Jesienią 2013 roku powstał teatr dla dorosłych amatorów. Po obchodach 50-lecia Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, które uczciliśmy spektaklem „Szyjemy kulturalnie” pod adresem pani reżyser Agnieszki Raj-Kubat i dyrektor MDK Agaty Woźniak-Rybki popłynęła lawina słów uznania i gratulacji. Ten sukces sprawił, że przy kolejnym spotkaniu tych dwóch pań powstała idea, aby stworzyć teatr dla dorosłych amatorów. „Teatrem po pracy” nazwała go Karolina Groblińska i tak zostało.
„Teatr po pracy” to spotkania dla dorosłych, którzy pasjonują się teatrem i chcą się w tym kierunku rozwijać. Na zajęciach realizowane są ćwiczenia rozwijające warsztat aktorski uczestników, czyli m.in. dykcję, koncentrację uwagi, świadomość ciała jako środka wyrazu, umiejętność współpracy z drugim aktorem na scenie, rytmem oraz wieloma innymi ćwiczeniami. Ponadto zajęcia polegają na pracy nad scenariuszem do konkretnego przedstawienia.
„Teatr po pracy” tworzą ludzie w różnym wieku i różnych profesji, którzy nie są pozbawieni talentu. To prawie trzydzieści osób, które świetnie się bawią, dogadują i wspólnie tworzą. Warto podkreślić, że niebywałym sukcesem jest również to, że ta grupa od pierwszego spotkania do dziś zmieniła się w bardzo niewielkim stopniu. A są wśród nich m.in.: sprzedawca, kierownik, pielęgniarka, dziennikarz, uczniowie i nauczyciele. I choć między najstarszym, a najmłodszym uczestnikiem jest pół wieku różnicy, to tworzą bardzo zgraną grupę.
Teatr działający od trzech lat ma na swoim koncie cztery duże premiery: „Francik się żyni”, „Pamiętnik Sary”, „misja.kobieta” oraz "Kopciuszek".
Poza spektaklami lubliniecki „Teatr po pracy” ma za sobą kilka mniejszych projektów – prowadzenie wieczorów poetyckich, udział w korowodach, oprawa artystyczna wernisaży, czy udział w akcji „Uwolnij książkę”.
8 stycznia 2016 roku podczas corocznego „Koncertu Noworocznego” działający w MDK „Teatr po pracy” otrzymał wyróżnienie Burmistrza Miasta Lublińca w dziedzinie kultury. Z rąk Burmistrza Miasta Lublińca Pana Edwarda Maniury oraz Zastępcy Burmistrza Pani Anny Jonczyk-Drzymały w imieniu teatru nagrodę odebrały Agata Woźniak-Rybka Dyrektor MDK oraz Agnieszka Raj-Kubat reżyser teatru.