Aromat japońskiej herbaty w MDK!

Kto 6 listopada był w Miejskim Domu Kultury wieczorową porą, mógł poczuć wyjątkową woń. Wszystko za sprawą aromatycznej herbaty, której rytuał zaparzania pokazali nam Risaki i Yosuke – wolontariusze z Japonii.

Parzenie herbaty w japońskim stylu to zupełnie inna bajka niż to, co znamy z codzienności. Torebka (względnie: zaparzacz), wrzątek i… już? Nic z tych rzeczy! Risaki i Yosuke krok po kroku przeprowadzili uczestników spotkania przez ceremonię parzenia herbaty. Różnicę można było zaobserwować na wielu polach – inne naczynia, inna „forma” herbaty.  Z zielonego proszku wolontariusze z Japonii przygotowali napar, którego każdy mógł spróbować. Oczywiście – herbaty nie można było wypić z filiżanki! Przygotowane były specjalne miseczki.

Spotkanie przy herbacie było tez dobrą okazją do wysłuchania opowieści Risaki i Yosuke o ich życiu codziennym w Japonii. Wolontariusze przyjechali do Lublińca na blisko 10 miesięcy! Uczą języka, prowadzą prelekcje i warsztaty, ale również odrywają różnice kulturowe między ich ojczyzną a Polską.

Tutaj można znaleźć fotorelację z wydarzenia >> klik <<

Kolejne spotkanie z kulturą Japonii już 22 listopada. Prelekcję o tym, co – oprócz Chopina – łączy Polaków i Japończyków poprowadzi Mirosław Błaszczak, były dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio.