Kultura na zdrowie – jubileuszowy rok Miejskiego Domu Kultury

Mijający 2023 rok jest rokiem jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, który upływa pod hasłem „Kultura na zdrowie”.

Zgodnie z publikacją Larsa Thiela pt. „Zostaw dramat na scenie: Efekt uczestnictwa w kulturze na zdrowie” ma ona korzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Autor podkreśla, ze stwierdzenie to poparte jest kompleksowymi badaniami, eksperymentami i równaniami. Zgodnie z przeprowadzoną przez badacza analizą postawiono wnioski, że udział w wydarzeniach kulturalnych minimum raz w miesiącu poprawia stan naszego samopoczucia w porównaniu gdybyśmy rzadziej odwiedzali miejsce związane z kulturą. Co za tym idzie korzystanie z kultury pozytywnie wpływa na to jak się czujemy. Kultura pomaga budować więzi i relacje międzyludzkie. Dzięki niej stajemy się bardziej wrażliwi na emocje innych
i umiemy lepiej je odczytać co wpływa korzystnie na komunikację w społeczeństwie. To był czas pełen pięknych i wzruszających momentów, radości oraz wielu udanych wydarzeń i spotkań.

Wydarzenia kulturalne

W styczniu rozpoczęliśmy celebrowanie 60-tych urodzin Koncertem Noworocznym w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec pod batutą Bartłomieja Pięty. Tym razem orkiestra zaprezentowała swój wielki talent w repertuarze Celine Dion, a naszym muzykom towarzyszyła fenomenalna Dorota Osińska.

Główne obchody 60-lecia świętowaliśmy w kwietniu podczas uroczystej gali. Spektakl ,,Kultura na zdrowie’’ w wykonaniu Teatru Po Pracy opowiedział historię MDKu w ,,pigułce’’. Tego wieczoru progi Miejskiego Domu Kultury odwiedziło wielu zaproszonych gości, którzy zaśpiewali gromkie ,,Sto lat’’ i poczęstowali się urodzinowym tortem. W czerwcu 75 urodziny  świętowaliśmy razem z  Zespołem Pieśni i Tańca ,,Halka’’, który w roku jubileuszowym został jedną z sekcji Miejskiego Domu Kultury.

Mijający rok to nie tylko wielkie gale i przyjęcia. Były to także liczne warsztaty, wernisaże, koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne, podczas których spotykaliśmy się razem z Wami i świetnie się bawiliśmy. Przez 8 wakacyjnych tygodni od poniedziałku do piątku odbywały się zajęcia dzieci i młodzieży. Plenerowe festyny ,,Wyjazdowe urodziny MDK’’ cieszyły się sporą popularnością wśród mieszkańców. Odkryliśmy Lubliniec na nowo ,,Tropem Małej Edytki’’ podczas pieszo-rowerowej rodzinnej gry Miejskiej. We wrześniu odbył się Jarmark Rękodzieła, zorganizowany z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia Galerii pod Glinianym Aniołem. Lato pożegnaliśmy na Bulwarze Franciszka Grotowskiego koncertami Julii Tkacz z zespołem, Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec oraz zespołu Sztywny Pan Azji. W programie stand-up rozbawił nas Michał Pałubski. Urodziny w roku 2023 świętowało również lublinieckie Kino ,,Karolinka’’, które od 10 lat działa cyfrowo oraz przyciąga stałych i nowych fanów filmowych emocji. Jubileuszowy rok zakończyliśmy Jarmarkiem Świątecznym, tradycyjnym spotkaniem z Mikołajem na lublinieckim rynku oraz 30. edycją konkursu na najpiękniejsze kartki bożonarodzeniowe.

Edukacja artystyczna

Działalność Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu skupiona jest na działaniach edukacyjno-artystycznych. Uczestnicy sekcji plastycznych zaprezentowali swoje prace podczas majowego święta Młodej Sztuki, a sekcje taneczne i wokalne swój talent pokazały na scenie podczas realizacji widowiska słowno-muzycznego ,,Nic dwa razy się nie zdarza’’ inspirowanego życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej. Zadanie dofinansowane było ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023. Chętnie odwiedzali nas również seniorzy, którzy rozwijali się podczas cyklu warsztatów „Kreatyny Przystanek 60+”.

Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy w 2024 roku!

Świętowanie jubileuszu 60-lecia Miejskiego Domu Kultury dobiega końca. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzali razem z nami swój wolny czas, którzy razem z nami chcieli zażywać ,,kultury na zdrowie’’. Ten rok był dla nas wyjątkowy, obserwując i organizując kolejne wydarzenia, zbieraliśmy cenne doświadczenia, które potrzebne są do dalszego działania. Cieszymy się, że odwiedzacie progi MDK, doskonalicie tutaj swoje talenty, rozwijacie swoje pasje. Chcemy dalej wspólnie z Wami tworzyć to miejsce i się nim cieszyć. Wpadajcie do Kina ,,Karolinka” na seanse. Dajcie się zaprosić na filiżankę herbaty lub kawy do Galerii pod Glinianym Aniołem. Dziękujemy za rok 2023 i życzymy Wam wszystkiego dobrego w nowym 2024, do zobaczenia!

Zdjęcia z wydarzeń z 2023 roku znajdziecie pod linkiem