Wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Lubaszki w MDK
Już 4 września w holu Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu pojawią się prace wybitnego artysty, Tomasza Lubaszki. Wernisaż wystawy jego malarstwa uświetni tegoroczne obchody 750-lecia Lublińca oraz jarmark rękodzieła.
Tomasz Lubaszka to malarz, którego nie mogło zabraknąć w panteonie artystów prezentowanych w jubileuszowym roku 750-lecia Lublińca.
Urodził się w Lublińcu i tu ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Następnie odbył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W 1985 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Wincentego Maszkowskiego. W latach 1984 – 1986 pracował w macierzystej uczelni na stanowisku asystenta. Na swoim koncie ma ponad sto wystaw indywidualnych, udział w 120 wystawach zbiorowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia, w tym:
- nagrodę w Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku Białej w roku 1986 i 1987,
- nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na obraz im. Jana Spychalskiego w Poznaniu w 1988 r.,
- nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Zygmunta R. Pomorskiego w Katowicach w 1989 r.,
- nagrodę w „Integracjach Plastycznych” w Częstochowie w 1990 r.,
- wyróżnienie w II Triennale Plastyki „Sacrum” w Częstochowie w 1994 r.,
- nagrodę w Ogólnopolskiej Wystawie „Muzyka w malarstwie” w Tychach w 1994 r.,
- wyróżnienie w II Jesiennym Salonie Plastyki w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1997 r.
Prezentował swoje prace na wystawach nie tylko w kraju, lecz również zagranicą, m.in. w Belgii, Holandii i Niemczech. Słynie z niezwykłej wrażliwości, poczucia piękna, ciekawości i niegraniczonej wyobraźni. W jego pracach często pojawiają się takie symbole jak: menhir, stożek, trójkat, ikona, piramida, totem, katedra, megalit. Za pomocą metaforycznego języka dociera do podświadomości odbiorcy. Subtelna gra barw wytwarza niesamowity nastrój i wywołuje refleksję, nie pozwalając oglądającemu przejść obok obrazu obojętnym.
Podczas wernisażu w Miejskim Domu Kultury zobaczymy kilka niezwykle ciekawych prac, m.in. z cyklu „Rzeka”, „Ostra forma”, „Pejzaż z Wiechlic”, „Ślady na Łękuku”, „Pilica” Wystawa uświetni ósmą edycję jarmarku rękodzieła. Zapraszamy 4 września o godz. 17.00 do MDK.
Wstęp wolny.