Młodzi i zdolni artyści MDK w spektaklu Agnieszki Raj-Kubat „Kropka”

Zagrali, zaśpiewali i wzruszyli publiczność. Młodzi i zdolni artyści Młodzieżowej Sceny Teatralnej oraz Studia Piosenki 31 marca wystąpili na scenie MDK, dając popis swoich umiejętności teatralno– wokalnych.

Spektakl „Kropka” inspiracje czerpie z książki Petera H. Reynoldsa o tym samym tytule, jednak bardziej odważnie sięga do świata symboli i poezji. Opowiada historię Kropki – samotnej, borykającej się z nie akceptacją i odrzuceniem. Kropka czuje się inna niż wszyscy. Nie pasuje i nie spełnia oczekiwań. „Jestem biała… Biała jak kartka papieru. Nieokreślona – mówi o sobie”. Z czasem jednak dzięki rozmowom z różnymi osobami zaczyna dostrzegać swoją wyjątkowość. Co raz bardziej też rozumie, że każdy jest inny i niepowtarzalny, a pomimo różnic, wszyscy mogą się przyjaźnić. Najważniejsze to pozostać sobą.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Agnieszka Raj-Kubat – mistrzyni intrygującej formy i dobrego przekazu. A ten wyrażony został przez prostotę rozwiązań scenicznych, którym w tle towarzyszył ruch aktorów i muzyka. Nie zabrakło elementów teatru przedmiotu. Mogliśmy zobaczyć jak wieszak, lampa, poduszka czy kartka papieru stają się częścią opowieści. Uniwersalne symbole trafiają do widza i wzmacniają wyraz artystyczny.

W roli Kropki wystąpiła „Kama” Kamila Krupska. Towarzyszyli jej: Wiktoria Gajda, Vanessa Burzyk, Maja Białek, Olivia Köhler, Ksenia Deneko, Amelia Ryłko, Paulina Grządziel, Aleksander Dziwis. Wokalistów przygotowywały instruktorki Studia Piosenki: Katarzyna Suchara i Karolina Wieczorek. Usłyszeliśmy utwory debiutujących piosenkarek, takie jak: „Chowam się” Anny Byrcyn, „Pamięć” Agnieszki Dulny, „Samotność” Sandry Czuraj. Finałową piosenką był utwór „Nie dzielcie nas” wspaniałego duetu Kayah i Krzysztofa Iwaneczko. Zaśpiewali: Martyna Rotter, Kamil Jaskulski, Anna Dyla, Natalia Błaut i Emilia Czech. Wokalistom na gitarze przygrywał Marek Sklarczyk. Ciekawe projekcje multimedialne autorstwa Moniki Klimzy-Gryc budowały nastrój i pozwalały treści jeszcze bardziej przeniknąć do serc widowni. Wśród wyświetlanych obrazów znalazły się prace Kuby Klabisa, które powstały na zajęciach plastycznych pod okiem Marzeny Zając. Nad technicznym przebiegiem spektaklu czuwał Kamil Sobalski, a dźwiękiem i światłami zajęli się Mariusz Klama i Ewelina Kukowka.

Na widowni zasiedli: Edward Maniura, Burmistrz Miasta Lublińca, Gabriel Podbioł, przewodniczący Rady Miasta Lublińca, Jolanta Figlak, przewodnicząca Lublinieckiej Rady Kobiet, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Lublińca, rodzice, nauczyciele i rówieśnicy.

Na młodych artystów po spektaklu czekały gratulacje i słodka niespodzianka od Agaty Woźniak – Rybki, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Otrzymali kwiaty i talony na gofry w Galerii pod Glinianym Aniołem.

Spektakl „Kropka” porusza tematy bardzo aktualne. Wielu z nas boryka się z poczuciem samotności i niskim poczuciem wartości, który staramy się maskować na różne sposoby. Wystarczy jednak czyjś życzliwy uśmiech, zwrócenie uwagi, gest czy słowo, byśmy mogli rozwinąć żagle. Tak niewiele trzeba, by wzajemnie się budować i inspirować. Musi być jednak ten pierwszy krok, pierwsza „kropka”.

Zapraszamy do >>fotorelacji<<