Sentymentalna podróż do świata poezji polskiej noblistki

W czwartkowy wieczór 19 października 2023 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu odbyło widowisko słowno-muzyczne ,,Nic dwa razy się nie zdarza’’ inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej. Publiczność z entuzjazmem i zachwytem odebrała spektakl, nagradzając występujących gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Realizacja widowiska możliwa była dzięki pozyskanemu przez MDK dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023”.

Spektakl poruszał serca i skłaniał do refleksji. Sentymentalny klimat pełen emocji i uczuć unosił się w powietrzu. Słuchając kolejnych wersów poezji ,,Wisełki” można było zajrzeć w głąb siebie i zobaczyć w osobie noblistki, nie tylko niezwykle utalentowaną osobę, ale przede wszystkim kobietę, która tak jak każdy ma dylematy, która tak jak każdy z nas jest człowiekiem, odczuwa radość i smutek…

W roli Wisławy Szymborskiej z niezwykłą autentycznością wystąpiła Martyna Młynarska-Modlińska. Kreacja aktorska była niesamowita, oczarowała całą publiczność. Na scenie zobaczyć mogliśmy aktorów lublinieckiego Teatru Po Pracy Andrzeja Szatana w roli sekretarza, Pawła Chrosta w roli dziennikarza oraz Ewę Szraucner, która czytała wiersze noblistki. Kocim pupilem poetki była Liliana Modlińska. Tego wieczoru przed publicznością wystąpiły dzieci i młodzieży z sekcji wokalnej i tanecznej. Pokazaliście swój talent i zachwyciliście wszystkich zgromadzonych. O oprawę muzyczną zadbał Wojciechowi Kryś, który akompaniował do utworów na pianinie.

Szczególne podziękowania należą się Katarzynie Sucharze, autorce scenariusza. Brawa za stworzenie tak pomysłowej koncepcji. Razem z Katarzyną Koszczyk i Agnieszką Raj-Kubat solidnie przygotowałyście młodzież i dzieci do występu.  Dopełnieniem wieczoru była scenografia i efekty multimedialne przygotowane przez Monikę Klimzę-Gryc. O dźwięk i oświetlenie zadbali Mariusz Klama i Modussound. Nad przebiegiem merytorycznym czuwała Karolina Groblińska-Kandora. Ale to nie koniec – w piątkowy poranek 20 października 2023 roku zaprosiliśmy do MDK młodzież zlublinieckich szkół oraz zaprzyjaźnionych placówek. Spektakl zobaczyło ponad 600 osób.  Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami mogli przeżywać te wyjątkowe chwile, było pięknie i sentymentalnie. W ten wzniosły sposób uczciliśmy pamięć naszej rodaczki w setną rocznicę jej urodzin.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury ,,Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023’’.

Zobaczcie fotorelację