Jarmark bożonarodzeniowy pełen przedświątecznych atrakcji

4 grudnia na rynku miejskim w Lublińcu panowała gorąca atmosfera. Po raz kolejny odbył się jarmark  bożonarodzeniowy, podczas którego rękodzielnicy zaprezentowali swoje wyroby. Mikołaj nie zapomniał o naszym mieście i stawił się z workiem pełnym cukierków. Nagrodzono również laureatów 29. edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową.

Jarmark bożonarodzeniowy - szklane aniołyZgodnie z tradycją w pierwszy weekend grudnia w Lublińcu odbywa się jarmark bożonarodzeniowy.  Można nabyć artykuły handmade, napić się ciepłej herbaty i zakosztować przedświątecznej atmosfery. W tym roku na rynku miejskim w Lublińcu pojawiło się niemal 40 wystawców! Asortyment zachwycał. Futrzaste skrzaty, błyszczące stroiki i kolorowe zawieszki na choinkę cieszyły oczy. Jarmark przyciągnął wielu mieszkańców pragnących zaopatrzyć się nie tylko w świąteczne ozdoby, ale również upominki dla najbliższych. A było w czym wybierać: pachnąca sól morska, ekstrawagancka biżuteria, naturalne świece, ręcznie szyte maskotki i malowane anioły. Nie zabrakło aromatycznego bigosu i legendarnych koszwickich pierników.

Warsztaty z MDK

Żaden z jarmarków organizowanych w Lublińcu nie może obyć się bez warsztatów. Miejski Dom Kultury zaprosił dzieci do wspólnego wykonania kartek świątecznych z uroczymi bałwankami. W ruch poszły nożyczki, klej i różnego rodzaju świecidełka. Fantazja twórców była nieograniczona. Niektóre bałwanki miały kowbojskie kapelusze, inne diamentowe oczy lub złote guziki. Taka kartka z pewnością będzie miłym dodatkiem do bożonarodzeniowej dekoracji lub upominku.Jarmark bożonarodzeniowy - dwaj chłopcy robią kartki z bałwankiem

Atmosfera oczekiwania, zwłaszcza u najmłodszych Lublińczan, rosła z każdą godziną. Co roku bowiem lubliniecki rynek odwiedza Mikołaj. Na scenie pojawili się młodzi artyści Miejskiego Domu Kultury i piosenkami zaczęli przywoływać upragnionego gościa: „Przyjedź do nas Mikołaju, Mikołaju z workiem jak to niebo. Przywieź radość i zabawki, i zabawki dla nas, dla każdego”. Nad przygotowaniem wokalistów czuwały instruktorki: Magdalena Schlagner, Katarzyna Suchara i Karolina Wieczorek. Wystąpiły również dzieci z Ukrainy, które na co dzień uczęszczają na zajęcia muzyczno-teatralne w MDK. Ich instruktor, Natalia Denysiuk, była bardzo dumna ze swoich podopiecznych.

Przybycie Mikołaja na jarmark bożonarodzeniowy

Radosne utwory jeszcze bardziej podgrzały atmosferę oczekiwania. Wobec tak gorącego przyjęcia Mikołaj nie mógł pozostać obojętny. Pojawił się na Krzywej Scenie i razem z Edwardem Maniurą, burmistrzem miasta Lublińca oraz Gabrielem Podbiołem, przewodniczącym Rady Miasta Lublińca, powitał zgromadzonych mieszkańców.

Jarmark bożonarodzeniowy - Mikołaj z prezentem– Dobry wieczór, witam serdecznie wszystkich Lublińczan i przyjezdnych z okolic! Witam trochę młodszych i tych trochę starszych. Cieszę się ogromnie, że minął kolejny rok i znów mogę w mojej podroży zatrzymać się na chwilę właśnie tu, w Lublińcu, gdzie magia świąt jest największa. Zanim na całym świecie wybije szósty grudnia i zanim ruszę w podróż z prędkością światła, zawsze przybywam do Was, bo tu są najgrzeczniejsze dzieci, które najbardziej wyczekują Świąt Bożego Narodzenia – powiedział Mikołaj.

Chwile z Mikołajem były wyjątkowe. Wraz ze swoimi pomocnikami rozdawał Lublińczanom cukierki i zapraszał do wspólnego zdjęcia przy pięknej świątecznej dekoracji.

Konkurs na kartkę rozstrzygnięty

Finałem jarmarku bożonarodzeniowego było nagrodzenie laureatów 29. edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową. W tym roku nagrodę Grand Prix zdobyło aż trzech uczestników. Hania, Maciej oraz Jakub Grzegorzewscy są rodzeństwem. Ich cudowne, kolorowe kartki podbiły serce jury. Hania uczęszcza do Przedszkola Miejskiego nr 4 w Lublińcu. Jej bracia natomiast są uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu.Jarmark bożonarodzeniowy - nagrodzone dzieci w kategorii przedszkole

– Wszystkie prace zrobiły na nas ogromne wrażenie wielością technik i różnych stylów. Dużo czasu zajęło nam wyłonienie zwycięzców. Wpłynęło wiele prac, zwłaszcza w najmłodszej kategorii wiekowej, która szczególnie ujęła nas swoją wizją świąt. Każdy inaczej postrzega Boże Narodzenie. Jedni mają symbole, gdzie jest choinka, prezenty, bombki. Ale było też kilka takich prac, które wyróżniły się i nas zauroczyły. Pokazują one obrzędy, siedzenie przy wspólnym stole, dekorowanie choinek. Wszystkie prace były cudowne i byłyśmy nimi zachwycone. Zachęcam rodziców, by wspierali swoje dzieci w działaniach artystycznych – powiedziała jurorka, Beata Jasińska.

Nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać na systemie wystawienniczym przed Miejskim Domem Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji pod tym linkiem