Spotkanie przeszłości ze współczesnością!
Owacje na stojąco, gratulacje, wzruszenie! Dzięki pozyskanej przez Miejski Dom Kultury w Lublińcu dotacji w czwartek 23 września miała miejsce wyjątkowa premiera.
Widowisko słowno-muzyczne „Jak Lubliniec do Polski powrócił” powstało w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura”, którego operatorem w województwie śląskim jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Jego ideą było stworzenie żywej lekcji historii – historii Śląska oraz Lublińca.
Do współpracy w projekcie zaproszeni zostali uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Efektem wspólnych działań jest widowisko słowno-muzyczne upamiętniające rok 1921 i III Powstanie Śląskie. To zbiór wspomnień, zdjęć z tego czasu, ale i powstańczych pieśni, ubranych w sceniczną formę.
W widowisku „Jak Lubliniec do Polski powrócił” wystąpiło ośmioro uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 i artyści związani z MDK – Teatr po Pracy oraz muzycy. Scenariusz napisała pani Ewa Prandzioch, kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Gembała, spektakl wyreżyserowała Agnieszka Raj-Kubat.
Zaprezentowane widowisko okazało się wielowymiarową opowieścią o historii, kulturze i tożsamości Lublińca. Spotkanie na scenie młodych aktorów z dorosłymi nieprofesjonalistami to zarazem symboliczne spotkanie się przeszłości ze współczesnością w kontekście powstań śląskich. Bardzo Młoda Kultura jest programem, który stwarza możliwości właśnie do takich spotkań oraz do wzbudzania refleksji nad historycznymi wydarzeniami i ich umiejscowieniem aktualnej społecznej wyobraźni, a przede wszystkim w podejmowanych działaniach na rzecz ochrony oraz promocji kulturowego i historycznego dziedzictwa województwa śląskiego. Cieszę się, że Instytut Korfantego stał się partnerem tego wyjątkowego wydarzenia i projektu. – podsumował obecny na premierze Aleksander Lysko koordynator zadania „Bardzo Młoda Kultura” w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Świetny, wzruszający, niezapomniany spektakl!!! Gratulacje dla Pani Reżyser, obsady aktorskiej, muzyków. Widowisko godne polecenia. Napisała na naszym profilu pani Grażyna.
Jeśli stwarza się odpowiednie warunki do tworzenia powstają niepowtarzalne i piękne rzeczy – tak pracujemy w naszym domu kultury – stwarzamy przestrzeń dla artystów i twórców. Dziękuję za wszystkie miłe słowa, które padły na temat tego widowiska i wszystkim zaangażowanym w ten projekt – powiedziała po premierze Agata Woźniak-Rybka.
Bardzo Młoda Kultura – to ogólnopolska inicjatywa, prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury, której celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej i zbliżanie sektora edukacji i kultury. Nasza inicjatywa jest jedną z 13 wybranych do realizacji w tegorocznym konkursie.
Fotorelacja z wydarzenia <tutaj>