Mała scena teatralna
Dla dzieci
Praca na zajęciach rozpocznie się od zbudowania atmosfery pełnej życzliwości, opartej na podejściu relacyjnym, sprzyjającej rozwojowi zarówno dziecięcej wrażliwości, jak i ekspresji.
Na każdych zajęciach będą prowadzone ćwiczenia teatralne – dykcyjne, praca z głosem, praca z ciałem jako środkiem wyrazu w teatrze, poruszanie się po scenie, współpraca z innymi aktorami, praca z rekwizytem, rozwój wyobraźni, improwizacja itd. Forma zajęć będzie dostosowana do uczestników w kierunku swobodnego wyrażania siebie z zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu dzieci. Kiedy grupa się pozna, powstanie scenariusz i rozpocznie się praca nad spektaklem. Planowane są dwa spektakle na jeden sezon kulturalny. Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat.
Informacje organizacyjne
Zajęcia odbywają się w środy o godzinie 17:00 – 18:00.
Instruktor prowadzący

Anna Trzepizur
Z zawodu i z zamiłowania pracuje z ludźmi – nauczycielka, terapeutka, społeczniczka, prowadzi Stowarzyszenie Ścieżka Marzeń, instruktorka teatralna grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych, do działań teatralnych zaprasza także dzieci z różnymi wyzwaniami rozwojowymi. Prywatnie mama Tyberiusza i Jeremiego. Jak sama mówi lubi teatr, ponieważ daje on możliwości smakowania życia i rozwoju na różnych płaszczyznach.
Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka’’
Dla dzieci
Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka’’ powstał aby podtrzymać regionalne zwyczaje, pieśni i tańce. Założony został w 1948 roku przez Józefa Kościelnego wraz z przyjaciółmi. W kronice zespołu czytamy ,,Był mroźny dzień – niedziela 1948 r., po południu zebrało się małe grono miłośników muzyki i pieśni
w osobach : Leon Karczewski, Leon Barton, Teofil Gałeczko, Józef Kościelny, Jan Lesik, Paweł Ciba, Paweł Drozdowski, Augustyn Demarczyk, Stanisław Owczarek w małej przytulnej kawiarence.’’ Podczas rozmów stwierdzono jednomyślnie, że istnieje konieczność ożywienia życia śpiewaczego
w mieście, a także podjęcia systematycznego i stałego pielęgnowania tradycji ludowych. Ze względu na ogromne zamiłowanie do tańca, teatru i śpiewu to właśnie Józef Kościelny był na czele zespołu. To pod jego kierownictwem zespół przeżywał rozkwit.
W 1990 roku członkowie grupy powołali Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”, które dba
o rozwój zespołu. Pierwszym prezesem stowarzyszenia wybrany został Tadeusz Iwanina obecnie jest nim Renata Zgorzelska. Od 2023 roku Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka’’ działać będzie w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.
Zespół tworzy grupa amatorów, tancerzy i śpiewaków oraz muzyków, którzy z zaangażowaniem
i wytrwałością kontynuują tradycje ludowe, dając innym możliwość poznania pięknych ludowych pieśni i tańców. Repertuar zespołu obejmuje zróżnicowany zestaw śląskich pieśni i tańców ludowych, niestylizowanych piosenek gwarowych, a także żywe i kolorowe widowiska obyczajowe regionów: lubelskiego, rzeszowskiego, żywieckiego, krakowskiego i cieszyńskiego.
Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka’’ posiada bogaty dorobek artystyczny. Znajduje się w nim 365 pieśni, 90 tańców, 130 utworów muzycznych oraz 25 sztuk teatralnych. Występował na scenach regionalnych, krajowych i zagranicznych, ale także przed kamerami telewizyjnymi prezentując z powodzeniem folklor i podtrzymując tradycje z nim związane. W uznaniu za zasługi w zachowaniu tradycji ludowych i ich popularyzację, zespół otrzymał liczne dyplomy, nagrody oraz odznaczenia.
W 2024 roku Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka” wystąpił na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie podczas ,,Spotkania z Kulturą Śląską” zorganizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zaprezentowali się także podczas Dożynek Powiatowych w Boronowie oraz zdobyli najważniejsze wyróżnienia w konkursie Śląskie Śpiewanie 2024.
Harmonogram zajęć:
Środa:
1 grupa (6-8 lat) 15:30-16:20
2 grupa (9-14 lat) 16:30-17:50
Grupa taneczna reprezentacyjna (młodzież i dorośli) 18:00-20:00
Piątek:
1 grupa (6-8 lat) 15:30-16:20
2 grupa (9-14 lat) 16:30-17:50
Grupa taneczna reprezentacyjna (młodzież i dorośli) 18:00-20:00
Próby chóru odbywają się w czwartki o godz. 17:30 – 19:30
Instruktor prowadzący

