XXIII Lubliniecka Wiosna Kulturalna – zgłoszenia!

Jedną z pierwszych oznak, które zwiastują cieplejszą porę roku, jest Lubliniecka Wiosna Kulturalna! Już można nadsyłać zgłoszenia wokalistów i tancerzy, którzy staną na scenie 27 i 28 kwietnia. Na zgłoszenia czekamy do 17 kwietnia! 

Przegląd adresowany jest do przedszkolaków, uczniów, studentów oraz zespołów w ośrodkach kultury lub placówkach oświatowych. Wszelkie szczegóły dotyczące przeglądu oraz karta zgłoszenia, znajdują się poniżej.

Regulamin >> Tutaj<<

Karta zgłoszeniowa >> Tutaj <<
Formularz zgody dla uczestnika niepełnoletniego >> Tutaj <<

Formularz zgody dla uczestnika pełnoletniego >> Tutaj <<

 

 

 

 


Zapisy do sekcji MDK

Od 6 do 10 września w MDK odbywać się będą zapisy na zajęcia sekcji artystycznych. To ważna informacja dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcieliby rozwijać swoje talenty pod skrzydłami lublinieckiego domu kultury. Oto szczegóły!

Jak co roku zapisy na zajęcia odbywać się będą przez cały tydzień. Od 6 do 10 września dyżurować będą instruktorzy.  Zasada jest prosta – aby zapisać dziecko lub siebie na zajęcia, trzeba przyjść w ustalonej godzinie na spotkanie z prowadzącym zajęcia, który - w miarę możliwości i wolnych miejsc - wpisze dziecko na listę. To też dobra okazja, by dopytać prowadzącego o szczegóły artystycznych spotkań, możliwości rozwijania pasji itd. Na niektóre zajęcia niestety miejsc już nie ma - wszyscy uczestnicy z poprzedniego roku zadeklarowali chęć kontynuowania nauki. Przypominamy też, że ze względu na panującą ciągle pandemię - liczba uczestników zajęć jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa sanitarnego.

Wyjątkiem są zajęcia z języka japońskiego – tutaj zapisy przyjmowane są telefonicznie przez pracowników MDK pod numerem telefonu: 34 351 06 81.

 


Zdjęcie, szydełkująca kobieta przy stole, w tle druga szydełkująca kobieta

Kreatywni 60+ // zapowiedź wrześniowych warsztatów

Wracają regularne zajęcia dla seniorów i seniorek w ramach cyklu "Kreatywni 60+" :) Dobrze wiemy, jak bardzo podobają się naszym twórcom zajęcia ceramiczne, dlatego od nich właśnie zaczynamy sezon 2021/2022! :)

Zajęcia podzielone są na 2 etapy:
- 7 września: uczestnicy warsztatów nadadzą kształt glinie - przygotują misę/talerz w kształcie liścia
- 21 września: uczestnicy warsztatów będą szkliwić przygotowane wcześniej i wypalone artefakty :)

Zapisy w Galerii pod Glinianym Aniołem codziennie, od godziny 15.00 - osobiście lub telefonicznie (34 351 06 88).

Udział w zajęciach jest bezpłatny :)


Zbliża się Jarmark Rękodzieła!

Zapraszamy na coroczne święto rzemieślników i wielbicieli wyrobów typu „hand made”.  Jarmark Rękodzieła odbędzie się 5 września! Oto szczegóły wydarzenia.

Jarmark Rękodzieła w tym roku odbędzie się już 7 raz! Wzorem ubiegłych lat – oprócz możliwości zrobienia sporych zakupów – mieszańcy Lublińca mogą liczyć na warsztaty, artystyczne rozmowy i występy.

Od godziny 14.00 do godziny 19.00 na skwerze przed MDK i w okolicy Galerii pod Glinianym Aniołem czekać będą wystawcy z oryginalnymi wyrobami. Na stoiskach na pewno pojawi się biżuteria, ubrania czy… smaczne co nieco!

Oczywiście będzie również okazja, by samemu spróbować swoich sił na bezpłatnych rękodzielniczych warsztatach. Oferta tych zajęć jest bardzo różnorodna – od decoupage, przez florystykę po wyplatanie makram. Warto jednak zaznaczyć, że na niektóre z warsztatów trzeba zapisać się wcześniej.

