Zajęcia w MDK ruszyły pełną parą
Wraz z nowym rokiem szkolnym do Miejskiego Domu Kultury powróciła stała oferta zajęć w sekcjach artystycznych. Pojawiły się też nowe zajęcia, m.in. dla dorosłych, par i seniorów.
Zajęcia w sekcjach artystycznych w nowym roku szkolnym 2022/2023 trwają w najlepsze. Miejski Dom Kultury znowu rozbrzmiewa śpiewem, odgłosami tańców i grą instrumentów, a w salach zrobiło się kolorowo i twórczo. Wszędzie słychać gwar i tupot nóg biegających dzieci. Do pracy powróciły również formacje działające przy MDK: Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec, Mażoertki „Szafir”, Teatr po Pracy, Gospelsi.
– To dla nas wielka radość patrzeć, gdy młodzi ludzie z odwagą sięgają po swoje marzenia i realizują pasje pod skrzydłami Miejskiego Domu Kultury – napisała Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK.
Gra na instrumentach i śpiew
MDK stwarza wiele możliwości rozwoju w różnych dziedzinach sztuki. Osoby muzykalne ćwiczą grę na instrumentach dętych pod okiem Bartłomieja Pięty, kapelmistrza Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec oraz instruktora, Tomasza Onyska. Nabór do orkiestry trwa cały rok. Ci, którzy wolą śpiewać, szlifują warsztat w Studiu Wokalnym pod okiem Katarzyny Suchary, Karoliny Wieczorek i Magdaleny Schlagner. Magda to nowa instruktorka w MDK. Ukończyła wyższe studia edukacji muzycznej na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie i Studio Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach (w klasie Beaty Bednarz). Kształciła swój warsztat wokalny, m.in. u Renaty Danel, Katarzyny Cerekwickiej oraz … Katarzyny Suchary. To właśnie w MDK stawiała swojej pierwsze muzyczne kroki! Dziś jest instruktorem. Magda śpiewa również w zespole „Frele” i działających przy MDK „Gospelsach”.
Sekcje tańca
W Miejskim Domu Kultury jest również miejsce na taniec. Dzieci i młodzież uczą się tańca towarzyskiego lub próbują swych sił w różnych stylach tanecznych w formacjach Katarzyny Koszczyk. Dla miłośników mocnego bitu idealnym miejscem są zajęcia z Damianem Knopem. Break dance i street dance to przede wszystkim rytm, mocne akcenty i siła mięśni. Ten rodzaj tańca ma wielu zwolenników zwłaszcza wśród młodzieży. Natomiast najmłodsi tancerze chętnie uczestniczą w zajęciach rytmiki z Małgorzatą Prowdą, instruktorką mażoretek „Szafir”. Razem z nią odkrywają nutki, rytmy i inne elementy dźwiękowego świata.
Nowe zajęcia taneczne
W tym roku przewidziano również trzy nowe propozycje taneczne: kurs tańca dla dorosłych, taniec współczesny oraz „Ruchowe odstresowywanie”. Pierwsza oferta przeznaczona jest dla par, które chciałyby zgłębić tajniki tańców towarzyskich. Kurs składa się z 8 spotkań , które odbywać się będą do końca roku. Poprowadzi je Katarzyna Koszczyk. Jeśli uzbiera się wystarczająca liczna osób, pierwsze zajęcia ruszą już 7 października o godz. 20.30. Wciąż można się zapisywać pod numerem telefonu 34/351 06 83 od godz. 15.00.