Krystian Olszowski
Choreograf, instruktor tańca, tancerz, miłośnik i propagator folkloru Pogórza Cieszyńskiego i Beskidu Śląskiego. Choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego Błędowice (2019-2021) oraz Zespołu Pieśni i Tańca Halka (2019-2020), tancerz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny (2013-2021). Absolwent studiów magisterskich Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na Kierunku Pedagogika Tańca. Ukończył studium Lidera kultury tradycyjnej i ruchu folklorystycznego organizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Stefania Biela
Muzyk, kompozytor, dyrygent, akompaniator, pedagog z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Kompozycji Dyrygentury i Teorii Muzyki. Wieloletni nauczyciel muzyki i plastyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu. Od 2002 roku związana z amatorskim ruchem śpiewaczym. Dyrygentka Chóru „Canzona” w Kochanowicach i Chóru „Lutnia” w Koszęcinie. Od roku 2010 pełni funkcję Dyrygenta Okręgowego w strukturach Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Odział Tarnowskie Góry i prowadzi koncerty połączonych chórów. Instruktor senioralnego zespołu śpiewaczego „ Za młodzi na sen” działającego w Lublińcu. Akompaniatorka, kompozytorka pieśni i piosenek dla dzieci i dorosłych , w tym piosenki ,,Nasze miasto” , która powstała z okazji Jubileuszu 750- lecia miasta Lublińca. Od niedawna akompaniuje koszęcińskiej grupie Ale Teatr.
Instruktor chóru Halki

