Lubliniecka Gala „Być kobietą” po raz szósty w MDK

Niezwykły wernisaż lublinieckiej fotografki, wspaniałe kandydatki nominowane do Nagrody Specjalnej – Kapelusza Edyty 2022 oraz wzruszający recital z aktorami Teatru po Pracy. 10 marca w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu w hołdzie dla wszystkich pań odbyła się VI Lubliniecka Gala „Być kobietą”.

Kolejne święto kobiet za nami. A te zawsze jest niezwykłe, gdyż tworzą je kobiety. Tegoroczną Lubliniecką Galę „Być kobietą” tradycyjnie otworzył wernisaż jednej z lublinieckich artystek. Tym razem mogliśmy podziwiać wyjątkowe fotografie portretowe Aleksandry Szczygieł. Widnieją na nich kobiety silne, mądre i piękne, które mimo różnorodnych trudnych doświadczeń w swoim życiu, postanowiły zawalczyć o swoją przyszłość i rozwój. Każdy z obecnych na wernisażu gości, mógł zapoznać się z ich historią dzięki pięknie drukowanym folderom. Warto przypomnieć, że wystawa jest owocem projektu, w którym wzięło trzynaście kobiet.

– Projekt nosi nazwę: „Jestem wystarczająca” i niesie przesłanie: „Dużo przeszłam, to mnie ukształtowało. Jestem silna, wiem, co robię i wiem, czego chcę” – zdradziła  Aleksandra Szczygieł. -Takie są kobiety naszych czasów. Niech zdjęcia przemówią same o naszej sile – powiedziała.

Wystawę można obejrzeć w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Lubliniecka Gala „Być kobietą” wyróżnia wyjątkowe kobiety, które działają, inspirują i mogą uchodzić za wzór.

– Znajdujemy się w sercu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu i to nie jest przypadek. Tu właśnie zostaną wyróżnione osoby, które akurat z sercem maja dużo wspólnego. Czynią dobro – podkreślił prowadzący Galę, Jakub Nycz – Te osoby pokazują nam, że tak naprawdę każdy z nas może czynić dobro i ofiarować swoje serce drugiemu człowiekowi – zaznaczył.

W tym roku laureatką Nagrody Specjalnej – Kapelusza Edyty 2022 została Ewelina Kukowka.

Decyzję o przyznaniu nagrody podejmowała 10. osobowa Kapituła składzie:

1. Anna Jonczyk – Drzymała – Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca
  2. Sandra Malitowska – Laureatka Kapelusza Edyty 2016
  3. Nikola Kraszewska – Laureatka Kapelusza Edyty 2017
  4. Barbara Budna – Laureatka Kapelusza Edyty 2018
  5. Agnieszka Raj-Kubat – Laureatka Kapelusza Edyty 2019
  6. Alicja Podgrodzka – Laureatka Kapelusza Edyty 2020
  7. Danuta Kuciejczyk – Laureatka Kapelusza Edyty 2021
  8. Anna Trzepizur – Wolontariusz Roku 2016 Miasta Lublińca
  9. Danuta Słota – Senior Roku 2016 Miasta Lublińca
  10. Karolina Pilarska – Ambasador Lublińca 2017

Ewelina Kukowka od niedawna pracuje w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Swój wolny czas poświęca potrzebującym. Jest organizatorką różnego rodzaju akcji charytatywnych, zbiórek pieniężnych, licytacji, akcji urodzinowych dla chorych osób oraz balu charytatywnego dla dzieci. Znamy ją jako koordynatorkę kiermaszu ciast podczas finału WOŚP w Lublińcu. Była pomysłodawczynią oraz jedną z założycielek grupy szyjącej maseczki podczas pandemii COVID-19, organizatorką akcji balonikowej dla dzieci w czasie lockdownu oraz inicjatorką licznych zbiórek rzeczowych i pieniężnych dla szpitali, sklepów, instytucji, mieszkańców miasta oraz powiatu. W 2020 i 2021 roku otrzymała nominację do nagrody Kapelusz Edyty oraz nominację Osobowość Roku 2020 w Dzienniku Zachodnim.

Drugą nominowaną kandydatką była Karolina Groblińska, która od wielu lat pracuje w MDK i pełni zaszczytną funkcję szefa Sztabu WOŚP Lubliniec.

Nagrodę wręczył Edward Maniura, Burmistrz Miasta Lublińca, Anna Jonczyk-Drzymała, Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca, Gabriel Podbioł, przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu. Pierwszy raz nagroda została przyznana w formie statuetki Edyty Stein, której wykonawcą jest Stanisław Kilarecki – autor rzeźby małej Edyty zdobiącej fontannę na Rynku Miejskim.

Finałem wspaniałej Gali był recital w wykonaniu aktorów Teatru po Pracy „Wcale nie, ależ tak”. Ten tytuł to tak naprawdę jedna z piosenek, którą można było usłyszeć ze sceny. Pochodzi ona z  musicalu „Annie Get Your Gin”. Dobra muzyka to niewątpliwy atut recitalu, którego autorem i reżyserem jest Agnieszka Raj-Kubat. Zagrali muzycy od lat towarzyszący aktorom Teatru po Pracy: Marcin Kita, Marek Sklarczyk, Jakub Osuchowski, Magdalena Stemarowicz, Kamil Adamczyk. Przy ich akompaniamencie aktorzy zaśpiewali wiele pięknych, wzruszających piosenek, m.in. z repertuaru GGDuo, Micromusic, Poluzjantów, Wojciecha Baranowskiego. Osią recitalu były poetyckie utwory napisane przez Janusza Hurnika i Agnieszkę Raj-Kubat. Całość dopełniał ciekawy ruch sceniczny i projekcje multimedialne. Muzycy  zrobili niespodziankę siedzącym na widowni kobietom i obdarowali je tulipanami. Po raz pierwszy z aktorami wystąpiła Natalia Błaut. Ta niewidoma, niesamowita dziewczyna skradła serca widowni.

„Kulturalne popołudnie i wieczór za nami… Miło było Was wszystkich gościć. Gratuluję nominacji do Kapelusza Edyty pracownicom naszego domu kultury: Ewelinie Kukowce i Karolinie Groblińskiej. A Oli Szczygieł wystawy pięknych portretów! Dziękuję za recital Teatrowi po Pracy. Swoimi wykonami wzruszaliście do łez…”- napisała po gali Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK Lubliniec.

Zapraszamy do galerii foto.