Ostatni tydzień ,,Wakacji z MDK. Kultura na zdrowie’’ za nami

W dniach 21 do 25 sierpnia 2023 roku odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży w siedzibie sekcji Zespół Pieśni i Tańca „Halka” z instruktorem Krystianem Olszowskim. Był to kolejny cykl spotkań podczas których dzieci miały szansę poznać elementy strojów ludowych oraz tańców. Tydzień ten był tygodniem kończącym ,,Wakacje z MDK. Kultura na zdrowie’’.

Spotkania były podzielone na dwie części: pierwszą plastyczną oraz drugą muzyczno-taneczną. Uczestnicy wykonali projekt broszki cieszyńskiej, próbując odtworzyć filigranową technikę złotniczą polegającą na zdobieniu i wykonywaniu przedmiotu- czyli broszki, z cienkich drucików ułożonych w ażurową siatkę. Za druciki dzieciom posłużyły papierowe paski pomalowane brokatem.

Zgromadzeni mieli okazję także posłuchać ciekawostek na temat ozdabiania haftem krzyżykowym tradycyjnych strojów górali Beskidu Śląskiego oraz dowiedzieć się co to jest kabotek, przepaska czy żywotek i jak wygląda damski strój cieszyński. Sami spróbowali zaprojektować układ i wzór, który mógłby posłużyć do wyszycia rękawów koszul. Nie zabrakło też tańca i zabawy. Uczestnicy poznali kroki beskidzkich Kołomajek oraz śląskiego Owczareczka. Na zakończenie w piątkowe przedpołudnie wszyscy zgromadzeni w siedzibie sekcji przy ulicy Stalmacha 12 w Lublińcu zaprezentowali poznane tańce rodzicom podczas mini koncertu zwieńczającego pracowity tydzień.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy spędzili wakacyjne tygodnie razem z MDK Lubliniec. To był cudowny czas. Pełen energii, radości i miłych wspomnień. Dziękujemy również wszystkim instruktorom za przygotowane zajęcia, w których nie brakowało atrakcji! Dziękujemy za wasze zaangażowanie. Do zobaczenia już za rok!

Zobaczcie fotorelację