Emdek po japońsku: pełna sala na prelekcji!

22 listopada, w piątkowe popołudnie Galeria pod Glinianym Aniołem wypełniła się wielbicielami japońskiej kultury. Dlaczego? Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Emdek po japońsku”.

W podróż po kulturowych różnicach (a może bardziej – po kulturowych łącznikach) uczestników spotkania zabrał Mirosław Błaszczak – wieloletni  Dyrektor Instytutu Polskiego w Toki. Obecni na spotkaniu byli oczywiście wolontariusze z Kraju Kwitnącej Wiśni – Risaki i Yosuke.

Opowieść o tym, co łączy Japonię i Polskę zaczęła się od oczywistości – miłość do muzyki Chopina, kolory na fladze… Później jednak –  uczestnicy spotkania krok po kroku przyglądali się historii stosunków polsko-japońskich.  Okazało się, że wiele zawdzięczamy sobie w kwestiach społecznych czy kulturalnych.

Były więc opowieści o uratowanych ludziach w czasie wojny, były opowieści o badaniach etnograficznych Bronisława Piłsudskiego wśród Ajnów, były opowieści o znaczeniu filmów Kieślowskiego i Wajdy w Japonii. W końcu też były opowieści o zaangażowaniu Japończyka w ruch „Solidarności” (sprawdźcie koniecznie kim był Yoshiho Umeda).

Temat połączeń między Polską a Krajem Kwitnącej Wiśni nie został oczywiście wyczerpany. W nowym roku odbędą się kolejne spotkania z cyklu „Emdek po japońsku” – w ich trakcie uczestnicy na pewno znajdą kolejne różnice i podobieństwa.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna >> tu <<