Bożonarodzeniowy klimat w MDK
11 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbył się koncert „Cicha noc” w wykonaniu artystów Polski i Niemiec. Jego celem było przybliżenie Lublińczanom niemieckiej tradycji bożonarodzeniowej oraz upamiętnienie Edyty Stein w roku obchodów 80. rocznicy jej śmierci. Bożonarodzeniowy klimat zachwycił wszystkich.
Koncert „Cicha noc” to druga część projektu „Rok Edyty Stein 2022”. Pierwsza, z okazji Rosz ha-Szana, nawiązywała do korzeni judaistycznych, z których wywodziła się Edyta Stein. Druga odnosi się do tradycji chrześcijańskich, które stały się treścią życia tej niezwykłej kobiety.
Kulturalne prezenty w MDK
Zgromadzoną w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu publiczność powitała dyrektor, Agata Woźniak-Rybka.
– Rok 2022 jest dla Lublińca rokiem wyjątkowym. Obchodzimy bowiem jubileusz 750-lecia naszego miasta. Ten rok jest również wyjątkowy dla Wrocławia, ponieważ ogłoszony został Rokiem Edyty Stein. Nawiązanie współpracy obu miast: Lublińca i Wrocławia przynosi dla Państwa kulturalne prezenty, takie jak ten, którego doświadczą Państwo za chwilę – powiedziała.
Na scenie Miejskiego Domu Kultury pojawili się wspaniali muzycy: Jerzy Owczarz, pianista i dyrektor artystyczny Dolnośląskich Salonów Muzycznych; Anna Kopytko, utalentowana mezzosopranistka oraz Marlene Walter, niemiecka sopranistka, członkini zespołu wokalnego Auditiv Vokal kierowanego przez prof. Olafa Katzera. Już pierwsze takty utworu znanego jako „Adeste fideles” wprowadziły słuchaczy w niezwykły klimat świąt. Oprócz polskich kolęd, takich jak „Gdy się Chrystus rodzi” czy mniej popularnej „Ucichłeś, Jezuleńku”, pojawiły się również utwory niemieckie, a także fragment cyklu „Rumuńskie kolędy” węgierskiego kompozytora Béla Bartoka.
Nie tylko kolędy
Muzyka towarzysząca Świętom Bożego Narodzenia jest jednak o wiele bogatsza i wykracza poza repertuar kolędowy. Publiczność zgromadzona w Miejskim Domu Kultury mogła usłyszeć kilka utworów zainspirowanych kolędami czy legendami bożonarodzeniowymi, jak „Brüderchen, komm tanz mit mir” pochodzący z opery „Jaś i Małgosia” Humperdincka. Nie mogło zabraknąć muzyki Fryderyka Chopina. Jego „Scherzo h-moll” zawiera w sobie nastrojową kolędę „Lulajże, Jezuniu”. Pięknie wybrzmiała także „Kołysanka” Johannesa Brahmsa.
– Przygotowując koncert „Cicha noc”, staraliśmy się skupiać na utworach muzyki klasycznej, które są ze Świętami związane, ale nie bezpośrednio. Gdy szukałem repertuaru na dzisiejsze wydarzenie, okazało się najwięcej utworów jest wśród muzyki niemieckiej i polskiej – podkreślił Jerzy Owczarz.
Przesłanie pokoju
Finałowym utworem koncertu była tytułowa „Cicha noc”, kolęda, która została przetłumaczona na ponad 300 różnych języków. Jej melodia koi serca i niesie przesłanie pokoju. Oczarowana publiczność zgotowała artystom owacje na stojąco.
Cykl koncertów „Cicha noc” stawia sobie za cel przybliżenie Polakom tradycji niemieckiej, a Niemcom polskiej. Koncerty zagrano już w Żytawie, Dreźnie, Dusznikach-Zdroju, Wrocławiu. Ostatnim miejscem trasy koncertowej będzie Gozdnica.
Koncert odbył się w ramach projektu „Rok Edyty Stein 2022”. Projekt realizowany jest przez Centrum Historii Zajezdnia i Dolnośląskie Salony Muzyczne we współpracy z Towarzystwem im. Edyty Stein i Hillersche Villa gGmbH w Zittau. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji pod tym linkiem