Miłość, poezja i śpiew. Pojedynek ,,Szymborska kontra Fredro’’ za nami

Aktorzy ,,Teatru Po Pracy'' podczas widowiska ,,Szymborska kontra Fredro'' Miłość niejedno ma imię. Miłość to uczucie, które pełne jest pytań bez odpowiedzi. Jedno jednak jest pewne, środowy wieczór pełen był romantycznych chwil. 8 lutego 2023 roku na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu aktorzy Teatru Po Pracy oczarowali nas interpretacjami utworów poetyckich oraz wykonaniami piosenek, których tematyką była… Miłość!

Reżyserka występu i instruktor prowadząca Teatr Po Pracy Agnieszka Raj Kubat zapytana o to, czym dla niej jest miłość odpowiedziała ,,Mówią, że miłość chroni przed starością? Pewnie dlatego mam tak mało zmarszczek (śmiech…). Mówiąc serio, całe nasze życie związane jest przecież z miłością, począwszy od tej matczynej czy braterskiej, po to dziwne dzikie uczucie, które łączy „tych dwojga”. Tych, którzy czują, widzą i słyszą tak samo. Każdego z nas na jakimś etapie życia dopada przecież chemia przypadku i każdy w jakimś momencie czuje te wibrujące, przeszywające motyle w brzuchu, ale dla mnie miłość…, mówiąc metaforycznie, to… podanie szklanki wody i każdego dnia dawanie możliwości wyboru… No i chyba tak to już jest, że kiedy się kocha i kiedy się jest kochanym, łatwiej
i piękniej żyć…’’.Aktorzy ,,Teatru Po Pracy'' podczas widowiska ,,Szymborska kontra Fredro''

Każda historia miłosna jest inna. I w tym przypadku tak było. Artyści Teatru Po Pracy czytając wiersze autorstwa Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry, próbowali przekazać nam jak różne na tą kwestię mogą być spojrzenia. Na scenie pojawiła się Noblistka w osobie Ewy Siemiradzkiej w towarzystwie Aleksandra Fredry granego przez Ryszarda Reitera. Grupa jest bardzo zgrana, dało się odczuć jak pozytywna atmosfera panuje pomiędzy nimi. Teatr Po Pracy to ludzie, którzy świetnie się ze sobą dogadują i śmieją razem. Agnieszka Raj-Kubat jest dobrym duchem całego zespołu i podczas tego wydarzenia pokazała jak swoją charyzmą potrafi zaczarować innych. Prowadząc nas po kolejnych utworach poetyckich  i śpiewanych, nadmieniała także anegdoty i ciekawostki z życia Szymborskiej i Fredro. Naprawdę przyjemnie słuchało się wierszy. Każdy z aktorów ciekawił swoją interpretacją. Piosenki wykonywane przez aktorów zachwycały. Utwór Mariki ,,Moje serce’’ zaśpiewany przez Iwonę Nowogrodzką i Lilianę Potempę wprowadził nas w klimat tego wieczoru, pełen pasji, namiętności i romantyzmu. W piosence ,,Mała’’ Piotra Roguckiego zaprezentował się wyjątkowy duet. Andrzej Szatan zaśpiewał na scenie przy akompaniamencie swojej wnuczki Agaty Zubkowskiej, która była kiedyś wychowanką MDK Lubliniec. Kolejnym duetem, który oczarował publiczność byli Martyna Młynarska – Modlińska i Karol Kukowka. W piosence ,,City of Stars’’ z filmu ,,La La Land’’ zabrali nas do miasta pełnego gwiazd. Efekty świetlne na sali dodatkowo podkreśliły magię tego utworu. Zaśpiewana przez Iwonę Nowogrodzką i Andrzeja Budnego ,,Dumka na dwa serca’’ poruszyła publiczność. Nie brakowało także nadzwyczajnych występów solowych. Liliana Potempa w piosence ,,Miłość’’ Krzysztofa Zalewskiego i Iwona Nowogrodzka wykonując utwór ,,Poskładaj mnie’’ pokazały jak silne głosy mają i jak ich barwy są wyjątkowe. Na koniec podkreślając liryczny i sentymentalny charakter wydarzenia piosenkę ,,Jej portret’’ zaśpiewał Andrzej Budny. Wszystkim utworom akompaniował przy fortepianie Wojciech Kryś.

Aktorzy ,,Teatru Po Pracy'' podczas widowiska ,,Szymborska kontra Fredro'' Wieczór ten należał do wyjątkowo klimatycznych. Publiczność została porwana w świat pełen emocji i uczuć. Wszystko co się działo było autentyczne i ludzkie. Zgromadzeni podziękowali aktorom gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Jak powiedziała na koniec dziękując aktorom za ich występ Agata Woźniak-Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu ,,Dało się dzisiaj odczuć potrzebę słuchania poezji i pięknych dźwięków. Wszyscy się romarzyliśmy i poczuliśmy ,,ukochani’’. Dlatego na pewno jeszcze do spotkań z poezją powrócimy’’.

Zobaczcie fotorelację