  • warsztaty „Obrazki z decuopage” poprowadzi Marzena Grzyb // zapisy od 30 sierpnia w Galerii pod Glinianym Aniołem
  • warsztaty “Jesienne wianki” poprowadzi Anna Szwedzińska // zapisy od 30 sierpnia w Galerii pod Glinianym Aniołem
  • warsztaty „Makramowe bransoletki” poprowadzi Marta Łach // warsztaty otwarte
  • warsztaty „Pożegnanie lata z bibułą” poprowadzi Urszula Kempa // warsztaty otwarte

To nie wszystko! W trakcie Jarmarku – dokładnie o godzinie 17.00 – odbędzie się wernisaż wystawy „THE FLASHBACK”. Autorką obrazów, które będzie można oglądać jest Martyna Abu Louz -  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, mieszkanka Lublińca. Oprócz malarstwa, wśród swoich pasji wymienia fotografię, filmowanie i montaż. Inspiracją dla artystki są m.in. William Turner, Zdzisław Beksiński, Frida Kahlo, James McNeill Whistler. Te wpływy rzeczywiście widać w obrazach, które będzie można oglądać na wystawie – warto poświęcić uwagę tym pracom!

Od 17.30 Jarmarkowi towarzyszyć będzie duet muzyczny Kijas&Wojsyk. Martę Kijas mieszkańcy Lublińca mogą znać z naszej Miejskiej Orkiestry Dętej! Wiktor Wojsyk to pianista i aranżer, który doskonale akompaniuje artystce. Muzycy umilą ostatnie chwile Jarmarku koncertem pełnym przebojów. Dobra zabawa gwarantowana!

 

Pełny plan Jarmarku Rękodzieła 2021:

14.00 – 19.00 – stoiska z rękodziełem

15.00 – 18.00 -  warsztaty „Obrazki z decuopage” poprowadzi Marzena Grzyb
UWAGA! Obowiązują zapisy! I grupa startuje o godz.15.00,  II grupa startuje o godz.17.00 //  zapisy na warsztaty od 30 sierpnia w Galerii pod Glinianym Aniołem

15.00 – 18.00 - warsztaty "Jesienne wianki" poprowadzi Anna Szwedzińska
UWAGA! Obowiązują zapisy! I grupa startuje o godz.15.00,  II grupa startuje o godz.17.00 //  zapisy na warsztaty od 30 sierpnia w Galerii pod Glinianym Aniołem

15.00 – 18.00 - warsztaty „Makramowe bransoletki” poprowadzi Marta Łach
warsztaty ogólnodostępne

15.00 – 18.00 - warsztaty „Pożegnanie lata z bibułą” Urszula Kempa
warsztaty ogólnodostępne

16 – 18 - animacje Sara Wojtulek (balony, bańki, malowanie twarzy)

17.00 – wernisaż wystawy Martyny Abu Louz „THE FLASHBACK”

17.30 – koncert duet Kijas&Wojsyk


Festiwal Uprzejmości w MDK

12 sierpnia na skwerze przed MDK odbył się Festiwal Uprzejmości. I mali, i duzi mieszkańcy miasta mogli przypomnieć sobie, jak wielką moc ma miłe słowo, dobry gest, czy chęć pomocy.

Festiwal  Uprzejmości zorganizowaliśmy we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Lublińcu, Ochotniczą Strażą Pożarną i Inspektoratem OTOZ Animals. Każda z organizacji przygotowała swoje stoisko, na którym uczestnicy mogli nie tylko rozwiązać zagadkę, ale i dowiedzieć się co nieco o tym, jak pomagać innym. W końcu uprzejmość to nie tylko kulturalne zachowanie, ale również – współpraca, dbanie o wspólne dobro czy bezpieczeństwo!

Wszyscy uczestnicy zabawy rozwiązali przygotowane zadania, no i oczywiście - zostali za to słodko nagrodzeni. Oprócz poczęstunku każdy uczestnik otrzymał dyplom „kulturalnego człowieka” jako potwierdzenie swoich umiejętności i wiedzy.

Całe uprzejme spotkanie podsumował koncert duetu Marta  Kijas & Wiktor Wojsyk. Marta jest członkinią Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec, w której gra na klarnecie, ale czasem również śpiewa.  Wiktor to pianista i aranżer, a wkrótce również – dyrygent.  Kilka chwil z tym duetem, kilka dźwięków z ich strony i.. każdy słuchacz mógł się przekonać, że muzyka naprawdę potrafi łagodzić obyczaje. Muzycy sięgnęli po popularne i kojące przeboje, aczkolwiek – w bardzo oryginalnych aranżacjach.

- Takie spotkania przypominają nam wszystkim, jak wielką moc ma uśmiech, dobre słowo. Musimy patrzeć na siebie z większą życzliwością! – podsumowuje wydarzenie Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK.

