Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta


Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta działa przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. To zespół z ponad 60-letnią tradycją. Łączy ludzi kochających muzykę – amatorów oraz wykształconych muzyków, młodzież i dorosłych. W repertuarze orkiestry znajduje się muzyka rozrywkowa, filmowa, klasyczna oraz marszowa. Zespół współpracuje również z innymi sekcjami MDK Lubliniec oraz zaprasza do projektów muzycznych znanych solistów. Oprócz działalności artystycznej, orkiestra zajmuje się również edukacją muzyczną młodzieży i dorosłych – prowadzi naukę gry na instrumentach oraz organizuje warsztaty muzyczne dla członków zespołu.  

Poznaj ponad 60-letnią historię naszej orkiestry!

Wszystko zaczęło się w roku 1958r. To właśnie wtedy przy Zespole Pieśni i Tańca „Halka” utworzona została Orkiestra Dęta. Zespół rozwijał się prężnie – pod koniec lat 60. został „przejęty” przez Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lentex”. Przez 2 lata orkiestra funkcjonowała jako „Międzyzakładowa Orkiestra Dęta”. Dlaczego? Zależało to od finansów – muzycy potrzebowali instrumentów, sali prób, pieniędzy na wyjazdowe konkursy. W trudnych czasach łatwiej było funkcjonować „międzyzakładowo”.

Sytuacja ta nie trwała długo. Orkiestra szybko wróciła z powrotem do Lentexu i została otoczona opieką mecenasa. Została nadana jej nowa nazwa: “Orkiestra Dęta Zakładów Przemysłu Lniarskiego Lentex”. W skrócie – „Orkiestra Lentex”.:)

To jednak nie był koniec – swego rodzaju – „wędrówki” orkiestry. Po kolejnych latach grania w Lentexie – orkiestra przeszła pod skrzydła Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu. Miało to miejsce pod koniec lat 90. XX w. Wraz z tą zmianą – zmieniła się również nazwa. Od tego momentu była to „Orkiestra Dęta OSP Lubliniec”.  

Po latach „wędrówki”, wielu perturbacjach i wyjątkowych „zwrotach akcji” w końcu orkiestra osiadała przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Zmienił się skład. Zmienił się profil działalności orkiestry. I oczywiście – zmieniła się nazwa. Tak zaczął się nowy rozdział w historii orkiestry pod tytułem “Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Lubliniec”. Taka, jaką znacie dzisiaj!

KAPELMISTRZOWIE ORKIESTRY:
1958-1966   Konrad Klimanek
1966-1967   Czesław Pietruszka
1967-1969   Piotrowski
1969-1970   Lesław Jeziorski
1971-1979   Roman Okwieka
1979-1987   Władysław Krywiński
1987-2001   Michał Kościelny
2001-2012   Tomasz Dulski
od 2012       Bartłomiej Pięta 

PRÓBY ORKIESTRY:
czwartek 18.00-21:00
sobota 15.00-17:00

Próby odbywają się w siedzibie MMOD przy ul. Sokoła 13 w Lublińcu

Bieżące informacje na FP orkiestry
https://facebook.com/orkiestra.lubliniec/


Instruktor prowadzący:

Bartłomiej Pięta

Muzyk, dyrygent, solista, trębacz w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Kapelmistrz lublinieckiej Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Zagraliśmy to!

Premiera: 10.01.2020

W koncercie rozpoczynającym kolejny rok, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batuta Bartłomieja Pięty zabrał widzów w świat piosenek Whitney Houston.  Aranżacje wielkich przebojów i delikatnych ballad zabrzmiały wyjątkowo w tej oprawie. Instrumentaliści nie tylko „nie przytłoczyli” lekkich piosenek, a wręcz muzycznie wyciągnęli z nich to, co najlepsze.

Muzykom towarzyszyła solistka – Magdalena Tul, zespół Frele oraz związani z domem kultury Gospelsi. Przepiękne ballady – jak „All at once” czy „I have nothing” – przeplatały się z przebojami, które nadal królują na imprezach.

Galeria zdjęć z koncertu autorstwa Daniela Dmitirewa dostępna jest >> tu <<

Relacja z wydarzenia >> czytaj <<

Koncert można obejrzeć >> tu <<

Premiera: 24.02.2019

Kolejny projekt Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej to ukłon w stronę fanów kina i muzyki filmowej. Widzowie mają okazję wysłuchać wykonania muzyki z 15 polskich i zagranicznych filmów, takich jak „Mission Impossible”, „Golden Eye” czy „Skyfall”. W czasie premiery orkiestrze towarzyszyli soliści Magdaleną Maisel i Grzegorzem Wilkiem oraz Gospelsi.