Piotr Mazur
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie ukończonej z tytułem magistra sztuki.Muzyk instrumentalista : specjalność kontrabas , dodatkowo akordeon, gitara, fortepian. Aranżer muzyki : popularnej, klasycznej, ludowej , rozrywkowej i muzyki pop.
Pracował w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Krakowi oraz Teatrach w Krakowie. Od 1979 – 2021 jako pierwszy kontrabasista solista w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” z którym nagrał kilkanaście płyt (w tym dwie platynowe).
Autor i wykonawca programu dla przedszkoli o kulturze, muzyce, śpiewie i strojach regionalnych z różnych regionów Polski prezentowanych w województwach Śląskim, Wielkopolskim i Krakowskim.
Twórca opracowań utworów muzycznych do pełnowymiarowego spektaklu pt., „Flirt każdemu może się przydarzyć” wyprodukowanym we współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Laureat Brązowego i Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Złotych Medali za Długoletnią Służbę i Zasługi dla Województwa Śląskiego
Zapisy do sekcji na sezon 2024/2025
Dla dzieci
Od 9 do 16 września 2024 roku w MDK odbywać się będą zapisy na zajęcia sekcji artystycznych!
Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko lub siebie na zajęcia artystyczne MDK, musisz podjąć następujące kroki:
- Zapoznaj się z harmonogramem zapisów i wybierz interesujące Cię zajęcia.
- Przyjdź do nas w dniu zapisów na dane zajęcia i spotkaj się z instruktorem. To dobra okazja, by porozmawiać i dopytać o szczegóły zajęć.
- Weź ze sobą wypełnione dokumenty:
Jeśli zapisujesz dziecko, przyjdź z nim na zapisy. Będziesz wówczas mógł złożyć potrzebne dokumenty.
Jak co roku, dla uczestników z Lublińca zajęcia będą nieodpłatne. Dla chętnych spoza Lublińca koszt za zajęcia będzie wynosić 60 złotych – kwota do zapłaty za każdy kwartał (ilość kwartałów – 3). Odpłatne są dla wszystkich uczestników zajęcia mażoretek w kwocie 150 zł – kwota do zapłaty za każdy kwartał (ilość kwartałów – 3).
Ilość miejsc ograniczona! W przypadku pełnych list kontynuacyjnych, uczestnicy będą zapisywani na listy rezerwowe.
Gospelsi – w tym roku zespół organizuje nabór głosów. Przyjmowane będą tylko osoby pełnoletnie. Ochotnicy powinni mieć słuch harmoniczny i czytać nuty.
Uwaga: Jeżeli uczestnik nie pojawi się na pierwszych zajęciach i nie zostanie to usprawiedliwione, zostanie skreślony z listy.
Zarządzenie w sprawie zasad uczestnictwa w zajęciach prowadzonych w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu
Opłaty za uczestnictwo w zajęciach
HARMONOGRAM ZAPISÓW DO SEKCJI NA SEZON 2024/2025:
- PONIEDZIAŁEK 9 września:
– SEKCJA MALARSTWO EMOCJONALNE, LINORYT, PLASTYKA (zajęcia dla dzieci od 7 lat) /17:00-19:00/ sala nr 3 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu,
– SEKCJA GOSPELSI (zajęcia dla osób pełnoletnich) / 17:00-19:00/ sala nr 4 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu,
- WTOREK 10 września:
– SEKCJA PLASTYKA (zajęcia dla dzieci 5-7 lat) /16:00-18:00/ sala kameralna w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu,
– SEKCJA FORMACJE TANECZNE (zajęcia dla dzieci od 5 lat), TANIEC TOWARZYSKI /16:00-18:00/ sala baletowa w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu,
– SEKCJA BREAK DANCE I STREET DANCE (zajęcia dla dzieci od 8 lat) / 16:00-18:00/ Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca ,,Halka’’ przy ulica Stalmacha 12 w Lublińcu
- ŚRODA 11 września:
– SEKCJA CERAMIKA (zajęcia dla dzieci od 7 lat) / 16:00-18:00/ sala kameralna w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu,
– SEKCJA MAŁA SCENA TEATRALNA (zajęcia dla dzieci 5-10 lat) /17:00-19:00/ sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu,
– SEKCJA ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ,,HALKA’’ (Grupa wokalno-taneczna 6-14 lat), (Grupa taneczna, młodzież i dorośli od 15 lat), (Chór, młodzież i dorośli od 15 lat), /16:00-19:00/ Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca ,,Halka’’ przy ulica Stalmacha 12 w Lublińcu
- CZWARTEK 12 WRZEŚNIA:
– SEKCJA MAŻORETKI: Roczniki 2017-2019 / 16:30-17:00/ sala baletowa w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu
– SEKCJA MAŻORETKI: Roczniki 2013-2016 / 17:30-18:00/ sala baletowa w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu
– SEKCJA NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH DĘTYCH, MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA LUBLINIEC, /16:00-18:00/ sala nr 3 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu
– SEKCJA RĘKODZIEŁO KREATYWNE (zajęcia dla dzieci od 5 lat) /16:00-18:00/ sala kameralna w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu,
- PIĄTEK 13 WRZEŚNIA:
– SEKCJA STUDIO WOKALNE (zajęcia dla dzieci potrafiących czytać od 8 lat) / 16:00 – 18:00/ sala nr 4 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu – PRZESŁUCHANIE!
- PONIEDZIAŁEK 16 WRZEŚNIA:
– SEKCJA STUDIO WOKALNE (zajęcia dla dzieci od 6 lat) /16:00 – 18:00/ sala nr 4 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu – PRZESŁUCHANIE!
Mażoretki
Dla dzieci
Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. Batony).
W MDK oprócz ćwiczenia układów tanecznych, akrobacji, musztry, grupa towarzyszy Miejskiej Orkiestrze Dętej Lubliniec działającej przy MDK.
Informacje organizacyjne
Zajęcia odbywają się w czwartki w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu
Grupa „SZAFIR III” (5-7 lat) 16:30- 17:30
Grupa „SZAFIR II” (8-11 lat) 17:30-18:30
Grupa „SZAFIR I” (12-15 lat) 18:30-20:00
MAŻORETKI ORKIESTROWE + MUSZTRA 20:00- 21:30
Instruktor prowadzący:

