Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec


Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec działa przy Miejskim Domu Kultury. Do końca 2020 roku zespół funkcjonował pod nazwą “Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta”. Chociaż przez ponad 60 lat zmieniali się dyrygenci, muzycy, miejsca prób, nazwy – niezmiennie spotykają się w orkiestrze ludzie kochających muzykę. Amatorzy oraz wykształceni muzycy, młodzież i dorośli. W repertuarze orkiestry znajduje się muzyka rozrywkowa, filmowa, klasyczna oraz marszowa. Zespół współpracuje również z innymi sekcjami MDK Lubliniec oraz zaprasza do projektów muzycznych znanych solistów. Oprócz działalności artystycznej, orkiestra zajmuje się również edukacją muzyczną młodzieży i dorosłych – prowadzi naukę gry na instrumentach oraz organizuje warsztaty muzyczne dla członków zespołu.  

Poznaj ponad 60-letnią historię naszej orkiestry!

Wszystko zaczęło się w roku 1958r. To właśnie wtedy przy Zespole Pieśni i Tańca „Halka” utworzona została Orkiestra Dęta. Zespół rozwijał się prężnie – pod koniec lat 60. został „przejęty” przez Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lentex”. Przez 2 lata orkiestra funkcjonowała jako „Międzyzakładowa Orkiestra Dęta”. Dlaczego? Zależało to od finansów – muzycy potrzebowali instrumentów, sali prób, pieniędzy na wyjazdowe konkursy. W trudnych czasach łatwiej było funkcjonować „międzyzakładowo”.

Sytuacja ta nie trwała długo. Orkiestra szybko wróciła z powrotem do Lentexu i została otoczona opieką mecenasa. Została nadana jej nowa nazwa: “Orkiestra Dęta Zakładów Przemysłu Lniarskiego Lentex”. W skrócie – „Orkiestra Lentex”.:)

To jednak nie był koniec – swego rodzaju – „wędrówki” orkiestry. Po kolejnych latach grania w Lentexie – orkiestra przeszła pod skrzydła Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu. Miało to miejsce pod koniec lat 90. XX w. Wraz z tą zmianą – zmieniła się również nazwa. Od tego momentu była to „Orkiestra Dęta OSP Lubliniec”.  

Po latach „wędrówki”, wielu perturbacjach i wyjątkowych „zwrotach akcji” w końcu orkiestra osiadała przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Zmienił się skład. Zmienił się profil działalności orkiestry. I oczywiście – zmieniła się nazwa. Przez kilkanaście lat funkcjonuje Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

W 2021 roku rozpoczyna się nowy rozdział w historii. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta zmienia się w Miejską Orkiestrę Dętą Lubliniec. Zespół otrzymuje nowe logo, mundury. Cóż więcej dodać – do zobaczenia na koncertach!

KAPELMISTRZOWIE ORKIESTRY:
1958-1966   Konrad Klimanek
1966-1967   Czesław Pietruszka
1967-1969   Piotrowski
1969-1970   Lesław Jeziorski
1971-1979   Roman Okwieka
1979-1987   Władysław Krywiński
1987-2001   Michał Kościelny
2001-2012   Tomasz Dulski
od 2012       Bartłomiej Pięta 

WSPIERAJ ORKIESTRĘ! 

Chcesz wesprzeć finansowo nasze działania? Możesz to zrobić na przynajmniej dwa sposoby 🙂

Przekaż darowiznę na numer konta podany poniżej lub skontaktuj się z MDK, by porozmawiać o współpracy. 🙂

Darowizny: ING Bank Śląski 75 1050 1155 1000 0005 0096 6676
Kontakt: 34 351 06 87 // imprezy@mdk.lubliniec.pl


PRÓBY ORKIESTRY:
czwartek 18.00-21:00
sobota 15.00-17:00

Próby odbywają się w siedzibie Miejskiej Orkiestry Dętej przy ul. Sokoła 13 w Lublińcu

Bieżące informacje na FP orkiestry
https://facebook.com/orkiestra.lubliniec/


Instruktor prowadzący:

Bartłomiej Pięta

Muzyk, dyrygent, solista, trębacz w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Kapelmistrz lublinieckiej Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Zagraliśmy to!

Premiera: 10.01.2020

W koncercie rozpoczynającym kolejny rok, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batuta Bartłomieja Pięty zabrał widzów w świat piosenek Whitney Houston.  Aranżacje wielkich przebojów i delikatnych ballad zabrzmiały wyjątkowo w tej oprawie. Instrumentaliści nie tylko „nie przytłoczyli” lekkich piosenek, a wręcz muzycznie wyciągnęli z nich to, co najlepsze.

Muzykom towarzyszyła solistka – Magdalena Tul, zespół Frele oraz związani z domem kultury Gospelsi. Przepiękne ballady – jak „All at once” czy „I have nothing” – przeplatały się z przebojami, które nadal królują na imprezach.

