Więcej łączy niż dzieli – oprowadzanie po polsko-japońskiej wystawie

W Miejskim Domu Kultury dostępna jest wystawa „Niezwykłe historie z Polski i Japonii”, która została wypożyczona z krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.  4 lutego odbyło się otwarcie wystawy – tym razem połączone ze specjalnym oprowadzaniem.

Japonia ciągle popularna

O tym, że w Lublińcu i okolicach są wielbiciele japońskiej kultury świadczy nieustająca popularność zajęć językowych oraz cyklu „MDK po japońsku”. I tym razem na wydarzeniu otwierającym wystawę stawili się licznie wielbiciele Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy chcieli dowiedzieć się nieco więcej o historii relacji, o naszych koneksjach społecznych, kulturowych, artystycznych.  Warto wiedzieć, że w 2019 roku minęło 100 lat współpracy na linii Polska-Japonia.

Nowa forma – oprowadzanie

Uwagę przyciąga zarówno tematyka wystawy, jak i również jej przestrzenna forma. W holu MDK przechodzimy pomiędzy kolejnymi boxami – a każdy z nich pozwala odkryć kolejny pomost między Polską i Japonią.

Wystawa została bardzo dobrze opracowana pod względem zawartych informacji, a opowieści „przewodnika” pozwoliły wyciągnąć jeszcze więcej. Oprowadzanie po wystawie poprowadził Mirosław Błaszczak, wieloletni szef Instytutu Polskiego w Tokio. Krok po kroku uczestnicy poznawali postacie budujące relacje na przestrzeni lat, konteksty historyczne i artystyczne. Szczególną dyskusję wywołała – co ciekawe – postać Andrzeja Wajdy i jego około- japońskiej twórczości.

Po oprowadzaniu możliwe było również porozmawianie z Japończykami – znalazło się kilku chętnych by porozmawiać i z pierwszej ręki usłyszeć co nieco o Japonii.

Wystawa dostępna jest w holu MDK do 29 lutego. Zapraszamy!