Małgorzata Prowda
Instruktor tańca, choreograf. Założycielka zespołów tanecznych Copacabana Ciasna, Fantazja Dobrodzień, Soprano Herby. Od 17 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Wielokrotnie zdobyła tytuł Mistrz Polski oraz tytuł Mistrza Europy w kategorii pompon. Pasjonatka tańca i kultury. Na swoich zajęciach zwraca szczególną uwagę na estetykę wykonywanego ruchu, rytmiczność i prawidłową postawę. Jest niezwykle sympatyczna, a jednocześnie wymagająca.
Akademia Kreatywności
Dla dzieci
„Akademia Kreatywności” to warsztaty, podczas których można poznać nowe techniki plastyczne, tajniki tworzenia rękodzieła i zdobienia przedmiotów. Uczestnicy zdobywają nowe umiejętności, które potem mogą wykorzystać wielokrotnie. Co więcej – rękodzielnicza praca rozwija wyobraźnię, daje chwilę wytchnienia od codzienności, pozwala się wyciszyć, skupić… Taki „mindfulness” w artystycznej wersji.
Na warsztaty zapraszamy nie tylko osoby, które pasjonują się rękodziełem lub same w domowym zaciszu „coś” tworzą. Instruktorzy naszych zajęć są gotowi, by każdego – nawet laika – poprowadzić w przygotowaniach.
Kontakt w sprawie warsztatów – dla potencjalnych uczestników i potencjalnych prowadzących:
Galeria pod Glinianym Aniołem: tel. 34/351 06 88
kontakt od godziny 15.00
Informacje organizacyjne
Szczegóły spotkań warsztatowych zamieszczamy na Facebooku oraz w zakładce „Czytaj NEWSY”
Rękodzieło kreatywne
Dla dzieci
Zajęcia z rękodzieła to okazja to poznania różnorodnych technik i wykorzystania ich w praktyce. W czasie wspólnego tworzenia uczestnicy sięgają po szycie, filcowanie, haftowanie itd. Tworzą przy tym zabawki, biżuterię i różne przedmioty użytkowe.
Na zajęciach dzieci pracują z różnymi przedmiotami i technikami. Do dyspozycji dostają, m.in materiały, koraliki, piórka, sznurki, wełnę, filc, cekiny. Podopieczni ćwiczą wyobraźnię, zdolności manualne i odkrywają niestandardowe połączenia materiałów. Uczą się odpowiedzialności i wytrwałości w prowadzeniu projektów do końca.
W trakcie zajęć swoim wsparciem i doświadczeniem służy instruktor. Zwieńczeniem całorocznej pracy jest wernisaż – Święto Młodej Sztuki.
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2022 >>tutaj<<
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2023 >> tutaj <<
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2024 >> tutaj <<
Informacje organizacyjne
Zajęcia odbywają się w czwartki.
Grupa 1: 16:00-16:50
Grupa 2: 17:00-18:30
Instruktor prowadzący

Ewa Chrobok
Absolwentka studiów pedagogicznych, pasjonatka rękodzieła. Jedno z drugim łączy, prowadząc zajęcia z rękodzieła kreatywnego. Gdy nie pracuje z dziećmi, realizuje projekty społeczne lub zamyka się w swojej pracowni rękodzielniczej. Miłośniczka upcyclingu i idei less waste.
Ceramika dla dzieci
Dla dzieci
Praca z gliną wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom autentyczną frajdę!
Podczas zajęć dzieci nadają bezkształtnym kawałkom gliny nowe życie i funkcje – wytwarzają naczynia użytkowe, a także figurki, postacie i różne cuda.
W trakcie zajęć swoim wsparciem i doświadczeniem służy instruktor. Zwieńczeniem całorocznej pracy jest wernisaż – Święto Młodej Sztuki.
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2022 >>tutaj<<
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2023 >> tutaj <<
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2024 >> tutaj <<
Informacje organizacyjne
Zajęcia odbywają się w środy.
Grupa 1: 15:30-16:30
Grupa 2: 17:00-18:00
Instruktor prowadzący

