„Skarb wdowy Schadenfreude” // Teatr Polska po raz pierwszy w Lublińcu
W czwartkowy wieczór 30 września mieszkańcy Lublińca przenieśli się w czasie do Polski, która po II wojnie światowej powoli stawała na nogi.
„Skarb wdowy Schadenfreude”, to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje.
Trwa zbiorowe śledztwo, a kończy je wielka niewiadoma. – Ile oczu tyle światów, ile spojrzeń tyle znaków. Świata nie da się uprościć, świat to tysiąc możliwości – wybrzmiewają słowa piosenki. Ciekawość sąsiadów rośnie aż w końcu doprowadza do punktu kulminacyjnego…
I co właściwie zdarzyło się w kamienicy? Czy poszukiwania bohatera doprowadzą do jego znalezienia? Czy to historia napadu, romansu, a może opowieść szpiegowska? Cóż, nawet jeśli lubliniecka widownia nie poznała odpowiedzi na te pytania, to bawiła się doskonale, o czym świadczyła owacja dla aktorów na zakończenie spektaklu.
Doskonała gra aktorska to jedno, a wyjątkowy plener to drugie. Budynek lublinieckiego urzędu okazał się być doskonałym elementem scenografii, a występ legnickiego teatru pokazał potencjał tego miejsca. Przedstawienie zostało przygotowane specjalnie do prezentacji w plenerze – pokazano je premierowo w przestrzeni między ponad stuletnimi kamienicami w Legnicy, gdzie mogło być oglądane niczym występ wędrownej trupy w dawnych wiekach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami.
Widowiskowy spektakl Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy mogliśmy zobaczyć dzięki udziałowi naszego domu kultury rewelacyjnej inicjatywie jaką jest Teatr Polska. To był bardzo udany początek współpracy. Cieszy, że jak zawsze mogliśmy liczyć na wspaniałą, lubliniecką publiczność – powiedziała po spektaklu Agata Woźniak-Rybka dyrektor MDK.
Reżyserem spektaklu jest Lech Raczak, legenda polskiego teatru alternatywnego lat 70-tych i 80-tych, związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, autor słynnego Tryptyku Rewolucyjnego (Dziady, Marat – Sade, Czas terroru), scenografię stworzył Piotr Tetlak, muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Występują aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. W rolach głównych wystąpili Aleksandra Listwan, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Robert Gulaczyk oraz Paweł Wolak.
Fotorelacja z wydarzenia <tutaj>