Zjednoczenie serc, czyli 30. Finał WOŚP w Lublińcu

Uśmiech, dobra energia i otwarte serce – tak można opisać 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zagrał w Lublińcu. Chociaż odbył się on bez publiczności, to zjednoczył mieszkańców we wspólnym celu. Sztab WOŚP Lubliniec, który swoje centrum dowodzenia miał w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, dziękuje wszystkim za hojność i zaangażowanie.

Trudny czas pandemii zmusił nas do ograniczeń w wielu obszarach naszego życia. Ale wcale nie ostudził zapału serc, by pomagać. 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest tego dowodem.

– Chcemy podziękować Państwu, że po raz kolejny gracie razem z nami w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i otwieracie swoje serca na ludzkie potrzeby – powiedziała Agata Woźniak-Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, podczas porannego live na Facebooku.

Od rana, 30 stycznia, w Lublińcu można było spotkać wolontariuszy WOŚP z puszkami. Mimo niesprzyjającej pogody, na ich twarzach widniał uśmiech. Zarażali mieszkańców dobrą energią, a ci chętnie wspierali cel finału, którym w tym roku jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci. W jednej z puszek wolontariusze zebrali ponad 2000 zł!

Podczas relacji „na żywo” prezentowanych co godzinę na mediach społecznościowych MDK dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, Agata Woźniak-Rybka i szef Sztabu WOŚP Lubliniec, Karolina Groblińska, informowały o podejmowanych działaniach, sposobach wsparcia akcji bez wychodzenia z domu i aukcjach na Allegro. W materiale filmowym znalazł się wywiad z wolontariuszami oraz dyrektorem Szpitala Powiatowego, Włodzimierzem Charchułą, który opowiedział o sprzęcie, który fundacja WOŚP przekazała szpitalowi.

– Do puszki nie wrzucamy złotówek ani grosików, ale wrzucamy serca – podsumował.

Atmosferę w sztabie podgrzewała rosnąca z godziny na godzinę kwota zbiórki. Lubliniecki finał uświetnił cieszący się wielkim powodzeniem kiermasz ciast, przetworów i rękodzieła zorganizowany przez Ewelinę Kukowkę. Program artystyczny przygotowała młodzież MDK pod okiem instruktorów. Wystąpili wokaliści Studia Piosenki, grupy taneczne tańca towarzyskiego, Break Dance i Street Dance oraz mażoretki „Szafir”. Na scenie MDK gościnnie zaprezentowała się również formacja Copacabana Plus z Ciasnej w niecodziennym show „Wampir w mieście”. Natomiast tuż po godz. 18.00 pojawili się DJ Bonex, DJ Yellow, DJ VIPLAY oraz DJ Szerszeń, którzy podkręcili bit 30. Finału WOŚP. Popłynęły znane melodie, a w komentarzach internauci, którzy dołączyli do transmisji live, pozdrawiali bliskich i znajomych.

Wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: pań, które upiekły ciasta na kiermasz i ofiarowały domowe przetwory oraz rękodzieła; dla tych, którzy przekazali dary na licytacje Allegro; dla wolontariuszy, ofiarodawców, członków sztabu i dla całej ekipy technicznej, dzięki której mogliśmy transmitować na żywo.

– Dziękujemy wszystkim, którzy brali aktywny udział w licytacjach i wrzucali pieniądze do puszek wolontariuszy. Jesteśmy wdzięczni wszystkim artystom, którzy wystąpili w MDK oraz tym, którzy przekazali przedmioty na licytacje – powiedziała Karolina Groblińska, szef Sztabu WOŚP Lubliniec – Gorące podziękowania dla wszystkich wolontariuszów, którzy mimo niesprzyjającej pogody, wyszli na miasto i z entuzjazmem oraz uśmiechem na ustach zbierali pieniądze na cel finału – podsumowała.

Według obliczeń Lublinieckiego Sztabu WOŚP zeszłoroczna suma wpłat 49 122,82 została pobita. Do tej pory uzbierano ponad 50 tys. To kwota z puszek, terminala płatniczego, stacjonarnych puszek sztabowych, oraz częściowo z eSkarbonki. Teraz czekamy na rozliczanie aukcji na Allegro. Wszystkich, którzy na hasło WOŚP otworzyli swoje serca i portfele, zapraszamy do kolejnej akcji za rok.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez 29 lat zebrała ponad 1,5 mld złotych. Kupiła i przekazała 66 tys. urządzeń do placówek ochrony zdrowia w całej Polsce. W 2020 r. oszacowano, że co piąty sprzęt w szpitalach pochodzi ze wsparcia WOŚP. Według badań opinii publicznej fundacja od lat cieszy się największym zaufaniem wśród organizacji trzeciego sektora instytucji państwowych i kościelnych. Oprócz zakupów sprzętu medycznego i wyposażenia placówek ochrony zdrowia fundacja zainicjowała, finansuje i wspomaga prowadzenie ośmiu ogólnopolskich programów i akcji medycznych.

Zapraszamy do galerii foto