Dodatkowy nabór dla 6 latków do Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”

UWAGA !!! Ogłaszamy dodatkowy nabór dla 6 latków. Jeżeli twoje dziecko ma 6 lat i chce rozpocząć przygodę razem z Zespołem Pieśni i Tańca „Halka” lub nie zdążyłeś zapisać swojego dziecka lub siebie - przyjdź w poniedziałek 18 września 2023 roku o godz. 16.30 na zapisy. Czekamy na Ciebie.


Wrześniowy wieczór pełen gwiazd za nami!

To była naprawdę gorąca sobota. Ale nie tylko za sprawą jeszcze letniej i wysokiej temperatury. Sprawili to artyści podczas „Koncertu na zakończenie wakacji”, który odbył się 9 września 2023 roku na Bulwarze Franciszka Grotowskiego w sobotę 9 września.

Najpierw na scenie mogliśmy podziwiać młodych i utalentowanych wokalistów MDK przygotowanych przez instruktor Katarzynę Sucharę. Dzieci i młodzież w Studiu Wokalnym przygotowują się do różnego rodzaju koncertów i musicali. Występem podczas sobotniej imprezy rozpoczęli nowy sezon artystyczny.

Następnie pojawiła się Julia Tkacz z zespołem Fitness Trio. Julia Tkacz to młoda wokalistka, pochodząca z Myszkowa. Swoją przygodę z muzyką zaczęła, gdy miała 3 lata biorąc udział w konkursie piosenki ludowej, który wygrała. Jest finalistką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Była również uczestniczką trzeciej edycji programu „The Voice Kids”. Występowała w drużynie Cleo. W 2020 roku wzięła udział w wakacyjnych warsztatach Voice ART., gdzie zdobyła pierwsze miejsce w swojej drużynie. Utwór ,,Chcę uwierzyć’’ jest nagrodą w warsztatach. W sobotnie popołudnie towarzyszyli jej muzycy Sebastian Ruciński, Tomasz Wójcik oraz Tomasz Machański.

Podczas koncertu nie mogło zabraknąć Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec pod batutą Bartłomieja Pięty, która zagrała największe przeboje Celine Dion. Orkiestrze towarzyszyła fenomenalna Dorota Osińska. Ten duet już podczas tegorocznego Koncertu Noworocznego udowodnił, jak bardzo publiczność może zostać zaczarowana muzyką. Niezwykła wrażliwość artystki, jej piękny głos plus pełna profesjonalizmu gra orkiestry, to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Brawom nie było końca.

Następnie dla lublinieckiej publiczności wystąpił stand uper Michał Pałubski w programie „Kaliber 44”. Kiedy na scenie pojawia się on, od razu jest wesoło – i tak było również na lublinieckiej estradzie. Artysta porwał publiczność w świat rozmyślań nad metaforycznym sensem życia.

Koncert został zrealizowany w ramach zadania "Lubliniec solidarny z Ukrainą II".

Fotorelacja Daniela Dmitriewa do zobaczenia >>tutaj<<.

Fotorelacja Czesławy Włuki do zobaczenia >>tutaj<<


Kolejny sukces MDK – dofinansowanie na realizację zadania

Grafika dotycząca dofinansowania w programie ,,EtnoPolska''Z radością informujemy, że Miejski Dom Kultury otrzymał 19 000 zł na realizację zadania w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2023”. Jego celem strategicznym jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Do tegorocznej edycji programu zgłoszona została rekordowa liczba 2069 wniosków. Wyłoniono 345 beneficjentów.

Otrzymane środki przeznaczymy na przygotowanie widowiska jubileuszowego "75 lat Zespołu Pieśni i Tańca HALKA" i zostaną wykorzystane na wynagrodzenia instruktorów oraz zespołu muzycznego, obsługę techniczną, fotoreportaż, materiały na scenografię i tantiemy autorskie.

Zadanie zostanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

 


Wracamy z warsztatami z cyklu Twórcza Strefa Miasta!

Dziewczynka trzyma w ręce drewniany obrazek Pamiętacie jak świetnie bawiliśmy się w ubiegłe lato tworząc malowane workoplecaki, patchworkowe poduszki i zdobiony zegar?

Mamy dla Was dobrą wiadomość! Już 25 maja 2023 o godzinie 17:00 odbędą się pierwsze warsztaty z cyklu ,,Twórcza Strefa Miasta – edycja 3’’.

Będzie to 10 spotkań warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W maju stworzymy  ,,Kalendarz ważnych dat''. Przyda się chyba każdemu z nas. Nie zawsze mamy pamięć do dat imienin, urodzin, czy innych ważnych świąt. Przychodzimy zatem do was z rozwiązaniem tego problemu. Podczas spotkania razem z kreatywną i pełną pomysłów prowadzącą Moniką Klimzą-Gryc, stworzycie ten wyjątkowy kalendarz i spędzicie miło czas.

Zapisy na majowe warsztaty już od 18 maja 2023 w godzinach 15:00-21:00 pod numerem telefonu 34/ 3510688 lub w Galerii pod Glinianym Aniołem. Zapraszamy serdecznie!

