Co za wieczór! Co za noc! Noc Kultury w MDK [relacja]

Od 3 do 5 października trwał Lubliniecki Weekend Kultury.  Kościół św. Mikołaja, Muzeum Edyty Stein, Lubiteka i oczywiście Miejski Dom Kultury – te miejsca dały mieszkańcom kilkanaście kulturalnych propozycji, wśród których były spotkania autorskie, wernisaże wystaw i koncerty.  W MDK kumulacja wydarzeń nastąpiła 5 października – to była prawdziwa Noc Kultury! Oto relacja z tych wydarzeń.

Wyprawa do świata barw

Po wystawach prac w Madrycie, Lizbonie, Rzymie Aneta Barglik – polska malarka, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydziału Malarstwa sztalugowego w pracowni  prof. Mariana Jarzemskiego – zawitała ze swoimi obrazami do Lublińca.

W holu MDK można oglądać jej wystawę pt. „Barwna rzeczywistość”. To prawdziwa uczta dla oka – artystka zabiera w abstrakcyjny świat kolorów. Jednocześnie delikatnie zaznacza rzeczywistość, dając szerokie pole jej interpretacji. Na wernisażu prac, który odbył się 5 października, Aneta Barglik zachęcała do puszczenia wodzy wyobraźni, zagłębienia się w kolorową rzeczywistość jej prac. Warto znaleźć kilka chwil, by spojrzeć na obrazy artystki.

Festiwal muzyki filmowej

Młodzieżowa Orkiestra z miasta partnerskiego Kiskunmajsy dała niezapomniany koncert muzyki filmowej. Wyjątkowy klimat tego koncertu zapewniła muzyka oraz animacje. Wykonawcy w zasadzie zeszli na dalszy plan – grając przy minimalnym oświetleniu, widzowie chłonęli obrazy, fragmenty filmów i wykonane do nich utwory. A pojawiły się motywy muzyczne z „Piratów z Karaibów”, „Robin Hooda” czy „Gwiezdnych Wojen”. Trzeba przyznać, że ich wykonanie było iście mistrzowskie! Doceniła to publiczność na stojąco oklaskując muzyków. Niesłabnący aplauz skłonił Jánosa Bozókę  – kapelmistrza orkiestry – do zagrania razem z orkiestrą bisów!

Niespodzianką tego wieczoru był występ zespołu z Redy, które również jest miastem partnerskim Lublińca. Redzanie zaśpiewali i zatańczyli wprowadzając w część wieczoru inspirowaną folkiem.

Muzyka inspirowana folkiem w najlepszym wydaniu

Ostatnim punktem Nocy Kultury w MDK był koncert Etnos Ensemble. Zespół inspiruje się polską muzyką ludową, bałkańskim folkiem, twórczością klezmerską i faktycznie taką mieszankę dźwięków zafundował publiczności. Śmiało można powiedzieć, że była to muzyczna uczta. Kompozycje wykonane przez muzyków u jednych wywoływały ciarki, u innych uśmiech lub błogostan. Jedno jest pewne – publiczność była zachwycona. Etnos Ensemble był dwukrotnie wywoływany na bisy, a owacje były – oczywiście – na stojąco.

Wstęp na wydarzenia kulturalne w MDK w ramach „Nocy Kultury” był darmowy. Niewątpliwie warto było przyjść i dać się porwać „nieznanemu”.

Fotorelacja z wydarzenia >> tu <<