Anna Bałdyga
Artystka i edukatorka, prowadząca własną Pracownię Rękodzieła Artystycznego. Od lat związana z pracami ceramicznymi. Współzałożycielka Galerii pod Glinianym Aniołem działającej w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.
Malarstwo emocjonalne i Linoryt
Dla dzieci
Malarstwo emocjonalne to zabawa z farbami, nieograniczona ekspresja, twórczy sposób na wyrażenie emocji, a także okazja do poznawania swoich możliwości artystycznych i manualnych.
Malarstwem emocjonalnym kierują… emocje. Dzieci tworzą to co chcą, a radość z malowania czerpią tu i teraz. Na dużych formatach wyrażają siebie, dzielą się swoją pasją, energią i emocjami. W czasie warsztatów farbę nakłada się za pomocą rąk, wałków, szpachli, chlapnięć – techniki te służą wyrażaniu emocji.
Linoryt jest to technika graficzna należąca do druku wypukłego. Na matrycy wykonanej z linoleum uczestnicy za pomocą dłutek mogą ponieść się swojej fantazji i stworzyć unikalny wzór lub portret. Posmarowaną farbą drukarską matrycę odbija się na papierze. Powstałe dzieło wymaga od artysty zaangażowania i cierpliwości, ale efekt końcowy jest zachwycający.
W trakcie zajęć swoim wsparciem i doświadczeniem służy instruktor. Zwieńczeniem całorocznej pracy jest wernisaż – Święto Młodej Sztuki.
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2022 >> tutaj <<
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2023 >> tutaj <<
Relacja z Święta Młodej Sztuki 2024 >> tutaj <<
Informacje organizacyjne
Zajęcia odbywają się w poniedziałki i wtorki.
PONIEDZIAŁEK (Malarstwo emocjonalne)
Grupa 1: 16:30-18:00
Grupa 2: 18.30-19.30
WTOREK (Linoryt)
Grupa 1: 16:30-18:00
Grupa 2: 18:00-19:30
Instruktor prowadzący

Marzena Zając
Plastyk, pedagog, arteterapeuta, absolwentka m.in. studiów podyplomowych z zakresu plastyka. Stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w różnego rodzaju konferencjach, kursach, warsztatach i szkoleniach.
Na co dzień nauczyciel plastyki. Popołudniami – uśmiechnięty instruktor sekcji plastycznych w Miejskim Domu Kultury.
Nauka gry na instrumentach dętych
Dla dzieci
Informacje organizacyjne:
WTOREK
godziny 15:00-20:00 – zajęcia z Ewą Piętą
godziny 15:00-19:00 – zajęcia z Bartłomiejem Piętą
ŚRODA
godziny 17:00-19:00 – zajęcia z Tomaszem Onyskiem
godziny 15:00 – 21:00 – zajęcia z Piotrem Otrębą
CZWARTEK
godziny 15:00-19:00 – zajęcia z Bartłomiejem Piętą
PIĄTEK
godziny 16:00-19:45 – zajęcia z Łukaszem Staniszem
Instruktor prowadzący

Bartłomiej Pięta
Muzyk, dyrygent, solista, trębacz w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Kapelmistrz Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec

Tomasz Onysek
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Muzyk solista w Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana. Nauczyciel trąbki w PSM im. J. Garści w Lublińcu. Kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej w Ciasnej.

Łukasz Stanisz
Instruktor gry na perkusji.

Piotr Otręba
Muzyk – fagocista, saksofonista, klarnecista. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Muzyk solista w Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana. Nauczyciel fagotu w ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie.

Ewa Pięta
Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Zakładu Teorii i Zakładu Praktyki Muzycznej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie). Nauczycielka muzyki. Wieloletnia instruktorka związana z orkiestrami dętymi w zakresie gry na flecie poprzecznym.
Młodzieżowa scena teatralna
Dla dzieci
Zajęcia teatralne dedykowane są dzieciom i młodzieży w wieku 5-15 lat. To kreatywne połączenie zajęć ruchowych, językowych oraz propozycja poznania innych środków wyrazu takich jak mimika, gest i pantomima.
W trakcie zajęć dzieci i młodzież zdobywają umiejętności poruszania się w przestrzeni, słuchania i wypowiadania się. Ćwiczą umiejętność komunikowania się z otoczeniem, przekazywania własnych odczuć, otwartości na innych. Pomagają wyzbyć się strachu, nauczyć pomysłowości i czerpania z wyobraźni.
Artyści Młodzieżowej Sceny Teatralnej występowali wraz z aktorami Teatru po Pracy w takich spektaklach, jak: „Kolejka” i „Takie jest życie”, „Miasto moje”, „Alejchem szalom”. Podczas Święta Młodej Sztuki w 2018r. zaprezentowali się w dwóch inscenizacjach: „Kropka” i „Dinozaury”. Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć >>tutaj<<
31 marca 2022r. premierę miał wyjątkowy spektakl „Kropka” w reżyserii Agnieszki Raj-Kubat. Porusza on tematy bardzo aktualne: samotność, niedopasowanie, poczucie odrzucenia. Młodym aktorom towarzyszyli wokaliści Studia Piosenki.
Informacje organizacyjne
Zajęcia odbywają się w środy.
18.00-19.00
Instruktor prowadzący

