Wernisaż wystawy „Za – kodowane ikony” Grzegorza Tomasiaka

18 czerwca 2018- 10:00

Burmistrz Miasta Lublińca oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy  „Za – kodowane ikony” Grzegorza Tomasiaka, który odbędzie się 4 lipca 2018 roku o godz. 17:00 w holu MDK. Na wystawie zostanie przedstawiona ikona św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein.

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznymw Kaliszu. Aktualnie doktorant Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Autor o wystawie:
„Na wystawie zaprezentowane zostaną ikony w alfanumerycznym, dwuwymiarowym, matrycowym kodzie kreskowym – modularnym i stałowymiarowym, będącym czynnikiem sfery w wymiarze perspektywyw ikonie. Prawie połowa lub całość ikony jest zapisana w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej. Kulminacyjny moment przedstawiający wybraną scenę jest zasłonięty kodem, będącym formą ukazującą na pierwszy rzut (oka) niezrozumiały układ kwadratów.  Połączone ze sobą kwadraty kryją w sobie zapisaną informację. Skonstruowane formy zawierają zapisany opis i temat ikony wraz z inskrypcją wybranej księgi Starego lub Nowego Testamentu. Wygenerowany kod napisany na ikonie daje się odczytać w pełni przez aplikację na smartfonie.Jest to nowy rodzaj ukazania współczesnych ikon.”

18 czerwca 2018