Fotorelacja z wydarzenia >> TU << 


Sekcje MDK – informacje dla kontynuujących zajęcia

Ważna informacja dla rodziców, opiekunów i wszystkich osób, które brały udział w zajęciach naszych sekcji MDK w roku szkolnym 2020/2021. To czas, by złożyć deklarację o kontynuacji zajęć! Oto niezbędne informacje.

Deklaracje kontynuacji to dokument, który mogą złożyć rodzice/opiekunowie dzieci, które uczęszczały do MDK na zajęcia w roku szkolnym 2020/2021. Złożenie takiej deklaracji to gwarancja miejsca w grupie zajęciowej. Uwaga! Można zadeklarować chęć dalszego rozwijania talentu tylko w sekcji, do której się uczęszczało! Nie jest możliwa „rezerwacja” miejsca w nowej grupie.

DEKLARACJA KONTYNUACJI - DZIECI I MŁODZIEŻ

DEKLARACJA KONTYNUACJI - DOROŚLI

ZARZĄDZENIA I INNE INFORMACJE

 

Wypełnione dokumenty  można dostarczać do końca sierpnia w godz. od 14:30-20:00, bądź wrzucić do skrzynki pocztowej przy wejściu głównym MDK.

Zapisy na nowy rok szkolny odbędą się w terminie od 6-10.09.2021. Szczegóły  zapisów na poszczególne sekcje - wkrótce.

 


Pierwsze jesienne zapowiedzi - kabaret Paranienormalni i koncert "Raz, Dwa Trzy"

Cieszymy się wakacjami, ale już myślimy o jesiennych propozycjach dla mieszkańców naszego miasta. Oto pierwsze z nich - występ kabaretu Paranienormalni oraz koncert urodzinowy zespołu "Raz, Dwa Trzy". Oto szczegóły!

Na pewne rzeczy nie można być przygotowanym. Na przykład na globalną pandemię czy tornado z hormonów piętnastolatka. Dlatego niektóre sytuacje trzeba przeżyć w życiu bez znieczulenia. 15 lat to trudny wiek nastolęctwa, a tyle właśnie kończą Paranienormalni. „Bez znieczulenia' to najnowszy program kabaretu Paranienormalni, który właśnie rozpoczyna jubileusz swojego 15-lecia. W najnowszym spektaklu nie będzie jednak powrotów do dobrze już znanych skeczów. Widzów zaskoczą zupełnie nowe historie i postaci.

Zapraszamy na występ kabaretu 29 września o godzinie 17.30 na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Bilety w cenie: 75 zł!

„Bez znieczulenia" to prawie dwie godziny wyśmienitej zabawy i paranienormalnej energii, z której kabaret słynie od lat. Zobaczycie nie tylko mieszankę pandemicznych historii, ale również spotkacie się z tematami, które bliskie są każdemu. Jak nie zwariować we współczesnym świecie ? Jak znaleźć miłość w internecie i zagrać w reklamie z największymi gwiazdami kina ? I najważniejsze. Czy teściowa to też rodzina ? „Bez znieczulenia" to szczepionka na wirus gorszego nastroju.

Zespół "Raz, Dwa, Trzy" - czy komuś trzeba ich przedstawiać? :)  

30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia. Historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu. Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i  fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno - literacki język.

To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym „Raz, Dwa, Trzy”  - jego swoistym DNA. Koncertami również - bez wielkich fet, akademii i transmisji, zespół chce uczcić przyjaźń z widzami i wyrazić wdzięczność za to, że są.

Zapraszamy na koncert "30 lat jak jeden... koncert" w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury 24 listopada o godz. 18.00. Bilety w cenie 110 zł.

 

Bilety na obydwa wydarzenia dostępne na stronie: http://bilety.mdk.lubliniec.pl  (ilość ograniczona).

Pozostałe bilety dostępne na stronach: www.kupbilecik.pl oraz www.biletyna.pl.

Zamówienia zbiorowe: telefon 887 090 020.

 

 

 

 

 


Szczecińskie sukcesy lublinieckiej orkiestry

Za Miejską Orkiestrą Dętą Lubliniec trzy miesiące przygotowań, niezliczone godziny prób, ale też kolejne sukcesy. Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec sprawiła, że o Lublińcu było głośno na drugim końcu Polski!

Prowadzona przez Bartłomieja Piętę orkiestra działająca przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu w dniach 31 lipca – 1 sierpnia 2021 roku wzięła udział w IV Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczecinie. Zespołowi w konkursowych zmaganiach towarzyszył zespół mażoretek „Szafir”.