Agnieszka Raj-Kubat
Aktorka, teatrolog, pedagog, od dwudziestu lat związana z będzińską sceną. Aktorka w złożonych projektach dla TVP1, TVP2, TVP3 i TVN, prowadząca warsztaty teatralne, aktorskie i lalkarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w całej Polsce. Reżyser i instruktor „Teatru po pracy” w Miejskim Domu Kultury.
Spektakle:
W środę 24 kwietnia 2024 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się powtórka spektaklu ,,Żabnica’’ w wykonaniu młodych artystów MDK. Emocjonalny przekaz przedstawienia wzruszył publiczność, która gromkimi brawami podziękowała za występ.
Tego wieczoru usłyszeć mogliśmy piękne, lecz chwilami smutne utwory, które wspaniale zinterpretowały młode wokalistki. Podziwiać mogliśmy także niesamowity talent młodych aktorów. Spektakl poruszał ważną tematykę, wszechobecnego hejtu, agresji oraz przemocy. Z tak wieloma problemami muszą zmagać się młodzi ludzie i bardzo często niestety walka z tymi ,,demonami” jest walką w pojedynkę. W pędzie życia brakuje czasu na to, by dostrzec czające się kłopoty i okazać wsparcie w trudnych chwilach osobom, które tak bardzo tego potrzebują. Reagujmy na zło i nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę.
Gratulacje dla wszystkich występujących tego wieczoru na scenie. Podziękowania należą się dla Agnieszki Raj-Kubat, instruktora Młodzieżowej Sceny Teatralnej. Jest Ona również reżyserem i autorką scenariusza spektaklu. Dziękujemy również Katarzynie Sucharze, która przygotowała młodzież wokalnie Szymon Michlewicz-Sowa odpowiedzialny był za ruch sceniczny młodych aktorów. Efekty multimedialne, dźwiękowe i świetlne, o które zadbali Monika Klimza-Gryc, Aleksandra Zielińska oraz Mariusz Klama, dopełniły całości! Marek Sklarczyk, dziękujemy za miłą dla ucha oprawę muzyczną.
Zdjęcia z wydarzenia >> tutaj <<
„Nie odrzucaj mnie” śpiewali w czwartek popołudniu 18 maja 2023 roku zdolni wokaliści MDK Lubliniec! Spektakl „Żabnica” w wykonaniu Młodzieżowej Sceny Teatralnej zachwycił zgromadzonych w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury!
Niezmiernie emocjonalny przekaz występu, ogromna autentyczność młodych aktorów, przejmująca i pełna ekspresji choreografia sprawiły, że ten wieczór pełen był wzruszających momentów. Nie bądźmy obojętni na hejt, przemoc, obelgi i wyzwiska! Reagujmy na agresję, walczmy z nią. Nie pozwólmy, aby młody człowiek, który jest wrażliwy i pełen swoich wewnętrznych problemów, zagubił się i został sam…
Gratulacje dla wszystkich występujących na scenie. To był bardzo piękny występ, macie ogromny TALENT! W spektaklu wystąpili młodzi artyści z sekcji Młodzieżowa Scena Teatralna a byli to: Victoria Bula, Vanessa Burzyk, Ksenia Deneko, Aleksander Dziwis, Marta Dyla, Anna Granosz, Martyna Górniak, Zuzanna Heluszka, Antonina Kaczmarczyk, Olga Kanclerz, Maria Kubat, Liliana Modlińska, Felicja Roj, Barbara Seiffert, Katarzyna Seiffert, Hanna Słota, Kinga Stefaniuk, Jaśmina Szewczyk oraz Aleksandra Szraucner.