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie AMICUS.

Zadanie publiczne dofinansowane i zlecone przez Miasto Lubliniec w kwocie 9677,00 zł (82 % - udział dotacji w całkowitych kosztach zadania).


Teatr po Pracy wystąpił na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie!

Aktorzy Teatru Po Pracy na scenie Teatru w CzęstochowieLubliniecka grupa Teatr Po Pracy uświetniła jubileusz 10-lecia powołania Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. 12 maja 2023 roku artyści zaprezentowali się ze spektaklem "Nie taki sam" przed zgromadzoną w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie publicznością. Spektakl poruszył serce zgromadzonej widowni, która oklaskiwała aktorów na stojąco!

Autorski scenariusz napisany przez Agnieszkę Raj-Kubat oparty został na książce „Wautyzmwzięci” Ireneusza Czesława Gimińskiego, ojca dorosłego syna zmagającego się ze spektrum autyzmu. To bardzo wzruszający i osobisty spektakl, który powinien zobaczyć każdy, bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry. Wspaniała gra aktorska, cudowna muzyka i śpiew na żywo. Dziękujemy panu Rafałowi Dziwisowi, dyrektorowi Zespołu Poradni za zaproszenie.

A już wkrótce spektakl „Nie taki sam” będzie można zobaczyć ponownie w Lublińcu podczas Gali Twoje TAK ma Znaczenie, która odbędzie się 27 maja 2023. Bezpłatne wejściówki dostępne w MDK Lubliniec i przez zakładkę KUP BILET na stronie mdk.lubliniec.pl od 15.05.2023 roku od godziny 15:00.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia


Na zapleczu ,,Butiksu Malina’’ było naprawdę wesoło!

Aktorki spektaklu ,,Klimakterium'' siedzą przy stoliku barowym w eleganckich strojach Fizjologia kobiecego ciała pełna jest zagadek i niespodzianek. Przychodzi taki czas, który przedstawicielki płci pięknej przechodzą wyjątkowo intensywnie, choć nie zawsze jest to dla nich łatwe. 11 maja 2023 roku w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu odbył się spektakl ,,Klimakterium… i już’’ Elżbiety Jodłowskiej, którego głównym tematem jest menopauza i bolączki z nią związane. Śmiechom nie było końca!

Cztery przyjaciółki z czasów szkolnych: Pamela (Ludmiła Warzecha), Malina (Renata Zarębska), Zosia (Katarzyna Kozak) i Krycha (Ewa Kuklińska) spotykają się na zapleczu prowadzonego przez jedną z nich lumpeksu ,,Butiks Malina’’. Z sentymentem przeglądają stare zdjęcia i wracają do miłych wspomnień. Dzisiaj jako dojrzałe kobiety, z doświadczeniem życiowym chcą na nowo ,,podbijać świat’’. Jest tylko jeden kłopot…Menopauza!

Bohaterki mówiąc otwarcie o tym stanie zachwyciły widzów zgromadzonych w czwartkowy wieczór w MDK Lubliniec. Atutem spektaklu było właśnie to, że porusza temat, który często jest unikany, a tak ważny. Niezwykła szczerość przekazu okraszona była żartami pełnymi polotu. Na twarzach aktorek malowało się wiele emocji podczas trwania spektaklu, dzięki czemu były one bardzo autentyczne w odgrywanych rolach. Lekko kloszardowa scenografia przygotowana przez Tatianę Kwiatkowską i wesoła choreografia opracowana przez Tomasza Tworskiego przypadła do gustu publiczności. Wyprodukowany przez Tomasza Hellera spektakl pełen był polskich hitów, za kierownictwo muzyczne i aranżacje odpowiadał Janusz Bogacki. Artystki wokalnie przygotował Tomasz Bajerski, aranżacją partii wokalnych zajęło się STUDIO FIL ART – JERZY FILAR. Gromkie brawa i salwy śmiechu na zakończenie wypełniły salę widowiskową Miejskiego Domu Kultury. Uśmiech na twarzach zgromadzonych świadczył o tym jak bardzo wieczór ten był udany.

Gratulujemy wspaniałego występu i nie możemy się doczekać kolejnego spotkania, które odbędzie się już w listopadzie tego roku. Śledźcie stronę mdk.lubliniec.pl i social media, na których będziemy informować o sprzedaży biletów na „Klimakterium 2, czyli menopauzy szał”!

 

Zobaczcie fotorelację


Dofinansowanie na realizację zadania przez MDK

Grafika mówiąca o wysokości przyznanego MDK Lubliniec dofinansowania przez Narodowe Centrum KulturyDzielimy się naszą radością! Otrzymaliśmy 25 000 zł na realizację zadania w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych. ?????? ???3”. Jego celem strategicznym jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku.

Otrzymane środki przeznaczymy na przygotowanie widowiska słowno-muzycznego pt. "Nic dwa razy się nie zdarza" promującego poezję Wisławy Szymborskiej w roku poświęconym wybitnej noblistce. 

Zadanie zostanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023.


