Kotyliony na Święto Niepodległości

Mama z córką tworzą własne kotylionyZ okazji Narodowego Święta Niepodległości Miejski Dom Kultury w Lublińcu przygotował Pogotowie Kotylionowe. 10 listopada w Galerii pod Glinianym Aniołem mieszkańcy Lublińca mogli wykonać własne kotyliony. Była to dla nich okazja do wspólnego spędzenia czasu i rozmów o tym, czym jest niepodległość.

Kotylion na Dzień Niepodległości to tak naprawdę kokarda narodowa, którą przypinamy do piersi podczas ważnych uroczystości państwowych. Jest symbolem patriotyzmu, narodowej tożsamości, dlatego zawsze nosimy go z dumą na sercu.

Radosna atmosfera

10 listopada Miejski Dom Kultury zaprosił mieszkańców do wykonania własnych kotylionów. W Galerii pod Glinianym Aniołem w godz. 15.00-20.00 działało Pogotowie Kotylionowe. Wspólny czas spędzony na twórczej pracy upłynął w bardzo radosnej atmosferze.

– Bardzo podobały się nam te warsztaty – powiedziała pani Iwona, która wzięła udział w Pogotowiu Kotylionowym. – Często uczestniczymy w zajęciach Miejskiego Domu Kultury i lubimy tu przychodzić. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o warsztatach, postanowiliśmy z synem z nich skorzystać. Jest to okazja do rozmowy o Święcie Niepodległości. Możemy odczuwać radość z tego, że żyjemy w wolnym kraju i mamy wiele powodów do dumy.

Bibuła i odrobina wprawy

Przygotowanie własnej biało-czerwonej rozetki przynosi wiele satysfakcji. Można wykonać ją z papieru, bibuły lub wstążki, a następnie przyczepić za pomocą dwustronnej taśmy lub agrafki. Mieszkańcy Lublińca do dyspozycji mieli bibułę oraz wstążki. Pracownicy MDK służyli radą, chętnie odpowiadali na pytania i pomagali najmłodszym twórcom w wykonaniu kotylionów.

– Myślę, że takie zajęcia mogą pomóc w poznawaniu historii. Stanowią dobry punkt wyjścia. Najpierw robimy coś praktycznego, a potem o tym rozmawiamy – zauważyła pani Ania, jedna z uczestniczek warsztatów.

Kreatywny sposób spędzenia czasu

Pogotowie Kotylionowe spodobało się mieszkańcom Lublińca. Rodziny doceniły możliwość  wspólnego spędzenia czasu. Takie mini warsztaty to świetna zabawa i okazja do poznawania historii własnej Ojczyzny.

– Tworzenie kotylionów pozwala przygotować się do Święta Niepodległości. Inspiruje by sięgnąć do wiedzy na temat tego historycznego wydarzenia – podkreślała pani Agata, która była jedną z pierwszych uczestniczek Pogotowia Kotylionowego. – Jest to wspaniała lekcja dla dzieci. Mogą uczyć się przez zabawę. Mój syn właśnie nauczył się wiersza: „Czerwień to miłość, biel – serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste”. Kotyliony przypominają nam o naszych wartościach i o tym, że jesteśmy wolnym narodem – powiedziała.

Biało-czerwone kotyliony pięknie prezentowały się nie tylko na stołach w Galerii pod Glinianym Aniołem, ale przede wszystkim ozdobiły ubrania Lublińczan, którzy kolejnego dnia świętowali  104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Miejski Dom Kultury jak co roku wraz z Jednostką Wojskową Komandosów zajął się organizacją uroczystości miejskich na Cmentarzu Wojskowym.

Fotogalerię z warsztatów można zobaczyć pod linkiem