Podczas spektaklu zaprezentowali się również uczestnicy sekcji Studio Wokalne MDK Lubliniec Kamil Jaskulski (oprócz świetnego wykonania piosenki Ralpha Kamińskiego ,,Małe serce’’, zachwycił także akompaniując na trąbce do utworu Zbigniewa Wodeckiego ,,Rzuć to wszystko co złe’’) i Olga Kanclerz przygotowani przez instruktor Karolinę Wieczorek. Tego wieczoru wystąpili także Radosław Gembała i Zofia Koloch podopieczni instruktor Magdaleny Schlagner. W piosence Tatiany Okupnik ,,Puzzle’’ zachwyciła i oczarowała publiczność niezwykłą wrażliwością w głosie Michalina Pietrzak, której instruktorem prowadzącym jest Katarzyna Suchara. Zaśpiewała również Aleksandra Mucha.
Gromkie brawa i owacje na stojąco na zakończenie wydarzenia nie były przypadkowe. Podziękowania dla instruktor Agnieszki Raj-Kubat, która odpowiedzialna była za scenariusz i reżyserię spektaklu. Naprawdę to był ogrom pracy, a efekt był spektakularny! Szymon Michlewicz-Sowa, to dzięki Tobie mogliśmy oglądać ten piękny ruch sceniczny młodzieży! Magdalena Schlagner, Katarzyna Suchara i Karolina Wieczorek, gratulujemy i dziękujemy, że pod waszymi skrzydłami rosną takie talenty! Efekty multimedialne, dźwiękowe i świetlne, o które zadbali Monika Klimza-Gryc oraz Grzegorz Nowak dopełniły całości! Marek Sklarczyk, dziękujemy za miłą dla ucha oprawę muzyczną. To był wyjątkowy wieczór, czekamy na kolejne spotkanie z Młodzieżową Sceną Teatralną.
Zdjęcia z wydarzenia >> tutaj <<
Spektakl „Kropka” inspiracje czerpie z książki Petera H. Reynoldsa o tym samym tytule, jednak bardziej odważnie sięga do świata symboli i poezji. Opowiada historię Kropki – samotnej, borykającej się z nie akceptacją i odrzuceniem. Kropka czuje się inna niż wszyscy. Nie pasuje i nie spełnia oczekiwań. „Jestem biała… Biała jak kartka papieru. Nieokreślona – mówi o sobie”. Z czasem jednak dzięki rozmowom z różnymi osobami zaczyna dostrzegać swoją wyjątkowość. Co raz bardziej też rozumie, że każdy jest inny i niepowtarzalny, a pomimo różnic, wszyscy mogą się przyjaźnić. Najważniejsze to pozostać sobą.
Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Agnieszka Raj-Kubat – mistrzyni intrygującej formy i dobrego przekazu. A ten wyrażony został przez prostotę rozwiązań scenicznych, którym w tle towarzyszył ruch aktorów i muzyka. Nie zabrakło elementów teatru przedmiotu. Mogliśmy zobaczyć jak wieszak, lampa, poduszka czy kartka papieru stają się częścią opowieści. Uniwersalne symbole trafiają do widza i wzmacniają wyraz artystyczny.
Obsada: Kamila Krupska, Wiktoria Gajda, Vanessa Burzyk, Maja Białek, Olivia Köhler, Ksenia Deneko, Amelia Ryłko, Paulina Grządziel, Aleksander Dziwis
Wokaliści Studia Piosenki: Martyna Rotter, Kamil Jaskulski, Anna Dyla, Natalia Błaut i Emilia Czech.
Przygotowanie wokalne: Katarzyna Suchara i Karolina Wieczorek
Gitara: Marek Sklarczyk
Projekcja multimedialna: Monika Klimza– Gryc
Światło i dźwięk: Mariusz Klama i Ewelina Kukowka
Technik: Kamil Sobalski
Asystent producenta: Karolina Groblińska
Producent: Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK
Zdjęcia z wydarzenia >> klik <<
Relacja z wydarzenia >>klik<<