2 kwietnia // Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Im więcej będziemy wiedzieć o autyzmie – tym bardziej będziemy włączać osoby nim dotknięte do społeczności. A skąd czerpać wiedzę? Źródeł jest wiele, a my oczywiście podrzucimy Wam kilka tytułów ze świata sztuki.

Spektakle, filmy poruszające temat autyzmu niewątpliwie pomagają nam zrozumieć świat osób z zespołem cech utrudniających budowanie relacji z innymi. Kilka lat temu Teatr po Pracy w spektaklu „Nie taki sam” przeniósł na scenę opowiadanie „Wautyzmwzięci” Ireneusza Czesława Gimińskiego. Kto widział? Kto czytał? 🙂
Nieustannie powstają też nowe filmy, które przybliżają nam świat osób ze spektrum autyzmu. Przygotowaliśmy dla Was listę filmów, zobaczcie je w wolnej chwili. 🙂

• „Oto my” – historia ojca, który nie chce oddać swojego syna z autyzmem do ośrodka opiekuńczego, dlatego… ucieka razem z nim! W marcu graliśmy ten film w naszym kinie!
  • „Rain man” – pewien karierowicz z testamentu zmarłego ojca dowiaduje się, że ma brata ze spektrum autyzmu. I w tym filmie mamy do czynienia z ucieczką! Bracia wyruszają w podróż by lepiej się poznać.
  • „Temple Grandin” – biograficzna opowieść o Temple Grandin, kobiecie dotkniętej autyzmem, która pomimo choroby została ekspertem w dziedzinie zoologii.
  • „Życie animowane” – historia chłopca, z którym rodzice nawiązują kontakt dzięki… bajkom Disneya.
  • „Miłość w spektrum” – miniserial, w którym poznajemy miłosne historie nastolatków dotkniętych autyzmem.
  • „Zachowaj spokój” – to historia Wendy, dziewczyny ze spektrum autyzmu, która ucieka opiekunce, aby dostarczyć scenariusz na konkurs filmowy do wytwórni w Hollywood.

Zobaczcie chociaż jeden film – dla siebie (by wiedzieć) i dla tych, którzy w ten sposób odbierają świat 🙂

Fotografia ze spektaklu Teatru po Pracy „Nie taki sam” autorstwa Czesławy Włuki