Subiektywny przegląd kulturalnych propozycji // część 1
Przyzwyczajeni do przemieszczania się, spotkań towarzyskich i rodzinnych, wyjść do kina, do teatru nagle musimy zostać w domu. Może przez dwa tygodnie, a może dłużej. Na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na śledzenie informacji dotyczących wirusa (choć i to jest oczywiście wskazane). Ciągły dostęp do kultury zapewniają nam nowe technologie. 🙂 W najbliższych dniach będziemy dzielić się z Wami subiektywnym spisem propozycji, z których warto skorzystać.
Dla tych, co lubią oglądać
Wielbiciele seriali na platformach takich jak Netflix czy HBO GO znajdą dla siebie odpowiednie propozycje. To w końcu serialowa kopalnia, a możliwości wyboru jakby… nieograniczone. 🙂 Wśród natłoku informacji nie do końca pozytywnych, dla równowagi wewnętrznej proponujemy sięgać po tytuły komediowe. Może to dobry moment by obejrzeć legendarnych „Przyjaciół”? Albo „Teorię wielkiego podrywu”? W obydwóch przypadkach – gwarantujemy dużo śmiechu. Niech Was nie przeraża liczba sezonów – czasu powinno wystarczyć… 😉
Oglądać można nie tylko seriale! Bardzo polecamy Waszej uwadze dwa miejsca pełne filmów (oczywiście z legalnych źródeł). Pierwsze z nich to NINATEKA – zbiór polskich koncertów, filmów, bajek i spektakli teatralnych. Obejrzeć można koncert zespołu HEY czy spektakl „Między nami dobrze jest” z rewelacyjną rolą Danuty Szaflarskiej. W specjalnej strefie „EDUKACJA” – baza materiałów dla uczniów, którzy mogą obejrzeć np. ekranizacje lektur szkolnych. Warto znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, że w tym wyjątkowym czasie materiały są dostępne bezpłatnie.
A dla tych, którzy lubią pełnometrażowe, ambitne kino z całego świata polecamy stronę polskiego dystrybutora – Gutek Film. Za dosłownie 5 zł można w domu obejrzeć np. „Parasite” – bezwzględnego zwycięzcę tegorocznych Oscarów.
Nowy artystyczny ruch?
Od momentu, w którym zamknięte zostały instytucje, szkoły, kina, restauracje, a koncerty i inne wydarzenia artystyczne odwołane, w sieci pojawił się nowy ruch. Nazywają go różnie – „kultura w czasach zarazy”, „połączeni kulturą”. O co chodzi? Artyści, zespoły organizują transmisje online swoich koncertów, czy spektakli. Grane są one oczywiście bez publiczności, czasem na scenie, czasem – w domowym zaciszu. Tylko w ostatni weekend w zasadzie cały świat mógł obejrzeć np. spektakl z Teatru Nowego w Poznaniu, kilka piosenek wykonanych spontanicznie przez Julię Pietruchę lub koncert Salvadora Sobrala z Portugalii. Transmisje zgromadziły wielotysięczną publiczność, co pokazuje, że to ma sens! I chociaż i artystom, i widzom brakuje bezpośredniego kontaktu – wszystkim towarzyszy uczucie, że „bez kultury się nie da”.
Warto śledzić strony społecznościowe ulubionych artystów – kto wie, może uda się uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. 🙂
Już jutro – informacje o warsztatach rękodzielniczych, z których można skorzystać. Stary tuned!
Wiesz o jakimś wydarzeniu? Masz rekomendacje? Daj znać autorce wpisu -> p.pielarz@mdk.lubliniec.pl 🙂
Zdjęcie z platformy Unsplash, autor: Jens Kreuter