Lublinieccy seniorzy to prawdziwi artyści
Fantastyczne ceramiczne ozdoby, jesienne poduchy, obrazy na szkle – warsztaty „Kreatywni 60+” to nieustanny rozwój i przygoda ze sztuką. Lublinieccy seniorzy doskonale radzą sobie z każdą techniką, a swoim talentem zaskakują nawet samych instruktorów.
14 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora, którego celem jest propagowanie aktywności osób w podeszłym wieku. W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu seniorzy zawsze mają swoje miejsce i są włączani w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Tu także mogą rozwijać swoje pasje. Dedykowane im warsztaty „Kreatywni 60+” to dla nich odskocznia od codziennych obowiązków i prawdziwy trening uważności dla ducha. Choć, jak zgodnie twierdzą, niektóre techniki są wymagające, to jednak efekty własnych dokonań przynoszą prawdziwą satysfakcję.
Warsztaty z ceramiki
W nowym sezonie 2022/2022 warsztaty rozpoczęła uwielbiana przez seniorów ceramika. Pod okiem Aleksandry Wipler powstały jesienne łapacze snów. Wykonanie drobnych, glinianych liści wymagało sporej dozy precyzji. Jednak uczestniczki poradziły sobie z tym zadaniem doskonale. Liście po wypaleniu w piecu nabrały pięknych, jesiennych kolorów. Połączone za pomocą obręczy i sznurka utworzyły łapacz snów. Taką ozdobę można nie tylko zawiesić nad łóżkiem, ale również udekorować nią werandę czy okno.
Jesienne poduszki
W tym roku razem z seniorkami działa również nowa instruktorka, Anna Gruca, która jest absolwentką studiów podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pierwsza wspólną przygodą było wykonanie jesiennych poduszek. Praca nad nimi przebiegała w całkowitym skupieniu. Mieszanie farb, zamaszyste pociągnięcia pędzla, westchnienia i pomruki zadowolenia – to wszystko sprawiało, że obserwacja całego procesu tworzenia sprawiała ogromną przyjemność. Na białym materiale powstawały fantastyczne wzory pełne ciepłych, jesiennych barw. Taka poduszka to idealny „poprawiacz humoru” na coraz krótsze dni.
Malowanie na szkle
Na kolejnych warsztatach uczestniczki próbowały swoich sił w technice malowania na szkle. Mówi się, że ta sztuka „wymaga pewnej i wolnej od drżenia ręki”. Dawniej do malowania używano tempery – specjalnej emulsji – oraz własnoręcznie wykonanych pigmentów. Dzisiaj wystarczą farby akrylowe. Na początek trzeba oczyścić i odtłuścić szkło. Warto również przygotować szkic na papierze, który ułatwi proces tworzenia. Każde pociągniecie pędzlem na szkle jest ostateczne. Musimy więc posiadać koncepcję tego, co chcemy namalować. W tej sztuce również malowanie odbywa się od szczegółu do ogółu. Swoją pracę zaczynamy więc od konturów, a następnie wypełniamy je kolorem. Seniorki bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniem. Przepiękne wzory były dopracowane w każdym szczególe. Na koniec każda z pań otrzymała ramkę, w której może umieścić swój szklany obraz.
Wysoki poziom
– Nasi seniorzy prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Widzimy ich ogromną sprawność manualną. A przy tym są niezwykle sympatyczni. Cieszą się, że mogą spędzać czas w Miejskim Domu Kultury. Dla nas również są to ubogacające chwile. Możemy porozmawiać, a nawet wymienić się dobrymi przepisami. Bardzo cenię sobie kontakt tą grupą i nie zamieniłabym jej na żadną inną – powiedziała Aleksandra Wipler.
– Mamy bardzo zdolnych seniorów. Wielu z nich nie wiedziało, że są artystami. Dzięki warsztatom „Kreatywni 60+”odkrywają swoje talenty. Pracują w dużym skupieniu. Bardzo często dziękują nam, że mogą spędzić czas w tak kreatywny sposób – dodała Anna Gruca.
Przed seniorami kolejne fascynujące warsztaty. Już 8 listopada rozpoczną się zajęcia z ceramiki z Aleksandrą Wipler, podczas których uczestnicy będą wykonywać lampiony. Natomiast 13 grudnia pojawią się pierwsze świąteczne akcenty. Anna Gruca zabierze seniorów w świat bajecznych, sznurkowych aniołów.