,,Kulturalna środa na leżakach’’ w towarzystwie psa ratowniczego

Popołudniem 23 sierpnia 2023 roku na skwerze przed Miejskim Domem Kultury odbyło się spotkanie z Mirosławem Dubielem z Centrum Pracy z Psem ,,Songo’’. Prelekcja edukacyjna ,,Jak dogadać się z psem’’ była bogata w wiele cennych wskazówek i przyciągnęła sporą ilość zainteresowanych.

Razem z panem Mirosławem MDK Lubliniec odwiedziła Urka czyli owczarek niemiecki. Pies, razem ze swoim właścicielem należą do Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Solarnia. Po 8 latach ciężkiej pracy, Urka odchodzi na zasłużoną emeryturę. Czworonóg oprócz uroku osobistego, odznaczał się dyscypliną i rzetelnie wykonywał polecenia swojego przewodnika.

Pan Mirosław z zaangażowaniem i pasją opowiadał o tym jak pracować z psem. Wszystkim zgromadzonym przekazał cenną wskazówkę w kontakcie z nowo poznanym czworonogiem ,,Nie patrz, nie mów, nie dotykaj”, która zapewni bezpieczeństwo podczas powitania. Kiedy spotkamy psa, który będzie agresywny w stosunku do nas należy pamiętać, aby przyjąć pozycję na ,,żółwika” – trzeba skulić się na ziemi, zasłonić twarz, uszy, splatając ręce na głowie, zwinąć się w skorupę z twarzą ku ziemi, tak aby wszystkie wystające części ciała, które mogą być atakowane, były osłonięte!

Tego i wielu innych ciekawych faktów można było dowiedzieć się podczas środowego spotkania. Pan Mirosław jest prawdziwym profesjonalistą w swoim fachu, gratulacje udanego wystąpienia i dziękujemy za rzetelną dawkę wiedzy.

Zobaczcie fotorelację