„Gorączka sobotniej nocy” – czyli rewelacyjny Koncert Noworoczny

Wspaniały koncert! Piękna gala! Koncert Noworoczny z Miejską Orkiestrą Dętą Lubliniec to już tradycja. W tym roku można było usłyszeć znane utwory z repertuaru Bee Gees. Chociaż koncert odbył się po południu, i tak było bardzo gorąco, zupełnie jak w piosence „Night fever” napisanej do filmu „Gorączka sobotniej nocy”. Orkiestrze towarzyszyli fenomenalni wokaliści. Koncert był transmitowany live na Facebooku i kanale YouTube Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Pomimo upływu lat, utwory Bee Gees nadal królują na tanecznych parkietach całego świata. W sobotę 22 stycznia mieliśmy okazję usłyszeć je w rewelacyjnym wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec pod batutą Bartłomieja Pięty. „Nogi same rwą się do tańca”, „I tym sposobem sobota zrobiła się nastrojowa” – to tylko niektóre komentarze widowni, która dołączyła do koncertu za pomocą transmisji live. Gorące rytmy „Night fever”, „Tragedy”, „Staying alive” oraz cudowne ballady „More than a woman”, „How deep is your love”, „To love somebody” w wykonaniu orkiestry podbiły serca widzów. Nic dziwnego, że tegorocznym laureatem zaszczytnego tytułu Ambasadora Lublińca została właśnie Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec.

– Ta nagroda została przyznana po raz czternasty. Ale pierwszy raz dla orkiestry. I nie mogło być inaczej – powiedział burmistrz miasta Lublińca, Edward Maniura, gratulując nagrodzonym.

Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec to „marka”, która stała się wizytówką miasta. W 2018 r. obchodziła Jubileusz 60-lecia działalności. Od dziesięciu lat, czyli od 2012 r., orkiestrę prowadzi charyzmatyczny kapelmistrz Bartłomiej Pięta. To dzięki niemu rozwój grupy nabrał tempa.

– To tylko dziesięć lat, ale przez ten okres wydarzyło się dla nas wiele dobrego – powiedział  Bartłomiej Pięta, odbierając nagrodę – W imieniu swoim i całej orkiestry dziękuje wszystkim naszym fanom, widzom w Internecie, słuchaczom oraz władzom miasta, które pozwalają nam się rozwijać i osiągać wysoki muzyczny poziom. Dziękuje serdecznie pani dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Agacie Woźniak –Rybce, która zawsze nas wspiera w każdym działaniu – podsumował.

Koncert Noworoczny to także wyśmienici wokaliści. W tym roku orkiestrze towarzyszyli fenomenalni piosenkarze i aktorzy musicalowi:

Michał Grobelny, muzyk, wokalista, pianista, zwycięzca 17. edycji programu „Szansa na sukces”, półfinalista 3. edycji programu The Voice of Poland”, uczestnik z 4. edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo, odtwórca głównej roli dzwonnika Quasimodo w spektaklu „Notre-Dame de Paris”;

Marcin Jajkiewicz, wieloletni artysta popularnego programu telewizyjnego „Jaka to melodia?”, pierwszy odtwórca roli Georga von Trappa w polskiej realizacji musicalu „Dźwięki muzyki”, znany „głosowo” dzieciom jako Hans z filmu „Kraina lodu”, laureat Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy wokalista musicalowy 2020 r. oraz nagrody „Złoty Pierścień dla najlepszego aktora 2020 r.;

Maciej Pawlak, uhonorowany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: najlepszy wokalista musicalowy za rolę Pippina w 2020 r, który współpracuje m.in. z teatrami muzycznymi w Łodzi, Poznaniu i Gliwicach, Krakowskim Teatrem Variete oraz Teatrem Rozrywki w Chorzowie.

Artyści nie tylko wspaniale zaśpiewali piosenki Bee Gees, zaskakując falsetami, jakimi mogli poszczycić się członkowie kultowego zespołu: Barry, Robin i Maurice, ale także opowiadali ciekawe historie związane z tą muzyczną grupą, przybliżając widowni okoliczności powstania utworów. Oklaskom skromnie zgormadzonej publiczności w sali widowiskowej MDK nie było końca. Jeszcze więcej entuzjazmu wyrażały komentarze widzów na Facebooku, którzy prosili o bis. I tak się tez stało. Artyści wraz z Miejską Orkiestrą Dętą Lubliniec bisowali dwukrotnie!

Koncert Noworoczny to nie tylko znakomita porcja muzycznych wrażeń, ale również wyśmienita gala, w czasie której ogłoszono laureatów Nagrody Burmistrza Miasta Lublińca w dziedzinie sportu i kultury. Wśród nich nie zabrakło tych, którzy współpracują z Miejskim Domem Kultury:

Katarzyny Suchary, instruktorki Studia Piosenki MDK, za przygotowanie scenariusza do koncertu patriotycznego „Muzyczna lekcja historii” oraz rozwijanie pasji i umiejętności muzycznych wokalistów sekcji MDK;

Pauliny Pielarz za przygotowanie merytoryczne wniosków z programów dotacyjnych, na które Miejski Dom Kultury w Lublińcu otrzymał dofinansowanie: „Lubliniec. Kreatywna strona miasta”, „Letnia szkoła gwary śląskiej”, „Jak Lubliniec do Polski powrócił”;

Krzysztofa Gembały za słowa i muzykę do piosenki pt. „Moje miasto” przygotowanej przez MDK w związku z obchodami 750-lecia miasta Lublińca oraz kierownictwo muzyczne widowiska słowno-muzycznego pt. „Jak Lubliniec do Polski powrócił”;

Dawida Mikudy za scenariusz, reżyserię, zdjęcia oraz montaż teledysku do piosenki pt. „Moje miasto” oraz realizację filmową i montaż koncertu online, pt. „Radio gra!” w wykonaniu wokalistów Studia Piosenki MDK. Producentem zarówno koncertu, jak i teledysku był Miejski Dom Kultury w Lublińcu.

Podczas koncertu czekały na widzów niespodzianki. Pierwszy raz pokazano zwycięski film promocyjny naszego miasta, którego autorką jest Sandra Skorupa-Franiszyn, a współautorem Piotr Tarsa. Ten piękny film powstał z okazji 750-lecia Lublińca. Druga niespodzianka zachwyciła wszystkich. Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec po raz pierwszy wykonała utwór „Moje miasto”, a wokaliści MDK zaśpiewali na żywo!

Koncert w dniu transmisji na YouTube zyskał ponad 1200 wyświetleń i zebrał 548 reakcji na Facebooku, w tym 100 komentarzy. Aktualnie grono widzów sięga 3000, a film z koncertu można nadal oglądać na fanpage’u i kanale YouTube MDK.

Zobaczcie galerię zdjęć

Fot. Daniel Dmitriew