Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej twórczości Józefa Gorgosza

Józef Gorgosz – rzeźbiarz, majsterkowicz, wynalazca. Fascynująca osobowość, którą warto przywołać w roku jubileuszu 750-lecia Lublińca.  Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej jego twórczości, który odbędzie się 4 sierpnia o godz. 17.00 w MDK.

Talent Józefa Gorgosza objawił się zupełnie przypadkiem. Jako żołnierz odbył kurs dla plastyków – amatorów w Szkocji. Wyrzeźbił wówczas orła polskiego w drewnie. Płaskorzeźba spodobała się tak bardzo, że musiał stworzyć kilka kolejnych egzemplarzy.

Po powrocie do kraju zbudował dom w Lublińcu przy ulicy Biała Cegielnia, której nazwę wymyślił sam. Pracując w Gminnej Spółdzielni wynalazł maszynę do mechanicznego workowania zboża. Oprócz tego zbudował magiel domowy dla żony i skonstruował piłę mechaniczną do cięcia bali lipowych, które wykorzystywał w twórczości.

Jego rzeźby po raz pierwszy wystawione zostały w Miejskim domu Kultury w Lublińcu 1972 r. Następnie eksponowane były w Zawadzkiem,  Koszęcinie, Herbach, Dobrodzieniu, Rybniku, Bytomiu, Wodzisławiu, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Bielsku-Białej, Warszawie i Krakowie. Był laureatem konkursów. Pisały o nim lokalne gazety. Nazywano go artystą ludowym, gdyż tworzył prace ukazujące człowieka podczas pracy, zabawy i odpoczynku.

Dziś już pana Józefa z nami nie ma. Jednak jego dzieci poszły śladami ojca. Syn Jerzy również był rzeźbiarzem. Córka Irena uczyła się tkactwa artystycznego. To właśnie z jej inicjatywy odbędzie się wystawa upamiętniająca Józefa Gorgosza.