Nie przegap w sierpniu!

cz 01
pt 02
sb 03
nd 04
pn 05
wt 06
śr 07
cz 08
pt 09
sb 10
nd 11
pn 12
wt 13
śr 14
cz 15
pt 16
sb 17
nd 18
pn 19
wt 20
śr 21
cz 22
pt 23
sb 24
nd 25
pn 26
wt 27
śr 28
cz 29
pt 30
sb 31
logo
repertuar

Toy Story 4
26.08.2019 r.

godzina 15:00, 17:30
2D dubbing
bilety - 16 zł, ulgowy 14 zł, poranek 12 zł - b/o. Zakup na www.bilety.mdk.lubliniec.pl lub w kasie od godz. 15:00

więcej o filmie >

Toy Story 4
26.08.2019 r.

godzina 20:00
3D dubbing
bilety - 16 zł, ulgowy 14 zł, poranek 12 zł - b/o. Zakup na www.bilety.mdk.lubliniec.pl lub w kasie od godz. 15:00

więcej o filmie >
BIP

50 lat MDK

Szyjemy kulturalnie już 50 lat!
(historia Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu przygotowana z okazji obchodów 50-lecia instytucji w 2013 roku)
 
50 lat minęło! Miejski Dom Kultury mający swą siedzibę w Lublińcu przy ul. Plebiscytowej 9 w tym roku kończy 50 lat. Jak przystało na pięćdziesięciolatka czas na chwilę refleksji!
 
W 1963 roku mocą uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lublińcu. został utworzony Powiatowy Dom Kultury w Lublińcu. Powstał on z inicjatywy Komitetu Budowy Powiatowego Domu Ludowego. Z dniem 1 stycznia 1973 roku uchwałą Prezydium z dnia 7 grudnia 1972 roku utworzono Międzyorganizacyjny Powiatowy Dom Kultury. W 1975 roku ośrodek zmienił nazwę na Miejski Dom Kultury, pod którą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Od 1992 roku posiada status samorządowej instytucji kultury.
 
Instytucja o pięćdziesięcioletniej tradycji zmieniała się i dopasowywała swą działalność do aktualnych potrzeb lublinieckiego środowiska. Stała się punktem szerzenia szeroko pojętej kultury, a także miejscem spotkań, wypoczynku i rozrywki, stwarzając jednocześnie swoim bywalcom możliwość prezentacji talentów i umiejętności.
 
Minione pół wieku obfitowało w wiele ważnych zdarzeń i inicjatyw kulturalnych. Niezależnie od przemian społecznych dokonujących się w państwie oraz zmian merytorycznych i organizacyjnych, jakim podlegała instytucja, cel działania był zawsze ten sam – umożliwiać społeczeństwu twórcze i aktywne uczestnictwo w kulturze. Miejski Dom Kultury w Lublińcu wypełniając swoją misję również dziś podejmuje szereg działań na rzecz lokalnego środowiska.
 
Zapoczątkowane w 2007 roku zmiany wizerunku zaowocowały statusem nowoczesnego centrum kultury o wysokim poziomie oferty kulturalno-edukacyjnej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie remont ośrodka w ramach projektu „Rewitalizacja X Muzy”, na który uzyskano wsparcie finansowe Unii Europejskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Ster przekazywano kolejno w ręce twórczych menedżerów kultury – dyrektorami i kierownikami Miejskiego Domu Kultury byli kolejno:
 • Jan Drapalski,             
 • Helena Mielczarek,       
 • Jan Kazimierczyk,       
 • Leon Kozok,                
 • Helena Migurska,        
 • Maria Stryczak,
 • Małgorzata Janas,
 • Dariusz Myrcik,
 • Przemysław Polaczek,
 • Joanna Szafraniec,
 • Agata Woźniak-Rybka.
 
Niezmiernie trudno wymienić wszystkie działania czy projekty, w które angażował się i angażuje się nadal MDK.
 
Na przestrzeni lat w instytucji działały liczne zespoły muzyczne i wokalne. Można wśród nich wymienić kilka grup, takich jak m.in.: Waganci, Non Lingued, Inkorpore, Wszyscy razem, Kolekcja, Poszedłem na dziób, Cassius, Kalambur, Kredyt, Curseds, The Foreground Darling, Wiolinki, Akord, Standard, czy AKA.
Liderami zespołów byli znani do dnia dzisiejszego m.in. Marcel Trojan. Mariusz Bryś, Anna Świątczak, Krzysztof Gembala.
 
