październik, 2021

07październik18:0019:30Bo tu kiedyś będzie Polska // koncert

Szczegóły wydarzenia

Zapraszamy na wyjątkowy koncert organizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne Maskania. “Bo tu kiedyś będzie Polska” to historia niezwykłej mieszkanki Lublińca – Józefy Liberkowej. Konfrontacja historii i tradycji z kobiecością i codziennością tejże postaci. Na scenie zabrzmią słowa z pamiętnika Józefy. Będzie można usłyszeć tradycyjne melodie Lublińca i Śląska – w nowych, współczesnych aranżacjach.
Józefa Liberkowa z domu Rymarczyk urodziła się 11 lutego 1877r. w Oleśnie. Stroju śląskiego nie porzuciła do końca swojego życia.
Uczyła szkolne koleżanki polskich piosenek, wszędzie posługując się językiem polskim. Czytała wydawane po polsku gazety: „Katolik”, „Dzwony”, „Rodzina”
W grudniu 1918r. założyła Towarzystwo Polek w Oleśnie. Brała aktywny udział w akcji plebiscytowej, organizowała spotkania podczas których wygłaszała referaty na temat polskich tradycji i dziedzictwa kulturowego. W pracy na rzecz polskiego Śląska – Józefę wspierał jej mąż Wojciech Liberka – zatrudniony na stanowisku zawiadowcy stacji, powstaniec i działacz. W październiku 1921r., Olesno zostało przyznane Niemcom, a Liberkowa zostawiła cały dorobek życia i wraz z rodziną wyjechała do Lublińca, gdzie pozostała już do końca swojego życia. W okresie międzywojennym pracowała w opiece społecznej, w Kuratorium dla Starców. Zasiada w Radzie Miejskiej Lublińca, gdzie angażowała się w pracach Komisji ds. Ubogich. Była członkinią Chóru Kolejowego.
Zmarła – 13 grudnia 1970r. i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Lublińcu.
Realizatorzy:
Scenariusz, kostiumy, scenografia, reżyseria – Anna Szymczak
Aranżacje, oprawa muzyczna – Daniel Cebula-Orynicz
Reżyseria dźwięku – Łukasz Giemuła
Promocja, social media – Maria Baładżanow
Na scenie:
Gościnnie, w roli Józefy Liberkowej – Maria Matusek
Wstęp wolny! Darmowe wejściówki od 20.09 w kasie MDK Lubliniec
Spektakl został dofinansowany przez Urząd Miejski w Lublińcu

Zobacz więcej

Czas

(Czwartek) 18:00 - 19:30

Dodaj komentarz

X
Skip to content