Znamy ostateczny wynik lublinieckiego WOŚP!

 Grafika z logiem 31. Finału WOŚP, napis 97 797,86 zł, kwota jaką zebrał lubliniecki sztabUwaga! Uwaga! Mamy to! Zebraliśmy więcej niż w ubiegłym roku, bo aż 97 797,86 zł! Lublińczanie, dziękujemy za Wasze otwarte serca.

Dziękujemy:

Wolontariuszom, którzy zebrali łącznie 67 141,87 zł.
Wszystkim, którzy przekazali dary na licytacje.
Licytującym, dzięki którym kwota zebranych środków zwiększyła się o 12 260,99 zł.
Wszystkim, którzy dorzucili się do sztabowej eSkarbonki - dzięki czemu zgromadziliśmy na niej 18 395,00 zł.
Wszystkim ofiarodawcom, występującym i ludziom dobrej woli za każde wsparcie działań naszego lublinieckiego sztabu.
Całemu Sztab WOŚP Lubliniec za zaangażowanie.

Bądźmy razem! Cieszmy się razem! Lubliniec razem!


Koncert „Cicha noc” w ramach projektu „Rok Edyty Stein 2022”

Zapraszamy na koncert "Cicha noc", który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury dnia 11 grudnia 2022 roku o godz. 16:00 w ramach projektu „Rok Edyty Stein 2022”.

Muzyka związana z Bożym Narodzeniem to nie tylko kolędy. Kompozytorzy zainspirowani atmosferą świąt Bożego Narodzenia wykorzystywali motywy kolędowe do tworzenia utworów niezwiązanych bezpośrednio z Bożym Narodzeniem (np. „Scherzo h-moll” Chopina) lub inspirowali się bożonarodzeniowymi legendami („Jaś i Małgosia” Humperdincka). Program koncertu nie będzie ograniczał się do tego typu kompozycji, nie zabraknie polskich i niemieckich kolęd oraz piosenek bożonarodzeniowych.

Ideą wydarzenia jest zaprezentowanie publiczności nie tylko światowego repertuaru świątecznego z naciskiem na utwory polskie i niemieckie, ale także przybliżenie Polakom tradycji niemieckiej, a Niemcom polskiej. Tytułowa „Cicha noc” i piękna historia związana z tą kolędą (wydarzenia z grudnia 1914 roku) będą motywem przewodnim koncertu.

W koncercie weźmie udział troje muzyków: 

  • Jerzy Owczarz (PL) – fortepian, 
  • Anna Kopytko (PL) – mezzosopran,
  • Marlene Walter (DE) – sopran.

W programie utwory Chopina, Brahmsa, Schuberta, Nowowiejskiego, Saint-Saensa i Humperdincka.

Koncert odbywa się w ramach projektu „Rok Edyty Stein 2022”. Projekt realizowany jest przez Centrum Historii Zajezdnia i Dolnośląskie Salony Muzyczne we współpracy z Towarzystwem im. Edyty Stein i Hillersche Villa gGmbH w Zittau. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wstęp wolny.


Już niebawem Jarmark Bożonarodzeniowy oraz spotkanie z Mikołajem

Miejski Dom Kultury zaprasza 4 grudnia na Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie zostanie zorganizowane na lublinieckim rynku. Stoiska pełne świątecznych prezentów, występy artystyczne i rozstrzygnięcie konkursu. Co jeszcze nas czeka?

Jarmark Bożonarodzeniowy

Święta coraz bliżej. Powoli zaczynamy myśleć o prezentach pod choinkę. Dlatego warto zarezerwować sobie datę 4 grudnia i przyjść o godzinie 14.00 na lubliniecki rynek. Na Jarmarku Bożonarodzeniowym czekać będą wystawcy z oryginalnymi wyrobami rękodzielniczymi oraz cukierniczymi. Będzie można zaopatrzyć się w ozdoby świąteczne i artykuły dekoracyjne, a także rozgrzać się ciepłą herbatą.

Jarmark to także czas warsztatów, zabawy, wspólnego śpiewania oraz powitanie Mikołaja. Z pewnością już wyruszył do Lublińca i wiezie ze sobą słodką niespodziankę.

Spotkanie z Mikołajem

Instruktorzy sekcji wokalnych MDK wraz z młodymi artystami szykują dla wszystkich prawdziwą muzyczną ucztę. Sprawią, że klimat świąt udzieli się wszystkim. Podczas wydarzenia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na świąteczną kartkę bożonarodzeniową oraz wręczenie nagród autorom najpiękniejszych kartek.

Zatem ubierzcie się ciepło i do zobaczenia.

Pogotowie Mikołajkowe

Spotkanie z Mikołajem to niezapomniane przeżycie. 5 grudnia każdy rodzic może zrealizować to marzenie. Tego dnia w przytulnym wnętrzu Galerii pod Glinianym Aniołem działać będzie znane i lubiane Pogotowie Mikołajkowe.

Zapisy ruszają w piątek 25 listopada w Galerii pod Glinianym Aniołem od godz. 15.00 – osobiście lub telefonicznie pod numerem: 34 351 06 88.