Poznaliśmy laureatów konkursu „Uliczki kamieniczki, zakamarki”

Za nami mnóstwo pozytywnych emocji. 27 października 2022 roku poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Uliczki, kamieniczki, zakamarki”. Ogłoszeniu wyników i otwarciu wystawy pokonkursowej towarzyszył wspaniały koncert w wykonaniu artystów Miejskiego Domu Kultury.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Uliczki, kamieniczki, zakamarki” zorganizowany został przez Miejski Dom Kultury w roku jubileuszu 750-lecia Lublińca, a jego zadaniem było rozbudzanie miłości i pasji do własnej „małej ojczyzny”. Do konkursu zaproszeni zostali twórcy z całej Polski, aby pokazali swoje ulubione miejsca – te, które wyróżniają się nietuzinkową architekturą lub są po prostu bliskie ich sercom. Do MDK napłynęło ponad 600 prac. Spośród nich jury, w składzie: Martyna Gadaszewska, Aleksandra Herbowska-Matera, Monika Klimza-Gryc oraz Tomasz Lubaszka, musiało wybrać kilka najlepszych. Było to niełatwe zadanie, poziom artystyczny był bardzo wysoki. Szczególnie wyróżniły się dzieci w wieku przedszkolnym. Tu wybór był najtrudniejszy. Lista zwycięzców opublikowana została na stronie Miejskiego Domu Kultury: www.mdk.lubliniec.pl Przyznano również dwie nagrody specjalne: Nagrodę Burmistrza Miasta Lublińca dla Zuzanny Olszak, która swoją pracę stworzyła pod okiem instruktor Miejskiego Domu Kultury, Marzeny Zając oraz „Super Grand Prix” od jurorów Tomasza Lubaszki i Aleksandry Herbowskiej-Matery dla Otylii Pęcherzewskiej z Młodzieżowego Domu Kultury – Filia  „Przystanek Maciuś” w Płocku. Obecni na sali laureaci odebrali na scenie nagrody i dyplomy.

Kolorowy koncert

Uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu oraz otwarciu wystawy pokonkursowej towarzyszył fantastyczny koncert w wykonaniu artystów Studia Wokalnego i sekcji tanecznych Miejskiego Domu Kultury. Autorką scenariusza i reżyserką koncertu była Katarzyna Suchara, która również razem z Magdaleną Schlagner i Karoliną Wieczorek czuwała nad przygotowaniem wokalnym dzieci i młodzieży. Choreografie taneczne opracowała Katarzyna Koszczyk, a także Damian Knop, opiekun „eMDKowych” b-boyów. Piękna scenografia to zasługa Moniki Klimzy-Gryc.

– Poprzez koncert chcieliśmy zainspirować dzieci i młodzież do odkrywania swojej „małej ojczyzny”. W każdym mieście są interesujące miejsca, tylko musimy chcieć je poznawać. Czasem wystarczy pójść do wesołego miasteczka i nadać radości swojemu życiu. Można udać się do biblioteki i wypożyczyć książkę, a potem zerknąć do zamku oraz dowiedzieć się czegoś o jego historii. Musimy wykazać odrobinę zaangażowania – powiedziała Katarzyna Suchara.

Podróż po Lublińcu

Koncert zabrał publiczność w muzyczną podróż po Lublińcu. Każdemu miejscu towarzyszyła piosenka. Zaczynając od dworca kolejowego, rozśpiewany i roztańczony korowód dzieci i młodzieży przechodził w okolicę „Starej Poczty”, wesołego miasteczka oraz jednych z najsłynniejszych garaży w Lublińcu, gdzie widnieje piękny mural Jana Pawła II. Następnie zahaczył o Lubitekę, Zamek Lubliniecki, „Farskie Łąki”, a także lubliniecki rynek, który stanowi serce naszego miasta. Tutaj znajduje się Krzywa Scena, na której może wystąpić praktycznie każdy. Rynek zdobi fontanna małej Edyty Stein, patronki Lublińca, którą artyści upamiętnili piosenką „Gdybym był bogaty” pochodzącą z musicalu, pt. „Skrzypek na dachu”.

Wędrówka zakończyła się w Miejskim Domu Kultury, który stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny i artystyczny w naszym mieście. Śpiewając utwory: „Kawiarenki” i „Małe kina”, wykonawcy zaprosili publiczność do Galerii pod Glinianym Aniołem oraz Kina „Karolinka”. Piosenkę „Sztuka cię szuka” zadedykowali uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Uliczki, kamieniczki, zakamarki” oraz wszystkim instruktorom i uczestnikom sekcji artystycznych Miejskiego Domu Kultury. W wielkim finale zabrzmiała ulubiona piosenka tego roku „Moje miasto”, którą publiczność śpiewała razem z wykonawcami.

– Dziękuję artystom i instruktorom MDK za ten wspaniały występ. To była wędrówka z piosenką przez Lubliniec. Za pomocą słów i muzyki pięknie pokazaliście różne miejsca w naszym mieście – podkreślił Edward Maniura, burmistrz miasta Lublińca.

Wspaniałe popołudnie

Kolorowy, rozśpiewany koncert spodobał się widowni i został nagrodzony gromkimi brawami. W rewelacyjny sposób łączył różne dziedziny sztuki, takie jak muzyka, taniec, teatr, a nawet graffiti, które wykonali tancerze breakdance. Pojawiły się różne style tańca: od tańca współczesnego, przez hip-hop, disco po dworski „Menuet”, a także różnorodne gatunki muzyczne. Kolejną niespodzianką było przygotowanie dla publiczności pocztówek z napisem: „Pozdrowienia z MDK!” wykonanym przez dzieci i młodzież sekcji artystycznych MDK.

– Każdy konkurs ma swój wielki finał, a ten był naprawdę wyjątkowy. Artyści MDK razem z instruktorami przygotowali wokalno-taneczny prezent dla utalentowanych laureatów konkursu „Uliczki, kamieniczki, zakamarki”. Dziękuję instruktorom i naszej wspaniałym podopiecznym. Pragnę również gorąco podziękować rodzicom za ich zaangażowanie w przygotowanie koncertu. Serdecznie gratuluję zwycięzcom konkursu. Wielkie brawa dla Was! Zapraszam wszystkich do oglądania wystawy pokonkursowej w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Naprawdę warto! Prace są po prostu przepiękne! – podsumowała Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK.

Wystawę można obejrzeć do końca listopada.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji pod tym linkiem