Marek Szołtysek uczył u nas godać!

Godać niy ma gańba! Wiedzą już o tym uczestnicy spotkań poświęconych godce śląskiej, które przy Miejskim Domu Kultury poprowadził Marek Szołtysek. Jakie lekcje odbyli lublinieccy szkolorze?

O tym, że Marek Szołtysek jest wybitnym znawcą godki i kultury śląskiej – nikogo nie trzeba przekonywać. Na trzech spotkaniach – 28 czerwca, 30 czerwca i 3 lipca  – wprowadził słuchaczy w niezwykle bogaty, choć trochę już zapomniany świat regionu.

Pierwsza lekcja dotyczyła domu (chałpy i familoka) i jego otoczenia, wyposażenia, prac i obowiązków związanych z jego utrzymaniem.  Antryj, ajncla, ausgus – uczestnicy spotkania dobrze wiedzą, o co chodzi! Kolejna opowieść poświęcona była podróżom – tym całkiem bliskim, jak choćby na torg, jak i tym dalekim – na kole, cugiem albo piechty! Ostatnia lekcja jaką poprowadził dla MDK Marek Szołtysek dedykowana była szkole. Czy ktoś jeszcze wie dzisiaj czym jest : tabula, blajsztyft albo puciynka na blaje? Na pewno taką wiedzę opanowali słuchacze, którzy przybyli na spotkania.

Każdy zapisany uczestnik otrzymał specjalny zeszyt na regionalne zapiski i indeks, w którym już zebrał dowody swoich postępów. Co ciekawe – spotkania były iście międzypokoleniowe! Wśród zasiadających w plenerowej „klasie” były dzieciaki, młodzież, dorośli i seniorzy!

Kolejne spotkanie z godką śląską już 15 lipca – swoją opowieścią podzieli się Dariusz Niebudek. 22 lipca wielki finał, na który już teraz Miejski Dom Kultury zaprasza wszystkich fanów regionalnej kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

FOTORELACJA >> TU <<