Tomasz Lubaszka w Miejskim Domu Kultury
4 września w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Lubaszki. To pierwsza wystawa znakomitego artysty w Lublińcu.
Lublińczanin z pochodzenia, Tomasz Lubaszka to artysta niezwykły. Jego znakiem rozpoznawczym jest malowanie piaskiem i szpachlą. Jego obrazom towarzyszy aura tajemniczości. Patrząc na nie, czujemy się „zaproszeni”, by „wejść” w namalowaną przestrzeń oraz odkrywać w niej co raz więcej nowych elementów.
Wernisaż w MDK
Wernisaż wystawy prac Tomasza Lubaszki, który odbył się 4 września uświetnił tegoroczne obchody 750-lecia Lublińca. Wśród gości znaleźli się: Anna Jonczyk-Drzymała, zastępca Burmistrza Miasta Lublińca; Adam Richter, przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu, Kultury i Turystyki; Stanisław Kowalczyk, przewodniczący Lublinieckiej Rady Kultury; bliscy i przyjaciele Tomasza Lubaszki oraz mieszkańcy Lublińca.
Zgromadzonych gości powitała Agata Woźniak Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.
– Tomasz Lubaszka urodził się w Lublińcu. Dlatego nie mogło go zabraknąć w tak wyjątkowym roku, w którym nasze miasto świętuje 750 lat. Jego dorobek artystyczny jest ogromny. Odkąd skończył studia maluje nieprzerwanie. Na swoim koncie ma ponad trzy tysiące prac. Jego dzieła były prezentowane na ponad stu wystawach indywidualnych zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz na 120 wystawach zbiorowych – powiedziała Agata Woźniak Rybka.
Biogram artysty
Tomasz Lubaszka urodził się w 1961 roku w Lublińcu, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Jest absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Dyplom uzyskał w 1985 roku w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. Jest laureatem wielu nagród. Jego obrazy wystawiane były m.in. w Chinach, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Danii i Niemczech. To pierwszy wernisaż artysty w Lublińcu. Zadedykował go swoim przyjaciołom z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.
– Moje prace były wystawiane w wielkich galeriach na cały świecie. Lecz dzisiaj denerwuję się szczególnie. Jest to chyba najbardziej emocjonalna wystawa w moim życiu. Nie ma tu dzisiaj dwóch moich przyjaciół, którym chciałem zadedykować tę wystawę. Byli dla mnie szczególni. Nauczyli mnie wielu rzeczy. Dziękuję wszystkim, którzy tu przybyli. Nigdy na moich wystawach nie było znajomych z liceum. Tutaj są i jest to niesamowite – powiedział Tomasz Lubaszka.
O wystawie
Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej na obrazach przewijają się tematy związane z rzeką. W drugiej dzieła artysty inspirowane są kulturami megalitycznymi.
Wystawę można oglądać do 25 października. Do dyspozycji oglądających jest również piękny, ilustrowany katalog zaprojektowany przez Monikę Klizmę-Gryc.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji >>tutaj<<