wrzesień, 2020

03wrzesień19:3021:30Teatr na ekranie: “Ławeczka” reż. Maciej Wojtyszko

Szczegóły wydarzenia

W ramach cyklu “Teatr na ekranie” zapraszamy 3 września  o godzinie 19.30 przed Miejski Dom Kultury. Wspólnie oglądać będziemy spektakl “Ławeczka” w reżyserii Macieja Wojtyszko.

Spektakl “Ławeczka” wpisał się w listę 100 najlepszych produkcji Teatru Telewizji. Wielki w tym udział autora sztuki – rosyjskiego dramaturga Aleksandra Gelmana, reżysera – Macieja Wojtyszki. Nie ma jednak wątpliwości, że spektakl zapada w pamięć dzięki wyjątkowemu duetowi aktorów. W rolę głównych bohaterów wcielili się: Joanna Żółkowska oraz Janusz Gajos.

Jest to sztuka kameralna, wręcz intymna. Jej bohaterowie są przeciętni, niczym nie wyróżniają się z tłumu. On pracuje jako kierowca podmiejskich autobusów, ona czuwa nad jakością skarpetek w przedsiębiorstwie odzieżowym. Dla żadnego z nich praca nie jest misją ani powołaniem, jak u wcześniejszych Gelmanowskich bohaterów. Traktują ją wyłącznie jako źródło utrzymania.

Obydwoje nie są pierwszej młodości, obydwojgu życie raczej się nie ułożyło. Ich spotkanie w parku jest przypadkowe, lecz zarówno jedno, jak i drugie przyszło tu w tym samym celu – znalezienia partnera do erotycznej przygody, która ubarwiłaby szarą egzystencję, pozwoliła choć na chwilę zapomnieć o samotności.

Rozmowa bohaterów staje się dla Gelmana pretekstem do prześwietlenia ich powikłanej psychiki.

„Teatr na ekranie” to pomysł, który powstał z chęci zadbania o wielbicieli teatru.  To nie tylko wspólne oglądanie spektaklu, ale również szansa na poszerzenie swojej wiedzy o teatrze, podjęcie dyskusji. Każdy spektakl opatrzony będzie komentarzem Agnieszki Raj-Kubat – aktorki i reżyserki Teatru po Pracy.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

“Ławeczka”, reż. Maciej Wojtyszko
3 września, godz. 19.30