Wyjazd Zespołu Pieśni i Tańca ,,Halka’’ do Cieszyna

Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka” wziął udział w warsztatach artystycznych w Cieszynie, które odbyły się w terminie 13-15 września 2024 i zgromadziły łącznie 44 uczestników, w tym grupę dziecięcą, dorosłą grupę taneczną oraz chór Zespołu. Warsztaty miały miejsce w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.

Pobyt rozpoczął się w piątek od próby Zespołu Ziemi Cieszyńskiej oraz zwiedzania siedziby cieszyńskiego zespołu razem z dyrektor zespołu Karoliną Małysz-Tulec. Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz obserwować pracę tancerzy. W sobotę zespół podzielił się na trzy grupy warsztatowe. Grupa taneczna, pod kierownictwem Anny Drózd, skupiła się na technice tańca ludowego oraz elementach krakowiaka, ich praca była wspierana cennymi uwagami prowadzącej. Dziecięca grupa, pod czujnym okiem Anny Czepczor, poznawała zabawy i tańce z Puszczy Kurpi Zielonych, przy akompaniamencie Anny Guzdek. Chór oraz grupa dziecięca doskonalili emisję głosu oraz technikę śpiewu wraz z Haliną i Jackiem Jansami Oprócz warsztatów przygotowanych przez Ziemię Cieszyńską, instruktorzy z Halki – Stefania Biela, Piotr Mazur i Krystian Olszowski – także prowadzili próby, co pozwoliło pracować z niemal całym zespołem.

W wolnym czasie członkowie Halki odwiedzili Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej gdzie uczestniczyli w ogłoszeniu wyników Cieszyńskiego Konkursu Pieczenia Strudla im. Kingi Iwanek-Riess, tam mogli spróbować Strudla regionalnego przysmaku przy akompaniamencie kapeli góralskiej Torka. Dzieci wzięły również udział w warsztatach linorytu w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, a potem razem z dorosłym zespołem, zwiedziły to fascynujące muzeum.

Wśród atrakcji sobotniego dnia znalazły się także odwiedziny Wzgórza Zamkowego oraz „przejażdżka” cieszyńskim tramwajem, co dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń. Niedziela przyniosła niespodziankę wobec zmiany miejsca pobytu spowodowanej wysokim stanem rzeki Olzy. Mimo to, Zespół kontynuował naukę nowych pieśni, a przed obiadem miał okazję pospacerować po parku Kampusu Uniwersytetu Śląskiego, zbierając kasztany.

Po intensywnym i pełnym wrażeń weekendzie, członkowie ZPiT ,,Halka’’ wrócili do Lublińca pełni uśmiechu i wspomnień, które na długo pozostaną w ich pamięci. Dziękujemy dyrektor ZPiT Ziemi Cieszyńskiej Karolinie Małysz-Tulec za organizację warsztatów oraz gościnę i pomoc w kryzysowym czasie.

Zobaczcie fotorelację