Galeria zdjęć z koncertu autorstwa Daniela Dmitirewa dostępna jest >> tu <<

Relacja z wydarzenia >> czytaj <<

Koncert można obejrzeć >> tu <<

Premiera: 24.02.2019

Kolejny projekt Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej to ukłon w stronę fanów kina i muzyki filmowej. Widzowie mają okazję wysłuchać wykonania muzyki z 15 polskich i zagranicznych filmów, takich jak „Mission Impossible”, „Golden Eye” czy „Skyfall”. W czasie premiery orkiestrze towarzyszyli soliści Magdaleną Maisel i Grzegorzem Wilkiem oraz Gospelsi.

Tradycyjnie miejska orkiestra wystąpiła pod batutą Bartłomieja Pięty, a Gospelsi pod dowództwem Karoliny Wieczorek i Artura Tekieli.

Fotogaleria z koncertu >> tu <<

Koncert można obejrzeć >> tu <<  

Premiera: 27.10.2018

Nowatorski projekt zrealizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego pomysłodawcą i współautorem jest kapelmistrz orkiestry Bartłomiej Pięta.  To pierwszy taki wodewil w Polsce! Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta zaprosiła do współpracy przy tym projekcie „Teatr po Pracy” oraz wokalistów:  Magdalenę Tul, Marcina Jajkiewicza i Adama Rymarza. 

Repertuar zawiera największe przeboje 20-lecia międzywojennego. Utwory przeplatane są krótkimi scenkami odegranymi przez aktorów „Teatru po Pracy”,  a także projekcjami starych zdjęć i filmów. Wydarzenie wyreżyserowała Agnieszka Raj-Kubat. 

>> Oglądaj koncert zarejestrowany w MDK <<
>> Oglądaj koncert zarejestrowany w Katowicach << 

Premiera: 06.01.2018 r.

Koncert trzech tenorów:  Adama Sobierajskiego, Tadeusza Szlenkiera i Adama Zdunikowskiego przy akompaniamencie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty. Repertuar obfituje w utwory z operetek, arie operowe, a także piosenki z Polski, Włoch czy Ameryki Południowej.

Relacja z koncertu >>  tu << 
Fotorelacja z koncertu >> tu << 
Nagranie z koncertu >> tu << 

Premiera: 26.02.2017

Koncert zorganizowany na zakończenie karnawału. Obfitował w znane utwory muzyki rozrywkowej. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Bartłomieja Pięty wystąpiła wspólnie z zaproszonymi solistami: Marcinem Jajkiewiczem – wokalistą jazzowym oraz Mieczysławem Hłondem – akordeonistą zespołu ,,Chanson”.

Galeria zdjęć dostępna jest >> tu <<
Koncert dostępny  >>tu <<  

Premiera: 17.04.2016

Koncert w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty wraz z zaproszonymi solistami: Magdaleną Maisel i Marianem Chrobokiem. W repertuarze znalazły się znane i lubiane piosenki biesiadne.

Galeria zdjęć >> tu <<
Koncert dostępny >> tu <<

Premiera: 24.01.2016

Wyjątkowy koncert kolędowo-operetkowy w wykonaniu solistów Opery Narodowej – Iwony Sochy i Adama Zdunikowskiego przy akompaniamencie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty. 

Galeria zdjęć dostępna >> tu << 
Koncert można obejrzeć >> tu <<

Zagrany 28.09.2013

Koncert Zbigniewa Wodeckiego przy akompaniamencie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Bartłomieja Pięty. Odbył się w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. W repertuarze znalazły się największe przeboje artysty, między innymi ,,Pszczółka Maja”, ,,Chałupy welcome to” czy ”Znajdziesz mnie znowu”. 

Galeria zdjęć z koncertu >> tu << 
Koncert można obejrzeć >> tu << 

Lista najnowszych sukcesów

 • sierpień 2019 r. – komplet nagród na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Paradnych Orkiestr Dętych Ustka-Rowy
  • I miejsce w przeglądzie
  • nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego
  • nagroda dla najlepszej solistki przeglądu – Marty Kijas
 • wrzesień 2018 r. – liczne nagrody na XI Tarnogórskim Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda: 
  • nagroda Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry
  • Nagroda za najlepsze wykonanie walca
  • Nagroda rektora Akademii Muzycznej w Katowicach- zaproszenie do wykonania koncertu w sali koncertowej Akademii
 • czerwiec 2018 r. – liczne nagrody na XV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Kozach: 
  • Złoty dyplom w konkursie estradowym
  • Złoty dyplom w konkursie o puchar starosty
  • Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej
  • Puchar Wójta Gminy Kozy dla najlepszego polskiego zespołu
  • Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej dla najlepszego kapelmistrza
  • Puchar Jacka Falfusa – posła na Sejm RP dla najlepszego zespołu młodzieżowego
 • czerwiec 2017 r. – zdobycie I miejsca w XI Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” w Kole