Tradycyjnie miejska orkiestra wystąpiła pod batutą Bartłomieja Pięty, a Gospelsi pod dowództwem Karoliny Wieczorek i Artura Tekieli.

Fotogaleria z koncertu >> tu <<

Koncert można obejrzeć >> tu <<  

Premiera: 27.10.2018

Nowatorski projekt zrealizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego pomysłodawcą i współautorem jest kapelmistrz orkiestry Bartłomiej Pięta.  To pierwszy taki wodewil w Polsce! Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta zaprosiła do współpracy przy tym projekcie „Teatr po Pracy” oraz wokalistów:  Magdalenę Tul, Marcina Jajkiewicza i Adama Rymarza. 

Repertuar zawiera największe przeboje 20-lecia międzywojennego. Utwory przeplatane są krótkimi scenkami odegranymi przez aktorów „Teatru po Pracy”,  a także projekcjami starych zdjęć i filmów. Wydarzenie wyreżyserowała Agnieszka Raj-Kubat. 

>> Oglądaj koncert zarejestrowany w MDK <<
>> Oglądaj koncert zarejestrowany w Katowicach << 

Premiera: 06.01.2018 r.

Koncert trzech tenorów:  Adama Sobierajskiego, Tadeusza Szlenkiera i Adama Zdunikowskiego przy akompaniamencie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty. Repertuar obfituje w utwory z operetek, arie operowe, a także piosenki z Polski, Włoch czy Ameryki Południowej.

Relacja z koncertu >>  tu << 
Fotorelacja z koncertu >> tu << 
Nagranie z koncertu >> tu << 

Premiera: 26.02.2017

Koncert zorganizowany na zakończenie karnawału. Obfitował w znane utwory muzyki rozrywkowej. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Bartłomieja Pięty wystąpiła wspólnie z zaproszonymi solistami: Marcinem Jajkiewiczem – wokalistą jazzowym oraz Mieczysławem Hłondem – akordeonistą zespołu ,,Chanson”.

Galeria zdjęć dostępna jest >> tu <<
Koncert dostępny  >>tu <<  

Premiera: 17.04.2016

Koncert w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty wraz z zaproszonymi solistami: Magdaleną Maisel i Marianem Chrobokiem. W repertuarze znalazły się znane i lubiane piosenki biesiadne.

Galeria zdjęć >> tu <<
Koncert dostępny >> tu <<

Premiera: 24.01.2016

Wyjątkowy koncert kolędowo-operetkowy w wykonaniu solistów Opery Narodowej – Iwony Sochy i Adama Zdunikowskiego przy akompaniamencie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty. 

Galeria zdjęć dostępna >> tu << 
Koncert można obejrzeć >> tu <<

Zagrany 28.09.2013

Koncert Zbigniewa Wodeckiego przy akompaniamencie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty. Odbył się w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. W repertuarze znalazły się największe przeboje artysty, między innymi ,,Pszczółka Maja”, ,,Chałupy welcome to” czy ”Znajdziesz mnie znowu”. 

Galeria zdjęć z koncertu >> tu << 
Koncert można obejrzeć >> tu << 

Lista najnowszych sukcesów

 • sierpień 2019 r. – komplet nagród na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Paradnych Orkiestr Dętych Ustka-Rowy
  • I miejsce w przeglądzie
  • nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego
  • nagroda dla najlepszej solistki przeglądu – Marty Kijas
 • wrzesień 2018 r. – liczne nagrody na XI Tarnogórskim Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda: 
  • nagroda Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry
  • Nagroda za najlepsze wykonanie walca
  • Nagroda rektora Akademii Muzycznej w Katowicach- zaproszenie do wykonania koncertu w sali koncertowej Akademii
 • czerwiec 2018 r. – liczne nagrody na XV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Kozach: 
  • Złoty dyplom w konkursie estradowym
  • Złoty dyplom w konkursie o puchar starosty
  • Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej
  • Puchar Wójta Gminy Kozy dla najlepszego polskiego zespołu
  • Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej dla najlepszego kapelmistrza
  • Puchar Jacka Falfusa – posła na Sejm RP dla najlepszego zespołu młodzieżowego
 • czerwiec 2017 r. – zdobycie I miejsca w XI Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” w Kole