Piękne chwile na jarmarku rękodzieła w MDK

jarmark rękodzieła - warsztaty4 września na skwerze przed Miejskim Domem Kultury w Lublińcu odbył się doroczny jarmark rękodzieła. Oprócz stoisk z artykułami handmade, przygotowano zabawy dla dzieci, warsztaty, koncerty oraz wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Lubaszki.

Jarmark rękodzieła organizowany przez Miejski Dom Kultury w Lublińcu ma już swoją tradycje. W tym roku odbyła się jego ósma edycja!

Jak zwykle skwer im. gen. Wł. Sikorskiego zaroił się od straganów z wystawcami oferującymi różnego rodzaju artykuły rzemieślnicze: ręcznie robione mydełka, biżuterię, breloczki, świece, lampiony, kwietniki, obrazy, ceramikę, a nawet ubranka dla dzieci i maskotki. Rękodzieło cieszyło oko, a uśmiechnięci sprzedawcy zachęcali do zakupów. W jarmarku wzięło udział ponad 40 wystawców!

Zabawa i warsztaty

Na jarmarku nie zabrakło również strefy rozrywkowo-warsztatowej. Animacje dla dzieci poprowadziła Sara Wojtulek. Szalone zabawy z bańkami w wersji XXL sprawiły najmłodszym uczestnikom jarmarku ogromną radość. Roześmiane, umalowane farbkami buzie rozczuliły niejedno serce. Dla rodzin dostępne były również ulubione gry Miejskiego Domu Kultury: „Bierki XXL” i „Lubliniecki Eurobiznes”.jarmark rękodzieła "Za młodzi na sen"

Amatorzy twórczego spędzania czasu mieli w tym roku do wyboru aż trzy różne warsztaty. Pod okiem Marzeny Grzyb powstały oryginalne aniołkowe magnesy. Dorota Kucharczyk pomogła uczestnikom wykonać jedyne w swoim rodzaju kolorowe doniczki. Ewa Chrobok porwała twórców w świat magicznych lampionów. Przepiękne prace będą wspaniałą pamiątką tegorocznego jarmarku.

Koncerty

Nie zabrakło także koncertów. Jako pierwsze popłynęły dźwięki wesołej muzyki w wykonaniu zespołu „Za młodzi na sen”. Formacja składa się z seniorów, pasjonatów śpiewania, nad którymi czuwa dyrygentka, Stefania Biela.

Po występie zespołu „Za młodzi na sen” przyszedł czas na wyjątkowy koncert w wykonaniu ukraińskich artystów: „Wielkie serce – dobra wola”. Koncert był aktem wdzięczności dla Polaków, którzy okazali pomoc narodowi ukraińskiemu w czasie wojny.

jarmark rękodzieła - zbiórkna dla armii ukraińskiej– Chcemy zadedykować nasz występ dobry sąsiadom, naszym przyjaciołom, Polakom, a w szczególności miastu Lubliniec. Od pierwszych dni wojny Polacy wyciągnęli do nas pomocną dłoń. Oni dali nam jedzenie, ciepłą odzież i dach nad głową. Przyjęli nas w swoim kraju i nadali takie sama prawa, jakie mają polscy obywatele. Niski ukłon Ci, Polsko! – tymi słowami Natalia Denysiuk, instruktor zajęć muzyczno-teatralnych dla dzieci z Ukrainy w MDK przywitała zgromadzoną publiczność.

Artyści wykonali kilka ukraińskich ludowych piosenek, a także znane przeboje takie jak: „It’s my life Bon Jovi, „One of us” Joan Osborne, „Jutro” LemOn. Podczas koncertu obywała się zbiórka na zakup Volkswagena T4 dla armii ukraińskiej. Za niewielką sumę można było nabyć ukraińskie wypieki i wesprzeć szczytny cel. Zbiórka prowadzona jest również na stronie pomagam.pl

Wernisażjarmark rękodzieła - wernisaż Lubaszki

Podczas jarmarku w holu MDK odbył się wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Lubaszki. Artysta ma na swoim koncie ponad sto wystaw indywidualnych i udział w 120 wystawach zbiorowych. Był to jego pierwszy wernisaż w Lublińcu. Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej przejawia się temat związany z rzeką, a w drugiej fascynacja artysty kulturami megalitycznymi. Wystawę można oglądać w holu Miejskiego Domu Kultury do 25 października.

Tegoroczna edycja jarmarku rękodzieła przyciągnęła mnóstwo osób zainteresowanych rękodziełem, poszukujących oryginalnych artykułów dekoracyjnych oraz spragnionych kontaktu ze sztuką. Były to piękne chwile wypełnione gwarem bawiących się dzieci, muzyką i inspirującymi rozmowami. Cieszymy się również, że mogliśmy po raz kolejny tworzyć okazję do integracji polskich i ukraińskich rodzin.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji >>tutaj<<