Młodzi muzycy całe dwa dni mieli wypełnione konkursowymi prezentacjami. Były koncerty, przemarsz i pokaz musztry paradnej. Choreografię przygotowała prowadząca zespół mażoretek Małgorzata Prowda. Cały zespół prezentował się bardzo okazale w nowych strojach i mundurach, a co najważniejsze zdobył serca nie tylko jurorów, ale również publiczności.

Bardzo cieszy fakt, że za orkiestrą przyjechał jej „fanklub” – spora grupa mieszkańców Lublińca obserwowała festiwalowe zmagania, żywiołowo reagując na każdy występ lublinieckich artystów.

 

Podczas szczecińskiego festiwalu lubliniecka orkiestra zdobyła najwięcej nagród:

  • I miejsce za koncert sceniczny
  • wyróżnienie i Puchar Prezydenta Miasta Szczecina dla najlepszego kapelmistrza Bartłomieja Pięty
  • wyróżnienie dla najlepszej tamburmajorki Agaty Kawalec
  • wyróżnienie dla najlepszej solistki Marty Kijas

- Widowiskowa musztra paradna i przepiękny koncert na scenie, to najpiękniejsze chwile festiwalu. Serdecznie gratuluję muzykom Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec, mażoretkom „Szafir” oraz instruktorom: kapelmistrzowi Bartłomiejowi Pięcie i Małgorzacie Prowdzie. Miło było spotkać w Szczecinie mieszkańców Lublińca, którzy śledzili festiwalowe zmagania – relacjonowała obecna na miejscu dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Agata Woźniak-Rybka.

Całe dwa dni festiwalu wypełnione były po brzegi artystycznymi zmaganiami. Jednak lubliniecka młodzież pomimo, że zmęczona, wraca ze Szczecina szczęśliwa.

Już we wrześniu planowana jest impreza plenerowa z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec w ramach pozyskanego przez Miejski Dom Kultury dofinansowania z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021”. Na festyn pod nazwą „Orkiestra wcale nie taka nadęta” zapraszają sami muzycy. Podczas imprezy nie zabraknie koncertu i występu mażoretek „Szafir”.


Jarmark Rękodzieła już za miesiąc! Poszukiwani wystawcy!

5 września – to data, którą warto zaznaczyć sobie w kalendarzu. Tego dnia odbędzie się Jarmark Rękodzieła, czyli doroczne święto wszystkich twórców i wielbicieli wytworów „hand made”.  Organizatorem wydarzenia jest Galeria pod Glinianym Aniołem i Miejski Dom Kultury w Lublińcu.

Aktualnie poszukujemy twórców, którzy chcieliby pokazać swoje rękodzieło. Co roku na jarmarku pojawiają się stali bywalcy, jednocześnie znajdzie się miejsce dla nowych osób!

Zainteresowani rękodzielnicy są proszeni o kontakt z pracownikami Galerii pod Glinianym Aniołem – codziennie, w godzinach 15.00-21.00. Numer kontaktowy: 34 351 06 88.

Jarmark Rękodzieła w tym roku odbędzie się już 7 raz! Szczegółowy program wydarzenia pojawi się w połowie sierpnia. Wzorem ubiegłych lat – oprócz możliwości zrobienia sporych zakupów – mieszańcy Lublińca mogą liczyć na warsztaty, artystyczne rozmowy i występy.


Festiwal uprzejmości – kto się zna na dobrym zachowaniu?

Zapraszamy12 sierpnia na Festiwal Uprzejmości. To kolejna propozycja dla małych i dużych mieszkańców Lublińca na ciekawe spędzenie wakacyjnego popołudnia. Jakie atrakcje czekać będą na uczestników wydarzenia?

Festiwal Uprzejmości to kolejne wydarzenie, które zrealizowane będzie w tej przestrzeni – oczywiście, jeśli dopisze pogoda! Na uczestników wydarzenia czekać będą „przystanki” przygotowane m.in. przez Policję, Ochotniczą Straż Pożarną i oczywiście – MDK! Na każdym stanowisku czekać będą specjalne zadania, które weryfikować będą znajomość zasad dobrego zachowania, bezpieczeństwa i pomagania. Dla tych, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania – nagrody. Warto sprawdzić swoją wiedzę!

Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert pod hasłem "Muzyka łagodzi obyczaje". Wystąpi duet Kijas&Wojsyk. Marta to dziewczyna o wielu talentach, której głos oczaruje serce każdego. Wiktor, pianista i aranżer doskonale akompaniuje artystce. Jakich melodii można się spodziewać? To będą znane przeboje w klimacie rock, pop, indie folk, rock alternatywny.

Festiwal Uprzejmości odbędzie się 12 sierpnia. Start o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się na skwerze przed MDK, a w razie niepogody zostanie przeniesione do wnętrza budynku.