Dwie pozostałe propozycje to absolutna nowość. Taniec współczesny to zajęcia dla osób od 13 roku życia. Obejmują podstawy tańca współczesnego, czyli świadome budowanie postawy ciała, ćwiczenie techniki, naukę choreografii oraz intensywną praktykę improwizacyjną. „Ruchowe odstresowywanie” to propozycja dla dorosłych, która pozwalaja obniżyć stres, nawiązać kontakt z własnym ciałem poprzez rozmaite ćwiczenia ruchowo-improwizacyjne z elementami tańca współczesnego. Od uczestników nie wymaga się doświadczenia ani zaawansowanej sprawności ruchowej. Liczą się chęci. Zajęcia poprowadzi Szymon Michlewicz-Sowa, aktor, choreograf i pedagog tańca oraz ruchu. Ukończył studia na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Współpracuje z aktorami Teatru po Pracy. Stworzył choreografie i ruch sceniczny do 15. spektakli w całej Polsce. Spektakl „Szekspir: makieta” (reż. M. Mańka), w którym wcielił się w rolę Hamleta, zdobył Nagrodę Publiczności oraz Pierwszą Honorową Nagrodę OFF na 25. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. W 2021 roku zagrał rolę Młodzieńca w teatrze telewizji TVP „Stara kobieta wysiaduje” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Na zajęcia zapisywać się można drogą mailową pod adresem: kino@mdk.lubliniec.pl Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko, wiek, nr telefonu. Zajęcia są bezpłatne dla mieszkańców Lublińca.
Arcydzieła
Nie można zapomnieć również o zajęciach, których efekty możemy podziwiać podczas corocznego Święta Młodej Sztuki. Sekcja plastyczna i Malarstwa emocjonalnego prowadzone przez Marzenę Zając to prawdziwa przygoda ze sztuką. Pod jej okiem podopieczni zdobywają nagrody w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Mają też okazję poznać technikę linorytu, a dzięki nowej prasie do grafiki artystycznej zakupionej przez MDK, twórcza praca sprawia im jeszcze większą przyjemność.
Ceramika dla dzieci to zajęcia z Anną Bałdygą, która prowadzi własną Pracownię Rękodzieła Artystycznego. Uczestnicy poznają tajniki gliny, ćwiczą zdolności manualne, wytwarzając naczynia użytkowe, figurki i różne cuda. Kolejne zajęcia, które cieszą się duża popularnością to Rękodzieło Kreatywne z Dorotą Kucharczyk. Dzieci poznają na nich różnorodne techniki, próbują nowych rzeczy, świetnie się przy tym bawiąc. Sięgają po szycie, filcowanie, haftowanie. Tworzą zabawki, biżuterię i różne przedmioty użytkowe.
Teatr
Dom Kultury to także teatr. Oprócz amatorskiej grupy Teatr po Pracy, w MDK działa Młodzieżowa scena teatralna. To kreatywne połączenie zajęć ruchowych, językowych oraz poznawanie środków wyrazu jakimi są mimika, gest i pantomima. Młodzi artyści występują u boku aktorów Teatru po Pracy i zdobywają kolejne doświadczenie sceniczne. Zajęcia prowadzi wspaniała aktorka, scenarzystka i reżyserka, Agnieszka Raj-Kubat.
Zajęcia dla dzieci z Ukrainy
W tym roku MDK przygotował propozycję dla dzieci z Ukrainy, które zamieszkują Lubliniec. Nowe zajęcia muzyczno-teatralne prowadzi Natalia Denysiuk, absolwentka kierunku „Kultura i sztuka” na Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym Ukrainy im. Łesi Ukrainki. Uczestnicy mogą próbować swoich sił w różnych technikach muzycznych i teatralnych, uczą się emisji głosu, malują, rozwijają wyobraźnię, a przede wszystkim integrują się ze sobą.
Warsztaty i jeszcze raz warsztaty
Miejski Dom Kultury organizuje również zajęcia dla pasjonatów ceramiki i szydełkowania. Wraz z nowym rokiem szkolnym ruszyła kolejna edycja warsztatów „Ceramiki dla każdego” oraz „Dzierganie na zawołanie” (dawni „Szydełkomaniacy”). Nie brakuje także ulubionych przez seniorów warsztatów z cyklu „Keratywni 60+”, które prowadzą Aleksandra Wipler i Anna Gruca z Galerii pod Glinianym Aniołem. W tym roku seniorzy mają do wyboru również zajęcia „Gimnastyka dla seniora” z Agnieszką Kondracką. Ich uśmiechy po skończonym treningu wskazują, że tego właśnie było trzeba, aby zadbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję.
– Jak widać, w naszym MDK ciągle coś się dzieje, ale właśnie to kochamy w nim najbardziej – podkreśliła Agata Woźniak-Rybka.