W latach osiemdziesiątych w Miejskim Domu Kultury działał Club, w którym organizowane były koncerty pod nazwą: „Goście Kalambura”. Zagrali m.in. Dżem, Recydywa, Jan Skrzek, Alek Mrożek i wielu innych wykonawców.
 
Działająca przy MDK grupa  Kolekcja występowała u boku gwiazd polskiej estrady takich jak Bajm, Big Cyc, Lombard, Perfect, Myslowitz, Chłopcy Z Placu Broni, Alek Mrożek, Trubadurzy, Janusz Rewiński oraz uczestniczyła w wielu imprezach muzyczno - kulturalnych na terenie całej Polski.
 
Od początku wieloletniej działalności w Miejskim Domu Kultury prowadzone są zajęcia w zakresie edukacji kulturalnej. Wśród najważniejszych działających kiedyś i działających nadal należy wymienić m.in. zespół tańca dyskotekowego „Disco-Dance”, Saltans, szkołę tańca towarzyskiego, sekcję tańca towarzyskiego, formację taneczną, studio piosenki, młodzieżowy teatr poezji, klub twórcy amatora, zespoły wokalne „Akord” i „Akordzik”, lektorat języka angielskiego i niemieckiego, Klub Piosenki Żołnierskiej „Wiarus”, taniec break-dance, Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą, Zespół Mażoretek, sekcję plastyczną, klub małolata, rytmikę, studio reporterskie, ceramikę, scenę teatralną, sekcję fotograficzno-filmową, aerobik, Klub Kwadransowych Grubasów, hatha jogę, zespół SENIORINY, Klub Zdrowego Stylu Życia, Akademię Kreatywności, salsę, Lublinieckie Morsy.
 
W latach 1963-1992 w siedzibie Powiatowego Domu Kultury, a później Miejskiego Domu Kultury działała Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Lompy.
 
W 1965 roku w Domu Kultury uruchomione zostało działające aktywnie do dnia dzisiejszego Kino „Karolinka” z nowoczesną salą na ponad 400 osób.
W 1967 roku powołano Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” zrzeszający miłośników sztuki filmowej, mający na celu pogłębianie wiedzy członków klubu na temat tej sztuki oraz jej popularyzację. W obchodach 10-lecia i 20-lecia lublinieckiego DKFu brał udział Andrzej Bątkiewicz – znany krytyk filmowy, dziennikarz prasowy i radiowy, literat, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika „Ekran”, autor cykli programów o kinie w TVP Katowice i TV Polonia 1, jeden z największych pasjonatów X Muzy.
 
W latach 60-tych rozpoczął swą działalność klub krótkofalarski zrzeszający miłośników krótkofalarstwa.
 
W kwietniu 1981 roku na dwa tygodnie przed oddaniem do użytku wyremontowanej sali widowiskowej w budynku MDK wybuchł pożar. W wyniku pożaru zniszczeniu uległ dach, woda zniszczyła pomieszczenia i konieczny był kapitalny remont. W styczniu 1983 roku usunięto skutki walki z żywiołami i działalność ośrodka ruszyła na nowo.
 
Idąc z duchem czasu i wychodząc naprzeciw panującym trendom na początku lat 90-tych w Miejskim Domu Kultury zaczęła działać ciesząca się ogromnym powodzeniem wypożyczalnia kaset video. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w miejscu wypożyczalni powstała Kawiarnia „Magnolia”, która istniała w MDK do remontu ośrodka w 2007 roku.
 
W przeciągu swojej półwiecznej historii Miejski Dom Kultury realizował misję upowszechniania kultury i sztuki poprzez różnorodne formy aktywności. Organizowano koncerty muzyczne, recitale poetyckie, spektakle teatralne i wszelkiego rodzaju imprezy plastyczne, muzyczne i teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z ważniejszych imprez wymienić należy: Koncerty Noworoczne, Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Koncerty Walentynkowe, Lubliniecką Wiosnę Kulturalną, Festyny Rodzinne, Dni Lublińca, Spotkania ze świętym Mikołajem, Konkurs Plastyczny na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową, Festiwal Tańca Hip Hop i Break Dance, Festiwal Tańca Disco, Lublinieckie Lato Filmowe oraz Festiwal X-OZY. W 2007 roku rozpoczęto również cykl imprez pod nazwą Europa w Lublińcu, podczas których prezentowane są poszczególne kraje Unii Europejskiej.
 
