Inicjatywy, które zrealizujemy! // Dom Kultury+

22 czerwca na naszej sali widowiskowej odbyło się spotkanie, którego celem był wybór od 3 do 7 inicjatyw zgłoszonych w ramach programu „Dom Kultury+”.  Do konkursu zostało dopuszczonych 14 z 16 pomysłów na wydarzenia, które przeszły ocenę formalną i merytoryczną.

Zaczęło się od prezentacji projektów – każdy pomysłodawca miał 5 minut, by o swoim projekcie opowiedzieć innym, w tym – jury. Następnie odbyła się I tura głosowania, w której każdy pomysłodawca mógł wybrać 3 – jego zdaniem – najlepsze projekty. Oczywiście z zastrzeżeniem, że nie można głosować na swój projekt!

W drugim etapie wyboru inicjatyw brało udział jury, w skład którego wchodziło 3 przedstawicieli młodzieży: Mikołaj Puchała (Młodzieżowa Rada Miasta), Szymon Jaguś (Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu), Aleksandra Gordzielik (Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza) oraz Pola Rożek – przedstawiciel Narodowego Centrum Kultury oraz Agata Woźniak-Rybka, dyrektor naszego MDK. Po obradach i głosowaniu wybranych zostało 5 inicjatyw:

• Plenerowe kino dla młodych – kino pod chmurką przygotowane przez młodych i dla młodych
  • Orkiestra wcale nie taka nadęta – festyn muzyczny z konkursami, wystawą i koncertem
  • Move me po imieniu – warsztaty dubbingowe i aktorsko-filmowe, połączone z przygotowaniem etiudy
  • Turniej na koniec lata – integracyjne wydarzenie kulturalne dla szkół ponadpodstawowych
  • Szyję bo lubię – warsztaty z szycia na maszynie

Wyżej wymienione inicjatywy otrzymały największą liczbę głosów, jednocześnie pozostałe znalazły się dosłownie tuż za podium. – Gdyby tylko budżet, którym dysponujemy, był większy z radością zrealizowalibyśmy wszystkie pomysły. Są naprawdę wyjątkowe i pokazują nam gdzie jeszcze ukryty jest kulturalny potencjał w naszym mieście – komentowała po obradach Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK.  – Mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie czasu uda się nawiązać współpracę i „coś” zorganizować ze wszystkimi pomysłodawcami. –  dodała.

Wybrane inicjatywy zostaną zrealizowane między 30 lipca a 30 września 2021 roku. O szczegółowych terminach i programach wydarzeń będziemy informować wkrótce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021