Ośrodek jest największym animatorem życia kulturalnego miasta. To dzięki jego staraniom lublińczanie mają okazję zetknięcia się z różnorodnymi formami artystycznymi, a dzieci i młodzież możliwość rozwijania swych twórczych pasji w wielu sekcjach i zespołach. Miejski Dom Kultury jest organizatorem licznych imprez o zasięgu miejskim, powiatowym, regionalnym i ogólnopolskim.
Dodać do tego jeszcze należy wszelkiego rodzaju przeglądy i konkursy artystyczne oraz wystawy. Ponadto MDK służył i nadal służy jako miejsce obchodów rocznic i uroczystości zarówno państwowych, jak i lokalnych.
 
Konkursy o zasięgu lokalnym i rejonowym:
 • Eliminacje powiatowe Rejonowego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów,
 • Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego,
 • Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze”,
 • Eliminacje rejonowe Ogólnopolskiego Konkursu Keyboardowego,
 • Konkurs Plastyczny na Świąteczną Pisankę Wielkanocną.
 
Konkursy o zasięgu regionalnym:
 • Wojewódzki Konkurs Plastyczny na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową,
 • Przegląd Twórczości Dziecięcej Zespołów Plastycznych Województwa Śląskiego,
 • Lubliniecka Wiosna Kulturalna – Regionalny Przegląd Zespołów Rockowych oraz Regionalny Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej,
 • Wystawa Twórczości Osób Niepełnosprawnych,
 • Przegląd Twórczości Poetycko-Teatralnej Osób Niepełnosprawnych.
 
Konkursy o zasięgu ogólnopolskim:
 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej „Chlapa”,
 • Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego „O Pluszowego Niedźwiadka”,
 • Ogólnopolski Festiwal Tańca Disco i Show Dance,
 • Ogólnopolskie Festiwal Tańca Hip Hop i Break Dance,
 • Festiwal Krótkich Form Internetowych X-OZY.
Minione półwiecze działalności Miejskiego Domu Kultury obfitowało w wiele sukcesów artystycznych, zarówno w skali regionalnej, jak i ogólnopolskiej. Kilka pokoleń lublińczan i mieszkańców regionu korzystało, i w dalszym ciągu korzysta z bogatej i różnorodnej oferty placówki
 
W czerwcu 2005 roku MDK przystąpił do zainicjowanego przez miesięcznik „Cinema” projektu „Cinema OFF”, mającego na celu prezentacje i promocje kina niezależnego. W ramach tego projektu co miesiąc w ośrodku odbywa sie seans, na którym za pomocą wideoprojektora wyświetlane były interesujące filmy, odbywały się spotkania z twórcami tego nurtu kina.
 
W lutym 2007 roku rozpoczął się długo oczekiwany przez mieszkańców remont siedziby Miejskiego Domu Kultury, którego wykonawcą była firma Przemysłówka. S.A. Zakres robót obejmował dobudowę nowego przedsionka połączoną z rozbudową holu o galerię i szatnię od strony wejścia głównego, modernizację sali widowiskowo-kinowej, przebudowę tarasu oraz termomodernizację budynku. Uroczyste otwarcie MDK po remoncie odbyło się 11 stycznia 2008 roku podczas „Koncertu Noworocznego”.
 
Od 12 września 2008 roku w lublinieckim MDK działa kawiarnia „Galeria pod Glinianym Aniołem”, której inicjatorkami były Anna Bałdyga, Anna König oraz Anna Jonczyk-Drzymała. Powstała ona z myślą o artystach, którzy obdarowani talentem, nie mają możliwości zaprezentowania swych prac. „Galeria pod Glinianym Aniołem” jest miejscem magicznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na wszystkich czeka niepowtarzalny klimat, który sprzyja spotkaniom i długim rozmowom przy pysznej kawie, aromatycznej herbacie i słodkim co nieco.
 
 

polecamy

Lubliniec Info
Grupa Reportersko Filmowa
Lubliniec Turystycznie
Lublinieckie morsy
X-Ozy
Atelier
Fotografia MZawadka.pl
KSSE
(c) MDK Lubliniec. Wykonanie W.B. Projekt - Grupa Lubliniec Info